Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|
aktualizacja

Rewal i Mielno niszczą każdego. Także w wyborach. Walka o wóz strażacki toczyła się do samego końca

85
Podziel się

Wyścig o wozy strażackie samorządowcy obserwowali z zapartym tchem. Ciągle spływające dane wywracały zestawienia czołówki do góry nogami. Jeszcze około 9 rano największą frekwencją w kraju mogło się pochwalić Mielno. Ostatecznie przebił je jednak Rewal, też z województwa zachodniopomorskiego.

MSWiA tydzień przed głosowaniem zaprosiło gminy do wyścigu o wóz strażacki.
MSWiA tydzień przed głosowaniem zaprosiło gminy do wyścigu o wóz strażacki. (East News)
bEqBBLWZ

Rządzącym zależało na dużej frekwencji poza dużymi miastami. Tak zrodził się pomysł na wyścig o wóz strażacki. Dostanie go gmina do 20 tys. mieszkańców z największą frekwencją w województwie. Zatem do rozdania jest aż 16 aut w całym kraju. Kto jest w czołówce tego wyścigu?

Miejsce w garażu już szykowali w Mielnie. Ostatecznie zagłosowało tam 84,9 proc. Jeszcze ok. godz. 9 wydawało się, że właśnie tam pojedzie jeden z wozów. Tyle że tuż po godz. 11 i po podliczeniu 100 proc. głosów, okazało się, że jednak Rewal był o włos lepszy i z wynikiem 85,56 proc. pokonał rywala z tego samego województwa.

Zobacz także: Zobacz też: Wybory 2020. Borys Budka o PiS: oni traktują wyborców jak grzyby w lesie, które trzeba pozbierać
bEqBBLXb

Jeśli obóz rządzący chciał bitwą o wozy zmobilizować swój elektorat, to przestrzelono z intencją, bo w Mielnie Trzaskowski zdobył 42 proc. głosów i pokonał obecnego prezydenta o ok. 10 proc. Andrzej Duda w nadmorskim kurorcie dostał tylko 32 proc głosów. Z kolei w Rewalu Duda otrzymał 29 proc., a Trzaskowski 45 proc.

Pompowanie statystyk

Tak duża frekwencja w nadmorskich gminach związana jest m.in. z dużą liczbą przyjezdnych wyborców. - W poprzednich wyborach wykorzystaliśmy tysiąc dodatkowych kart do głosowania. Teraz 4 tys. - mówi burmistrz Mielna Olga Roszak-Pezała.

Warto też w tym miejscu zaznaczyć, że przyjezdni mogą mocno pompować statystyki frekwencji w danej gminie. Najlepiej widać to na prostym przykładzie. Jeśli gmina ma 1000 mieszkańców, a zagłosuje w wyborach 500 z nich i 1000 przyjezdnych wyborców, to frekwencję wylicza się od 2000 osób.

bEqBBLXh

Dlatego też nie jest możliwe przekroczenie 100 proc. frekwencji.

- Nie jesteśmy zaskoczeni. Zawsze mieliśmy dużą frekwencję, a teraz jeszcze głosowanie wypadło w pierwszych dniach wakacji. Nasze trzy lokale przeżywały oblężenie przez cały dzień. Pomni doświadczeń z lat poprzednich zamówiliśmy dużo kart dodatkowych. Okazało się jednak, że rezerwa była naprawdę nieduża - mówi wójt gminy Rewal Konstanty Tomasz Oświęcimski.

W Rewalu mają dwie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. - Była bitwa o wozy i czekamy teraz na oficjalne potwierdzenie zwycięstwa. Wierzymy, że sprzęt dotrze do gminy i będzie dobrze służył mieszkańcom i turystom. Czekamy teraz na drugą turę - dodaje wójt Rewala, wyraźnie mając ochotę na kolejny wyścig frekwencyjny z cenną nagrodą.

bEqBBLXi

Zatem w Zachodniopomorskiem wóz strażacki trafi do Rewala. Druga pod względem frekwencji w kraju też jest gmina z dostępem do morza. W Łebie - w województwie pomorskim - frekwencja również przekroczyła 84 proc. Tutaj więc pojedzie drugi z obiecanych wozów.

