Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
29.06.2020 13:18

Rewal i Mielno niszczą każdego. Także w wyborach. Walka o wóz strażacki toczyła się do samego końca

Wyścig o wozy strażackie samorządowcy obserwowali z zapartym tchem. Ciągle spływające dane wywracały zestawienia czołówki do góry nogami. Jeszcze około 9 rano największą frekwencją w kraju mogło się pochwalić Mielno. Ostatecznie przebił je jednak Rewal, też z województwa zachodniopomorskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
MSWiA tydzień przed głosowaniem zaprosiło gminy do wyścigu o wóz strażacki.

Rządzącym zależało na dużej frekwencji poza dużymi miastami. Tak zrodził się pomysł na wyścig o wóz strażacki. Dostanie go gmina do 20 tys. mieszkańców z największą frekwencją w województwie. Zatem do rozdania jest aż 16 aut w całym kraju. Kto jest w czołówce tego wyścigu?

Miejsce w garażu już szykowali w Mielnie. Ostatecznie zagłosowało tam 84,9 proc. Jeszcze ok. godz. 9 wydawało się, że właśnie tam pojedzie jeden z wozów. Tyle że tuż po godz. 11 i po podliczeniu 100 proc. głosów, okazało się, że jednak Rewal był o włos lepszy i z wynikiem 85,56 proc. pokonał rywala z tego samego województwa.

Zobacz też: Wybory 2020. Borys Budka o PiS: oni traktują wyborców jak grzyby w lesie, które trzeba pozbierać

Jeśli obóz rządzący chciał bitwą o wozy zmobilizować swój elektorat, to przestrzelono z intencją, bo w Mielnie Trzaskowski zdobył 42 proc. głosów i pokonał obecnego prezydenta o ok. 10 proc. Andrzej Duda w nadmorskim kurorcie dostał tylko 32 proc głosów. Z kolei w Rewalu Duda otrzymał 29 proc., a Trzaskowski 45 proc.

Pompowanie statystyk

Tak duża frekwencja w nadmorskich gminach związana jest m.in. z dużą liczbą przyjezdnych wyborców. - W poprzednich wyborach wykorzystaliśmy tysiąc dodatkowych kart do głosowania. Teraz 4 tys. - mówi burmistrz Mielna Olga Roszak-Pezała.

Warto też w tym miejscu zaznaczyć, że przyjezdni mogą mocno pompować statystyki frekwencji w danej gminie. Najlepiej widać to na prostym przykładzie. Jeśli gmina ma 1000 mieszkańców, a zagłosuje w wyborach 500 z nich i 1000 przyjezdnych wyborców, to frekwencję wylicza się od 2000 osób.

Dlatego też nie jest możliwe przekroczenie 100 proc. frekwencji.

- Nie jesteśmy zaskoczeni. Zawsze mieliśmy dużą frekwencję, a teraz jeszcze głosowanie wypadło w pierwszych dniach wakacji. Nasze trzy lokale przeżywały oblężenie przez cały dzień. Pomni doświadczeń z lat poprzednich zamówiliśmy dużo kart dodatkowych. Okazało się jednak, że rezerwa była naprawdę nieduża - mówi wójt gminy Rewal Konstanty Tomasz Oświęcimski.

W Rewalu mają dwie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. - Była bitwa o wozy i czekamy teraz na oficjalne potwierdzenie zwycięstwa. Wierzymy, że sprzęt dotrze do gminy i będzie dobrze służył mieszkańcom i turystom. Czekamy teraz na drugą turę - dodaje wójt Rewala, wyraźnie mając ochotę na kolejny wyścig frekwencyjny z cenną nagrodą.

