Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Rewolucja w sklepach. Trwa zajadły spór, którego efekty dosięgną konsumentów

230
Podziel się:

Projekt ustawy o kaucjach trafi w czerwcu do Komitetu ds. Europejskich – informuje we wtorek "Rzeczpospolita" i zauważa, że pytań jest wiele – czy będzie jeden wzór butelki, ilu ma być operatorów, ile to kosztuje. Nie wiadomo, kiedy poznamy kształt ustawy, która ma wejść w życie już w styczniu 2023 r. Resort klimatu informacji udziela oszczędnie.

Rewolucja w sklepach. Trwa zajadły spór, którego efekty dosięgną konsumentów
Nie wiadomo, kiedy poznamy kształt ustawy ws. wprowadzenia kaucji, która ma wejść w życie już w styczniu 2023 r. Resort klimatu informacji udziela oszczędnie (WP, Łukasz Kuczera)

Gazeta podaje, że "poza wielkimi tematami wojny w Ukrainie czy ryzyka światowego głodu w Polsce po cichu trwa zajadły spór, którego efekty dosięgną wszystkich konsumentów – o kształt przyszłego systemu odbioru butelek i opłaty kaucji".

Zdaniem "Rz" wciąż jest więcej niewiadomych. Czy ma być jeden kształt butelki szklanej, czy więcej, jeden operator czy kilku? Czy system ma przyjmować tylko szklane i plastikowe butelki, czy też aluminiowe puszki?

Projekt ustawy owiany tajemnicą

Redakcja informuje, że nie wiadomo, kiedy poznamy kształt ustawy, która ma wejść w życie już w styczniu 2023 r. i stwierdza, że resort klimatu informacji udziela oszczędnie.

"W ramach konsultacji wpłynęło ponad 800 uwag. Przyjęte uwagi znajdą swoje odzwierciedlenie w projekcie, uzasadnieniu oraz OSR. W czerwcu projekt powinien zostać przekazany do Komitetu ds. Europejskich" – poinformowało "Rzeczpospolitą" Ministerstwo Klimatu. Resort - jak podała "Rz" - nie odniósł się do żadnego z pytań o ostateczny kształt ustawy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Będzie kaucja na butelki. Wiceminister składa jasną deklarację

Gazeta wskazała, że obecnie system kaucyjny ma przyjmować jednorazowe butelki plastikowe i szklane butelki wielorazowe. Najwięksi producenci napojów chcą - jak zauważa "Rz" - włączenia puszek, bo to w nich jest sprzedawane 30 proc. napojów, a mniejsi gracze chcą zaś butelki uniwersalnej.

Zgodnie z planami Ministerstwa Klimatu i Środowiska, w każdym większym sklepie powinny już stać automaty do przyjmowania, zgniatania i liczenia pustych opakowań. Pomysł ma objął również plastikowe butelki o pojemności do 3 litrów, a także szklane.

Jest sporo niewiadomych w kwestii tego, jak system ma działać: kto za opakowania nie zapłaci, ile ich będzie, jak wysoka będzie kaucja i jakie produkty będą nim objęte. Samo utworzenie systemu kaucyjnego wymaga czasu. Branża, która potencjalnie mogłaby być nim objęta szacuje, że nawet 24 miesiące od dnia opublikowania przepisów ustawy.

Duże sklepy muszą, małe będą mogły wybrać

Uruchomienie systemu będzie wymagało uzyskania zezwolenia, wydanego w drodze decyzji, przez ministra właściwego ds. klimatu. Podmiot reprezentujący będzie musiał złożyć ministrowi wniosek o wydanie zezwolenia na uruchomienie systemu kaucyjnego nie później niż 6 miesięcy przed planowanym jego uruchomieniem.

Zgodnie z propozycją ministerstwa, do odbierania butelek objętych systemem kaucyjnym i zwrotu kaucji byłby zobowiązane sklepy o powierzchni powyżej 100 metrów kwadratowych. Mniejsze placówki będą mogły do systemu dołączyć dobrowolnie. Wszystkie punkty sprzedaży będą musiały jednak pobierać kaucję.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(230)
Srx
4 miesiące temu
Czyli małe sklepy będą sprzedawały, będą kosiły kasę, ale butelek już nie będą przyjmować. Co to za podwójne standardy. Albo wszyscy, albo nikt. Dość extra emerytur typu nastki. Może wreszcie rząd ustali wielkość emerytur na 90% ostatniej wypłaty i da godnie żyć ludziom zamiast rzucać potem ochłapy. Nawet rozrzutnik gówna robi to lepiej niż nasz rząd bo rozrzuca równomiernie. Dość tego zbiegowiska solnych dziadków. Pora rozgonić ten cyrk.
łopozycjonist...
4 miesiące temu
Mam malutki rozumek!
leo
4 miesiące temu
to powinno w Polsce funkcjonowac od 1989 r. czyli od zmiany polityki krajowej, to funkcjonuje b. dobrze w innych krajach, jest to bardzo potrzebne i oby jak najszybciej u nas zadziałało, szkoda, ze tak póżno!!!!!!!!!!
aaa
4 miesiące temu
bardzo się cieszę z inflacji bo będzie tak jak kaczynski powiedział ze 2 lata temu? że pod koniec 2023 minimalna bedzie 4000 tys, oby inflacja była jeszcze w przyszłym roku tak jak jest dziś a nawet większa to w 2024 r minimalna bedzie 4500 jesli nie wiecej, jaka to wspaniała pespektywa, oby się udało
kokos
4 miesiące temu
Weźcie przykład z Islandii, jak przyjmuje się surowce wtórne.
...
Następna strona