Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Rewolucyjne zmiany w Kodeksie pracy. Będzie trudniej zwolnić pracownika

59
Podziel się:

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pracuje nad zmiany w Kodeksie pracy. Zatrudnieni na czas określony zyskają ten sam przywilej, co pracownik mający umowę o pracę. Pracodawca będzie miał obowiązek podać przyczynę wypowiedzenia. To rewolucyjna zmiana – pisze serwis Prawo.pl.

Rewolucyjne zmiany w Kodeksie pracy. Będzie trudniej zwolnić pracownika
Szykują się rewolucyjne zmiany w Kodeksie pracy. (Adobe Stock)

Za sprawą dyrektyw unijnych pracownicy zatrudnieni na umowy czasowe zyskają. Nie tylko w przypadku umowy na czas nieokreślony trzeba będzie podać przyczynę wypowiedzenia. Taki obowiązek będzie istniał również w sytuacji, gdy pracownik był zatrudniony na czas określony - informuje serwis Prawo.pl.

Prace nad wdrożeniem do polskiego porządku prawnego dwóch unijnych dyrektyw toczą się w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

Zobacz także: Odmowa urlopu. Kiedy pracodawca może tak zrobić? Ekspert wyjaśnia

Termin wejścia w życie postanowień dyrektyw upływa z początkiem sierpnia 2022 roku. Dyrektywa w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej ustanawia minimalne prawa każdego pracownika w Unii Europejskiej.

Jak wyjaśnia Prawo.pl, dotyczy to pracownika, który jest stroną umowy o pracę lub pozostaje w stosunku pracy określonym przez obowiązujące w poszczególnych państwach członkowskich prawo, umowy zbiorowe lub przyjętą praktykę, z uwzględnieniem orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości.

Celem dyrektywy jest poprawa warunków pracy poprzez popieranie bardziej przejrzystego i przewidywalnego zatrudnienia, zapewniając równocześnie zdolność adaptacyjną rynku pracy.

Współdzielenie obowiązków opiekuńczych

Natomiast druga to dyrektywa w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów ustanawia minimalne wymagania mające na celu osiągnięcie równości kobiet i mężczyzn pod względem szans na rynku pracy i traktowania w miejscu pracy – poprzez ułatwienie pracownikom będącym rodzicami lub opiekunami godzenia życia zawodowego z życiem rodzinnym.

Prawo.pl podkreśla, że celem dyrektywy jest zachęcenie do równiejszego dzielenia się obowiązkami opiekuńczymi pomiędzy kobietami i mężczyznami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(59)
Wprost
2 lata temu
Moim zdaniem umowa o prace powinna być na czas nieokreślony od pierwszego dnia pracy, ale okres wypowiedzenia powinien być zależny od stażu przepracowanego tj teraz jest aktualnie. Jeśli pracodawca bedzie musiał podać przyczynę zwolnienia i ktoś sie z tym nie pogodzi to napewno większość pracowników bedzie swoich praw dochodzić w sądach pracy. Gdyż wiele przepisów prawa pracy leży po stronie pracodawcy, pracownik ma tylko wykonywać obowiązki nie wykraczające jego doświadczeniu.
Ghgggh
2 lata temu
Szkoda ze nie zmusza podawania zarobków przy ogłoszeniach + widełek dla danego stanowiska będąc już w firmie
Pracodawca
2 lata temu
Zmieńcie zasady przyznawania urlopów za chorobowe. Mam pracownika, który choruje 6 miesięcy a po powrocie należy mu się 13 dni urlopu za to L4. Za co się pytam? Skoro nie pracował w tym czasie.
Właśnie
2 lata temu
Powód zwolnienia nie kompetencjai i pracownik ma prze...ne w innej formie
zed
2 lata temu
Wszystko można zmataczyć
...
Następna strona