Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Renault dostanie rządową pomoc. 5 mld euro pożyczki

Francuskie ministerstwo gospodarki zgodziło się na udzielenie Renault pożyczki w wysokości 5 mld euro. Negocjacje z rządem w tej sprawie trwały od dłuższego czasu, a Paryż uzależniał pomoc od tego, jakie plany cięcia zatrudnienia ma koncern.

Podziel się
Dodaj komentarz
(CHARLES PLATIAU / Reuters / Forum)
Renault dostani 5 mld euro pożyczki. Jest zgoda rządu

Rząd, który dotychczas uzależniał przyznanie pożyczki Renault od planu naprawczego koncernu, ocenił, że gwarancje, których domagał się od Renault dla pracowników fabryki w Maubeuge są wystarczające – podaje PAP, powołując się na agencję AFP.

Chodzi o zakład, którego linia produkcyjna - według planu restrukturyzacyjnego koncernu - miałaby zostać przeniesiona do fabryki w mieście Douai.

W reakcji na te zapowiedzi w weekend w Maubeuge wybuchł kilkutysięczny protest, a szef Renault - Jean-Dominique Senard - musiał w niedzielę zapewniać, że w planach nie ma zamknięcia zakładu.

Obejrzyj też: Stocznie ledwo zipią. Zachodnie przelewy i odbiory zatrzymane

We wtorek francuskie ministerstwo gospodarki poinformowało, że minister Bruno Le Maire zażądał, by niezwłocznie rozpoczęły się rozmowy władz spółki z pracownikami nad planem dla Maubeuge na przyszłość. Do 2023 roku natomiast ma on działać w niezmienionej formie.

Jak podaje PAP, również we wtorek w proteście przeciwko zamykaniu ich zakładu strajk ogłosili pracownicy Renault w fabryce Choisy-le-Roi. W akcji wzięło udział 200 pracowników z 262 tam zatrudnionych.

Renault, jak wszystkie koncerny samochodowe, bardzo ucierpiał przez epidemię koronawirusa. W ostatni weekend firma zapowiedziała, że w planach ma zwolnienie 15 tys. osób w zakładach na całym świecie. Niemal jedna trzecia zwolnień miałaby dotyczyć fabryk działających we Francji.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-06-2020

KatarczykA u nas niemiecki pachołek Tusek POwiedziałby ,że Unia nie POzwala na dotacje i trzeba zlikwidować .

02-06-2020

jaceka stocznie trzeba było zamknąć tam jest demokracja a u nas zamordyzm

03-06-2020

mzsProszę teraz sobie wyobrazić że jakaś polska spółka w Polsce dostałaby 5 miliardów złotych. Ile ludzi zaczęłoby krzyczeć o złodziejstwie, przekrętach … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (6)