Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Reparacje wojenne. Niemcy powinni się wsłuchać w żądania

47
Podziel się:

Polska jak i Grecja głośno mówią o konieczności uregulowania przeszłości. Oba kraje domagają się wypłacenia przez Niemcy reparacji za szkody wyrządzone w II wojnie światowej.

Reparacje wojenne. Niemcy powinni się wsłuchać w żądania
(iStock.com)

Greckie żądania opiewają na co najmniej 292 mld euro. Polski raport, który oficjalnie ma być opublikowany 1 września, ma mówić o ok. 850 mld dol. – pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Niemiecki rząd odrzuca te żądania przypominając, że prawnie kwestia ta została uregulowana podczas konferencji w Poczdamie, kiedy to ZSRR zobowiązał się do spłacenia roszczeń reparacyjnych oraz późniejszych umów kompensacyjnych.

Zobacz także: Zobacz film: Reparacje. Co można kupić za 25 bilionów złotych?

Jak dotąd Niemcy zapłaciły ponad 76 mld euro odszkodowań. Polska otrzymała 1,5 mld euro zadość uczynienia.

Zdaniem DGP, nawet jeśli Niemcy nie muszą płacić reparacji wojennych, powinny wsłuchać się w głos krajów, które upominają się o te "zaległości".

Jak pisze dziennik, Niemcy mogłyby wykazać się większą elastycznością w kwestiach takich jak wspólny dług i polityka fiskalna Europy, bowiem są nie tylko głównym motorem ekonomicznym Zjednoczonej Europy, ale też ponoszą większą niż inne państwa odpowiedzialność za jej skuteczność - czytamy w "DGP".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(47)
Smutny
5 lata temu
No trzeba będzie oddać gdańsk i szczecin a granica będzie na Nysie kłodzkiej
ekonom.
5 lata temu
Rozumiem Polski Rząd, wdał się w rozdawnictwo i nie ma pieniędzy .Próba zdobycia potrzebnych pieniędzy od Niemców , jak widać jest nie realna. Rząd RP powinien zarządać reparracje za trzy rozbiory Polski. No co, to by była kasa , do rozdania.Najlepiejrozdawać nie swoje , bo nic nie kosztuje.
hehe
5 lata temu
Na pińćsetplusy brakuje
Robin
5 lata temu
Gdańsk i cały zachodni a także mazury były niemieckie a TERAZ są w granicach Polski. Więc o co chodzi, POdobno zarobiliśmy na tej wojnie światowej ok. 10milionów dolarów ale w 1945 więc dzisiaj to by było kilkadziesiąt miliardów dolarów.
JAN PAWEL II
5 lata temu
NIEMIECKIE TERYTORIUM POD TYMCZASOWA POLSKA OKUPACJA
...
Następna strona