Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. PRC
|

Reprywatyzacja. Lewica chce ostatecznego wygaszenia wszelkich roszczeń

19
Podziel się

Będzie nowy projekt dotyczący reprywatyzacji. Zgłosi go Lewica. Czas na złożenie wniosku o prawo do rekompensaty ma zostać skrócony.

Reprywatyzacja. Lewica chce ostatecznego wygaszenia wszelkich roszczeń
Konieczne są systemowe rozwiązania, które rozwiążą kwestię reprywatyzacji nie tylko w Warszawie. (Wikimedia Commons, ekeidar CC BY 3.0 Wikimedia)
bDmFsJTp

Zdaniem Lewicy, podpisana przez prezydenta nowelizacja ustawy o komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji, choć potrzebna, nie rozwiązuje kompleksowo problemu roszczeń.

Według wiceszefowej klubu Magdaleny Biejat konieczne są systemowe rozwiązania. Mają one rozwiązać kwestię reprywatyzacji nie tylko w Warszawie, a więc objąć również inne miasta jak choćby Poznań, Kraków czy Łódź, gdzie nie obowiązywał tzw. dekret Bieruta.

bDmFsJTr

Stąd też Lewica przygotowała nowy projekt, który zamierza złożyć jeszcze w tym tygodniu.

- Nasz projekt zakłada ostateczne wygaszenie wszelkich roszczeń reprywatyzacyjnych. Zgodnie z nim czas na złożenie wniosku do wojewody o prawo do rekompensaty przez osoby zainteresowane dochodzeniem prawa do nieruchomości będzie wynosił rok - wyjaśnia Biejat.

W praktyce więc, nowe prawo zablokowałby jakąkolwiek możliwość zwrotu w naturze czyli kamienic czy jakichkolwiek nieruchomości.

Zobacz także: Ułaskawienie Jana Śpiewaka. Adam Bielan o kradzieży kamienic. Marcin Kierwiński odpowiada
bDmFsJTx

Ma obowiązywać również zasada, że zwraca się 10 proc. wartości nieruchomości wyliczonej na podstawie wartości z dnia przejęcia przez Skarb Państwa.

Jak zakłada projekt, poza Warszawą, gdzie kamienice formalnie nie należą do samorządu czy Skarbu Państwa, a są tylko przez nie zarządzane, obowiązywać miałaby zasada ułatwienia zasiedzenia przez Skarb Państwa czy przez gminę.

- Ponieważ Prawo i Sprawiedliwość ma jakiś problem z przygotowaniem i złożeniem tej ustawy, to napisaliśmy projekt razem ze środowiskami lokatorów i ekspertami i oczywiście braliśmy pod uwagę także treść tamtego projektu, poprawiliśmy wiele rzeczy i złożymy lepszy projekt, żeby wyręczyć rząd, skoro sobie nie radzi. Mamy nadzieję, że z tej pomocy skorzysta, skoro ma ją za darmo - stwierdziła Magdalena Biejat.

bDmFsJTS
Źródło:
KOMENTARZE
(19)
Antek
miesiąc temu
to bardzo dobry pomysł , tylko przedtem należy wszystkich lewaków pozbawić tego co ukradli Polakom
podejrzliwa
miesiąc temu
zastanawiam się jaki lewica ma w tym interes. Posiada te kamienice czy co? Coś wiecie? Przecież w Polsce żaden polityk nie dogadza ludziom tylko załatwia swoje interesy. Więc pytanie o co tu lewicy chodzi?
Wiem
miesiąc temu
Przynajmniej raz ktoś pomyślał, że szukanie na siłę spadkobierców powojennych to strata czasu i kasy
bDmFsJTT
ułatwienia do...
miesiąc temu
majątku bezdziedzicznego? chcą skrócić czas dochodzenia czy papiery dotyczące tytułu własności nie są sfałszowane. 447 w natarciu?
roman
miesiąc temu
oj nie dobrze, na podbijaniu tego bębenka pic chciał jechać jeszcze do kolejnych wyborów, zauważcie - zamiast uchwalić ustawę reprywatyzacyjna zaraz w 2016 to powołali komisyjkę Jakiego, żeby rzucającą pseudo milionami z odebranych nieruchomości a wszystko, żeby zdobyć Stolicę
...
Następna strona