W dwóch najbogatszych gminach zwycięża Duda, w trzeciej najbogatszej - kandydat PO
Wyniki wyborów 2020. W dwóch najbogatszych gminach Andrzej Duda miażdży konkurentów

Zatem w Zachodniopomorskiem wóz strażacki trafi do Rewala. Druga pod względem frekwencji w kraju też jest gmina z dostępem do morza. W Łebie - w województwie pomorskim - frekwencja również przekroczyła 84 proc. Tutaj więc pojedzie drugi z obiecanych wozów.

Luźniej pod komisją dopiero wieczorem

- Nikt się jeszcze do nas oficjalnie nie odezwał, ale komendant naszej straży już mi gratulował frekwencji. Mamy bardzo zaangażowanych strażaków. Zabezpieczają też pobliskie gminy, pomagają, mamy dużo pracy w tym zakresie i wóz na pewno się przyda - mówi Ewa Kapłan wiceburmistrz Łeby.

Wybory 2020. Komentarze po pierwszej turze: prawdziwe problemy, nie licytacja na obietnice

Jak dodaje, kolejka przed komisją wyborczą była w niedzielę przez prawie cały dzień.

- Trochę luźniej zrobiło się dopiero wieczorem, ale i tak trzeba było pilnować zalecanych odstępów. Nie spodziewaliśmy się aż takiej frekwencji i sukcesu, ale czuliśmy, że może jednak się uda. Dziękujemy też mieszkańcom, którzy chcieli tego wozu strażackiego i nam w tym mocno pomogli - mówi Kapłan.

Trzeci z obiecanych przez MSWiA pojazdów zaparkuje najprawdopodobniej w gminie Michałowice na Mazowszu, gdzie frekwencja przekroczyła 81 proc.

Mieszkańcy bez wsparcia przyjezdnych

- Bardzo miła wiadomość, oby się potwierdziła. To pierwszy telefon w tej sprawie, ale mieliśmy na to nadzieje, bo u nas zawsze jest duża frekwencja. Przy każdych wyborach ścigamy się z Wilanowem i Podkową Leśną. Tyle że jesteśmy gminą wiejską, ludnościowo nie przekraczamy 20 tys. mieszkańców i mieścimy się w tych ramach wyznaczonych przez MSWiA w staraniach o wóz strażacki - mówi wójt gminy Michałowice Małgorzata Pachecka.

Jak dodaje, gminna Ochotniczą Straż Pożarna ma tradycje sięgające roku 1928 r. - Ten wóz jest przez strażaków wyczekiwany. Straże wymieniają się wozami, wiec będziemy mogli nasz nieco starszy przekazać dalej. Mamy też efektowną remizę z żywym muzeum historii. Mamy bardzo wiele eksponatów, ale przyda nam się tez nowoczesny sprzęt - mówi Małgorzata Pachecka.

Jak dodaje, ten wynik jest zasługą mieszkańców, bo kart dodatkowych osób przyjezdnych było niewiele. - Nie jesteśmy gminą turystyczną, tutaj się po prostu mieszka, a strażacy na pewno bardzo się ucieszą - podsumowuje wójt.

Kolejne z 13 wozów trafią do innych gmin z największą frekwencją w każdym z województw. Warunek jest jeszcze jeden. W tej swoistej "grze wyborczej" na zwiększenie frekwencji w małych ośrodkach udział biorą tylko gminy do 20 tys. mieszkańców. Wozy strażackie w całości sfinansuje MSWiA.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: wiadomości, gospodarka, wybory 2020, frekwencja
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-06-2020

PolskaSprzedali się Dudzie i PiSowi za wóż strażacki. Cos co PiS już w momencie gdy na Mazurach przeszło tornado, była wichura, ludzie sami z tym walczyli … Czytaj całość

29-06-2020

HadesA czy wóz ma atesty? Głupio by było zrobić wtopę jak z maseczkami. Pis i Duda to dno i obłuda!

29-06-2020

vikiA pozostałe 13 wozów trafi też do gmin, w których wygrał Kandydat PO Rafał Trzaskowski. Z moich informacji wynika, że w pozostałych 13 gminach z … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (85)