Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|

Wesela możliwe jeszcze w maju. Minister zdrowia o kolejności odmrażania gospodarki

152
Podziel się

Najpierw szkoły, później fryzjerzy, sklepy. Otwarcie hoteli jest "w perspektywie", a najdłużej poczekają restauratorzy i właściciele obiektów fitness. Za to wesela mogą zostać odmrożone jeszcze w maju – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Wesela możliwe jeszcze w maju. Minister zdrowia o kolejności odmrażania gospodarki
Adam Niedzielski jest zwolennikiem odmrażania najpierw tych regionów, w których sytuacja epidemiczna jest najlepsza (KPRM)
bEgoyrsR

Najprawdopodobniej w środę poznamy rządowe decyzje dotyczące ewentualnego odmrażania kolejnych obszarów gospodarki. Adam Niedzielski mówił w Radiu Zet, że nie jest zwolennikiem szybkiej rezygnacji z ograniczeń i przestrzegł przed hurraoptymizmem wynikającym z wyraźnego spadku liczby nowych przypadków zakażenia.

- Trzeba brać pod uwagę, że po trzeciej fali nie możemy sobie fundować czwartej fali. To, że spadają liczby nowych przypadków oraz osób hospitalizowanych, nie jest przesłanką, by rzucić się do luzowania, bo wciąż hospitalizowanych jest 31,5 tys. osób – powiedział Niedzielski.

Minister przypomniał, że gdy chodzi o luzowanie obostrzeń, jest zwolennikiem regionalizacji, a więc jest zwolennikiem zdejmowania ograniczeń najpierw w tych regionach, w których sytuacja epidemiczna jest najlepsza. W dalszym ciągu priorytetem jest dla niego powrót do szkoły dzieci z klas I-III szkoły podstawowej (z uwzględnieniem regionalizacji).

bEgoyrsT

Na pytanie, czy jest szansa, by przed wakacjami do szkół wrócili również uczniowie starszych klas, Niedzielski przyznał, że pracują z ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem nad tym, by wszyscy uczniowie przynajmniej na kilka tygodni wrócili na zajęcia stacjonarne.

Zobacz także: Narodowy Program Szczepień. Morawiecki ogłosił zmiany. Lekarz pochwalił
bEgoyrsZ

Hotele poczekają

Na jakie luzowanie możemy liczyć w dalszej kolejności? Minister Niedzielski podejrzewa, że w pierwszej kolejności uruchomione mogą zostać usługi w rodzaju fryzjer czy kosmetyczka, w drugiej – handel.

- W perspektywie pojawiają się też hotele – powiedział, odnosząc się do uwagi prowadzącej rozmowę, że hotelarze podnoszą, że jeśli nie będą mogli wznowić działalności po 4 maja, opłacalność sezonu letniego będzie dla nich pod znakiem zapytania.

Niedzielski nie powiedział tego wprost, ale jednak branżę hotelową umieścił za branżą beauty i sklepami, co może oznaczać, że na możliwość wyjazdu przyjdzie nam poczekać jeszcze kilka tygodni.

bEgoyrta

- Na końcu są restauracje i fitness. Bazujmy na wynikach badań, które pokazują względnie dużą możliwość zakażenia w tych miejscach. Mówiąc o restauracjach, mam na myśli wewnątrz – powiedział i dodał, że w wielu krajach zdecydowano się na umożliwienie obsługi w ogródkach. Nie doprecyzował jednak, czy w najbliższych dniach możemy się spodziewać pójścia w tym kierunku.

Dobra wiadomość dla planujących wesele: niewykluczone, że tego rodzaju spotkania będą możliwe jeszcze w maju. Nie ma jednak mowy o dużych imprezach, bo na pewno będzie obowiązywał limit gości (w pierwszej fazie powinien wynieść ok. 25 osób).

A kiedy będziemy mogli zdjąć maseczki na świeżym powietrzu? Zdaniem ministra zdrowia raczej bliżej końca maja niż na początku miesiąca. Szacunki mówią o tym, że jeszcze na początku maja dzienna liczba nowych przypadków będzie oscylowała wokół 10 tys. przypadków, a to jego zdaniem za dużo, by zezwolić na zdjęcie maseczek.

bEgoyrtb
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEgoyrtu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(152)
Maska
2 miesiące temu
Jeżeli oni dopiero chcą otworzyć fryzjerów to kto strzyże te mądre głowy od czasu zamknięcia bo ja wiem po sobie jak powinna wyglądać fryzura pozbawiona fryzjera a u polityków tego nie widzę
Krystek
2 miesiące temu
To czekamy na dobre informacje. Kupiłem kilka dni temu z megasceny wytwornice do baniek mydlanych i ciężkiego dymu bo teraz pierwszego tańca bez chmury nie ma także młode pary powinny być zadowolone. A ja w końcu będę mógł trochę grosza dorobić.
Nel
2 miesiące temu
Dzieci z klas IV-VIII to mają jeszcze szansę na naukę??? Może czas zmienić roczniki 1-3 w domu, reszta do szkoły ... Każde dziecko potrzebuje kontaktu z rówieśnikami.
bEgoyrtv
Bez komentarz...
2 miesiące temu
Wiadomo fryzjerzy najpierw,trzeba przejąć biznesy od hotelarzy.
kot prezesa
2 miesiące temu
najpierw fryzjerzy, potem hotelarze i restauratorzy.. jak wejdziesz z długimi, brudnymi kudłami do lokalu i do hotelu?
...
Następna strona