Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Resort odsłonił karty. Podał najnowsze dane o bezrobociu

35
Podziel się:

Szacunkowa stopa bezrobocia rejestrowanego w kwietniu wyniosła 5,1 proc. i w porównaniu do marca spadła o 0,2 pp. – przekazało Polskiej Agencji Prasowej Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Na koniec kwietnia w urzędach pracy zarejestrowanych było 798,5 tys. bezrobotnych.

Resort odsłonił karty. Podał najnowsze dane o bezrobociu
Bezrobocie w Polsce. Znamy dane za kwiecień (money.pl, Rafał Parczewski)

W komunikacie MRPiPS podkreśliło, że od 1991 r., nigdy w kwietniu nie zanotowano mniejszej liczby bezrobotnych ani niższej stopy bezrobocia rejestrowanego.

Stopa bezrobocia w Polsce w kwietniu 2024 r.

Z szacunków resortu wynika, że stopa bezrobocia w końcu kwietnia wyniosła 5,1 proc. To o 0,2 pp. mniej niż przed miesiącem, jak i w kwietniu 2023 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Fala zwolnień w Polsce. Dominują te branże. "Pęka bańka"

W kwietniu najniższa stopa bezrobocia była w województwie wielkopolskim i wyniosła 3,1 proc. Największa natomiast, czyli 8,5 proc., była w województwie podkarpackim.

I tak według wstępnych danych liczba zarejestrowanych w urzędach pracy bezrobotnych spadła do 798,5 tys. osób. Zarówno w skali miesiąca, jak i roku, dynamika spadku wyniosła 2,9 proc.

Spośród zarejestrowanych bezrobotnych pod koniec kwietnia 13,1 tys. to obywatele Ukrainy. Stanowili oni 1,6 proc. ogólnej liczby bezrobotnych.

Rośnie też liczba miejsc pracy. W poprzednim miesiącu pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 88,1 tys. wolnych stanowisk i miejsc aktywizacji zawodowej. To wynik podobny jak miesiąc wcześniej, a zarazem o 6,8 tys. (8,4 proc.) więcej niż w kwietniu 2023 r.

Stopa bezrobocia. Polska ma się czym pochwalić na tle UE

Z kolei według ostatnich danych Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 2,9 proc. Tym samym Polska zajęła – wraz z Czechami – pierwsze miejsce wśród krajów Unii Europejskiej z najniższym poziomem bezrobocia. Unijna średnia wyniosła 6 proc., a w strefie euro – 6,5 proc.

Drugie miejsce w marcu zajęła Słowenia z bezrobociem na poziomie 3,1 proc., a trzecie – NiemcyMalta z wynikiem 3,2 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(35)
Marcin
miesiąc temu
Popatrzcie na jedną rzecz w sposób chłodny i obiektywny. Pomijając te 800+ nawet. Nasi kochani Polscy pracodawcy lamentowali i płakali, że podwyższenie minimalnej krajowej z 3600 zł na 4300 zł spowoduje wzrost bezrobocia, masowe zwolnienia plus wysoką inflacje. Dane wskazują teraz, że bezrobocie jest na historycznym niskim poziomie i jeszcze z marca na kwiecień to się obniżyło zaś inflacja z około 12% z 2023 roku jest teraz na około 2,5% w chwili obecnej. Dodatkowo złótówka jest mocna. Niech mi to ktoś wytłumaczy! Albo zresztą niech dalej lamentują przynajmniej w oczach zwykłych obywateli a i może rządu przez to stracą na wiarygodności. Pozdrawiam wszelakie organizacje pracodawców, good luck ;p
Brak pracy
2 miesiące temu
a pracy w Polsce dalej nie ma, wszyscy z kraju wyjechali
Brak pracy
2 miesiące temu
a pracy w Polsce dalej nie ma, wszyscy prawie z kraju wyjechali od 2004 roku, tak zrobili niskie bezrobocie
edc
2 miesiące temu
klamstwo, bezrobocie wynosi okolo 35% liczac tych ktorzy zostali przez ostatnie lata skresleni w list bezrobotnych
Polak z empat...
2 miesiące temu
Jakie emerytury będą miały ofiary bezrobocia co zestarzały się w kolejce za pracą i tyrały na czarno, na śmieciówach z których płacili podatki, tworzyli pkb kraju a dzisiaj są bez emerytur lub mają groszowe. Kiedy rzqd zlikwiduje śmieciówy? Tyra na nich ok 2mln z czego ok 800 tys na tzw o dzieło bez praw pracowniczych do leczenia, renty, płatnego urlopu,13 stki, emerytury..itd Ci ludzie są zmuszeni do pracy na śmiciòwach bo nie dostaną pracy. To dyskryminowana, niewolnicza grupa ludzi co na starość będzie żebrać. Nie stać ich samemu ponosić koszty na b2b bo praca na tym podatku nie daje żadnych praw pracowniczych. Obcy mają u nas umowy o pracę a Polacy śmieciówy. Likwidacja śmieciówek to kamień milowy unii. Kiedy rząd zlikwiduje ten proceder tak jak chce tego unia?Wszyscy powinni mieć jednakową uczciwą umowę o pracę , prawami pracownika do leczenia, renty, emerytury. Ozusowanie tego powinno być do maksymalnie średniej krajowej zarobku ze wszystkich źródeł razem. Gdy ktoś chce wyższą emeryturę niech sam o to zadba. Śmieciówy muszą zniknąć.Chcą ich tylko ci co zarabiają kokosy i nie potrzebują ubezpieczeń zdrowotnych. Rząd chce dać dobrowolność ozusowania składki zdrowotnej na tej śmieciówie. Cwaniacy nie muszą płacić tej składki jak inni. To patologia. Gdy będą chorzy zapłacą składkę jednorazowo a gdy się wyleczą zaraz przestaną płacić podczas gdy reszta płaci ją cały czas. To artyści, celebryci właściciele firm itd. Zwykli ludzie naukowcy wykładowcy, pracownicy firm, fabryk, rolnicy, itd zatrudnieni na śmieciówie o tzw dzieło nie tworzą dzieła i chcą uczciwej pracy na umowie o pracę.
...
Następna strona