Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Restauracje i hotele w pierwszej kolejności dla zaszczepionych? Tak to widzi Jarosław Gowin

52
Podziel się:

- Po majowym weekendzie trzeba rozpocząć obliczone na szeroką skalę odmrażanie gospodarki – uważa wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Chciałby, aby zaszczepieni już w maju mieli możliwość korzystania z niedostępnych obecnie usług, np. z restauracji.

Restauracje i hotele w pierwszej kolejności dla zaszczepionych? Tak to widzi Jarosław Gowin
Nie wiadomo, czy restauracje zostaną otwarte jeszcze w maju

- Jeżeli akcja szczepień będzie rozwijać się w dotychczasowym tempie, to od początku maja rozpoczniemy zakrojone już na szeroką skalę odmrażanie całej gospodarki, tak żeby od czerwca wszystkie branże gospodarce, na czele z turystyką i gastronomią, mogły już funkcjonować całkowicie swobodnie – powiedział Gowin na konferencji prasowej w czwartek w Lublinie.

Zdaniem wicepremiera odmrażanie gospodarki powinno się zacząć "zaraz po długim majowym weekendzie". W pierwszej kolejności według Gowina powinno to dotyczyć handlu i usług. Jego zdaniem obostrzenia w tych obszarach powinny całkowicie zniknąć.

Z kolei w maju usługi turystyczne, gastronomiczne i fitness powinny zostać udostępnione osobom po dwóch dawkach szczepień. Od czerwca miałyby być odmrażane już dla wszystkich.

Zobacz także: Odmrażanie gospodarki. "Trzeba zacząć planować zmiany"

W rządzie dyskutowany będzie pomysł odmrażania niektórych usług dla osób zaszczepionych. Gowin zapewnił, że będzie do tego pomysłu przekonywał.

- Uważam, że skoro ktoś jest już po podwójnym szczepieniu, jest w pełni bezpieczny, nie może się sam zarazić ani zarazić innych, to tego typu osoby, z odpowiednimi certyfikatami, powinny móc zacząć korzystać z usług turystycznych i gastronomicznych – powiedział wicepremier.

Jak podkreślił, nad tego typu rozwiązaniami dyskutuje się lub wprowadza je w różnych krajach Unii Europejskiej czy świata i wymagają one m.in. odpowiedniego oprzyrządowania informatycznego. "Moim zdaniem uruchomienie takich certyfikatów jest możliwe mniej więcej od połowy maja" – dodał wicepremier.

Hotele poczekają

O kolejność i harmonogram luzowania często pytany jest minister zdrowia Adam Niedzielski. Kilka dni temu zapowiadał, że w pierwszej kolejności uruchomione mogą zostać usługi w rodzaju fryzjer czy kosmetyczka (tak też się stało i od 26 kwietnia w części województw wrócą oni do pracy), w drugiej – handel.

- W perspektywie pojawiają się też hotele – powiedział w Radiu Zet. Dał przy tym do zrozumienia, że na to przyjdzie czas później, co może oznaczać, że na możliwość wyjazdu przyjdzie nam poczekać jeszcze kilka tygodni.

Na samym końcu minister widzi otwarcie gastronomii i branży fitness.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(52)
bea
rok temu
Hotele powinny być albo dla zaszczepionych albo osób po testach nie chcę jechać na wakacje i w restauracji spotkać się z osobą, która jest nie weryfikowana, przecież stanowi wtedy zagrożenie dla pozostałych - naprawdę nie wszyscy są młodzi i zdrowi
JaITylkoJa
rok temu
A może tak zrobić aby kupić chlebek to okazać curvidoprzepustę? Generalna Gubernia coś wam mówi? Pozdrawiam
Hańba
rok temu
Nigdy wiecej segregacji
Gibon
rok temu
Chyba spadł z drzewa
Czyli
rok temu
Podatki tylko dla tych którzy przyjęli śmiercionke. Dlaczego mają płacić wszyscy skoro nie mogą z niczego korzystać?
...
Następna strona