Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
KB
|

Lockdown. Restauratorzy chcą luzowania: pozwólcie nam działać na świeżym powietrzu!

11
Podziel się

Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej postuluje do rządu, by ten niezwłocznie, już od 20 kwietnia poluzował restrykcje sanitarne na gastronomię. Chce pozwolenia na picie i jedzenie w ogródkach na świeżym powietrzu.

Lockdown. Restauratorzy chcą luzowania: pozwólcie nam działać na świeżym powietrzu!
Koronawirus w restauracji w Gdyni (Unsplash.com)
bDYebXFN

"Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej jako reprezentant środowiska gastronomicznego w Polsce stanowczo sprzeciwia się zakazowi działalności gospodarczej na świeżym powietrzu" – czytamy w licie do rządu podpisanym przez prezesa zarządu Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej, Jacka Czauderna.

Gastronomia domaga się poluzowania obostrzeń i zezwolenia na konsumpcję posiłków i napojów na świeżym powietrzu już od wtorku, 20 kwietnia.

Szpitale mogą tego nie udźwignąć

bDYebXFP

Wiceminister rozwoju Olga Semeniuk w jednym z programów "Money to się liczy" przyznała, że wesela i komunie pod chmurką to ciekawy pomysł, pod warunkiem, że dopisze pogoda i spadną wskaźniki zakażeń.

Zobacz także: Nowy Ład jeszcze nieznany, ale niepokoi. "To byłaby rzecz najgorsza"

A na to się szybko nie zanosi, dlatego zarówno tegoroczna majówka, jak i pierwsze komunie święte – podobnie jak i te zeszłoroczne – upłyną raczej pod znakiem zamkniętych restauracji, kawiarni czy pubów. I protesty samorządu branżowego na wiele się tu nie zdadzą.

bDYebXFV

Z przecieków prasowych wynika, że ewentualne luzowanie obostrzeń w gospodarce miałoby następować regionami. Te, w których zakażeń jest najmniej – miałby zdjęte restrykcje szybciej, ale na pewno nie przed majówką.

Dzisiejsza liczba zakażeń to 7,2 tys. przypadków, a zgonów – 101. Jednak dopiero w środę – czwartek dowiemy się, jak naprawdę wygląda sytuacja. W te dni dane z raportów są zwykle najwyższe.

Rząd boi się utraty kontroli nad pandemią. Na blisko 46 tys. łóżek covidowych, 31,6 tys. jest już zajętych. W całym kraju wolnych jest tylko 1,2 tys. respiratorów.

Restauratorzy: my też giniemy!

bDYebXFW

Restauratorzy zdają sobie sprawę, że życie i zdrowie ludzkie jest priorytetem, jednak na 87 tys. działających w tym sektorze firm, aż 20 tys. nie uzyskało żadnej pomocy z tarcz finansowych, gdyż nie spełniały one warunków. Tym, którzy pieniądze dostali, nie starczyły one na długo. Restauracje mogą serwować posiłki tylko na wynos.

Dla wielu przedsiębiorców zbliżająca się majówka i czas Pierwszych Komunii będzie testem ogniowym, z którego nie każdy się podniesie.

Restauratorzy z IGGP podkreślają, że zakazywanie działalności na świeżym powietrzu nie ma żadnych racjonalnych podstaw. "Zwracamy się do rządu z żądaniem o natychmiastowe zdjęcie obostrzeń" – piszą.

Wskazują, że według ekspertów, transmisja wirusa SARS-COV2 na świeżym powietrzu jest aż dwudziestokrotnie niższa, a do zarażenia w takich warunkach dochodzi według badań irlandzkich naukowców, opublikowanych w "The Irish Times" jedynie w 1 na 1000 przypadków.

bDYebXFX

Podobne wyniki potwierdziły badania w Chinach oraz na Uniwersytecie Kalifornijskim.

"W całej szerokości globu, badania mówią to samo – zarażamy się w dużych skupiskach, wewnątrz budynków, kiedy nie jest zachowany reżim sanitarny. Polska Gastronomia otrzymała już wytyczne sanitarne, skonstruowane przez Rząd oraz Główny Inspektorat Sanitarny, co pozwala na bezpieczne otwarcie działalności gastronomicznej na świeżym powietrzu" –przypominają restauratorzy.

Dodają, że każdy dzień przedłużającego się lockdown’u prowadzi do upadku ogromnej rzeszy polskich przedsiębiorstw, które są nie tylko buforem siły gospodarczej kraju, napędzając budżet podatkami, ale także są nadzieją na lepsze jutro dla setek tysięcy pracowników, którzy dziś z niepokojem patrzą na swoją przyszłość.

"Zbliżający się okres weekendu majowego, podczas którego to co roku Polacy obchodzą Święto Konstytucji, powinien być dla nich czasem, w którym ujrzą nadzieję i uwierzą w to, że nasz kraj jest miejscem, gdzie panuje praworządność i wolność" – zakończył swój list prezes Czauderna.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDYebXGq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
Polcia
2 tyg. temu
Podobno na świeżym powietrzu wirusem ciężej się zarazić niż w budynki, więc powinni pootwierać restaurację już od maja. Póki co zostaje mi zamawianie jedzenia na wynos przez roomservice. Ale myślę że jest jakieś światełko w tunelu.
Jew
3 tyg. temu
Proście psy na kolanach ,!!!
Naród
3 tyg. temu
Popieramy, ogródki przy restauracjach powinny być otwarte! Można zabronić wejścia do ogródków ludziom po 70tym r.ż. Nic im nie będzie bo oni i tak do knajp nie chodzą. Mamy dość tego bezsensownego zamknięcia!
bDYebXGr
Kelner
3 tyg. temu
W kościołach bez kontroli,pełno ludzi o Rząd na to pozwala.A restauracje nawet na świeżym powietrzu nie mogą pracować..tak,tak u Rydzyka wszystko wolno !??..musi coś wybuchnąć bo ludzie poprostu nie wytrzymają...Miliardy idą do Rydzyka a Polska gospodarka poprostu ZDYCHA...to tak być nie może !!?
Rage
3 tyg. temu
Dajcie nam w spokoju pracować i zarabiać na utrzymanie!!! Pomoc z tarczy to bajki wyssane z palca. Jako pracownik gastronomi do tej pory nie mam nawet po co składać wniosku o postojowe bo są nieścisłości prawne w ustawie o tarczy a ryzykować, żeby potem ścigał ZUS o zwrot nie ma sensu. Pół roku brak możliwości pracy. Nie każdy lokal ma też możliwość ogródka czy zamówień na wynos (nie zawsze są warunki, choćby budowa lokalu czy za wąski chodnik, aby kuchnie lub ogródek na szybko zorganizować). Stoliki co drugi, okna otwarte, zwłaszcza, że i tak się robi ciepło i nie widzę aby nie można było tego tak zorganizować. Ale oczywiście dalej musimy czekać...