Luźniej pod komisją dopiero wieczorem

- Nikt się jeszcze do nas oficjalnie nie odezwał, ale komendant naszej straży już mi gratulował frekwencji. Mamy bardzo zaangażowanych strażaków. Zabezpieczają też pobliskie gminy, pomagają, mamy dużo pracy w tym zakresie i wóz na pewno się przyda - mówi Ewa Kapłan wiceburmistrz Łeby.

bEqBBLXj

Jak dodaje, kolejka przed komisją wyborczą była w niedzielę przez prawie cały dzień.

- Trochę luźniej zrobiło się dopiero wieczorem, ale i tak trzeba było pilnować zalecanych odstępów. Nie spodziewaliśmy się aż takiej frekwencji i sukcesu, ale czuliśmy, że może jednak się uda. Dziękujemy też mieszkańcom, którzy chcieli tego wozu strażackiego i nam w tym mocno pomogli - mówi Kapłan.

Trzeci z obiecanych przez MSWiA pojazdów zaparkuje najprawdopodobniej w gminie Michałowice na Mazowszu, gdzie frekwencja przekroczyła 81 proc.

Mieszkańcy bez wsparcia przyjezdnych

- Bardzo miła wiadomość, oby się potwierdziła. To pierwszy telefon w tej sprawie, ale mieliśmy na to nadzieje, bo u nas zawsze jest duża frekwencja. Przy każdych wyborach ścigamy się z Wilanowem i Podkową Leśną. Tyle że jesteśmy gminą wiejską, ludnościowo nie przekraczamy 20 tys. mieszkańców i mieścimy się w tych ramach wyznaczonych przez MSWiA w staraniach o wóz strażacki - mówi wójt gminy Michałowice Małgorzata Pachecka.

bEqBBLXk

Jak dodaje, gminna Ochotniczą Straż Pożarna ma tradycje sięgające roku 1928 r. - Ten wóz jest przez strażaków wyczekiwany. Straże wymieniają się wozami, wiec będziemy mogli nasz nieco starszy przekazać dalej. Mamy też efektowną remizę z żywym muzeum historii. Mamy bardzo wiele eksponatów, ale przyda nam się tez nowoczesny sprzęt - mówi Małgorzata Pachecka.

Jak dodaje, ten wynik jest zasługą mieszkańców, bo kart dodatkowych osób przyjezdnych było niewiele. - Nie jesteśmy gminą turystyczną, tutaj się po prostu mieszka, a strażacy na pewno bardzo się ucieszą - podsumowuje wójt.

Kolejne z 13 wozów trafią do innych gmin z największą frekwencją w każdym z województw. Warunek jest jeszcze jeden. W tej swoistej "grze wyborczej" na zwiększenie frekwencji w małych ośrodkach udział biorą tylko gminy do 20 tys. mieszkańców. Wozy strażackie w całości sfinansuje MSWiA.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEqBBLXC
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(85)
Handlarz
rok temu
Używane po Leasingu z Niemiec te Wozy
bruceo
rok temu
To takie trochę oszustwo - są wakacje i ten wysoki procent zrobili turyści. Powinni sprawdzić listy wyborcze i podliczyć frekwencje opierając się wyłącznie na mieszkańcach - zapewne wówczas byłoby max 50%, bo wielu autochtonów wolało zarabiać kasę na turystach niż iść głosować.
wyborca
rok temu
Wozy zabrać gminom , dać złodziejom, PIS nie liczy się z niedolą złodziei, rozdaje małym gminom zamiast złodziejom.
bEqBBLXD
rtrer
rok temu
Żeby się nie okazało że zamiast straży, do gmin przyjadą polewaczki do tłumienia protestów...
Za 70 mld,
rok temu
które przewalił sasin, można by jeszcze parę wozów kupić. Albo pomóc chorym na raka.
...
Następna strona