Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Ropa z Rosji. Wznowienie dostaw możliwe 9 czerwca 

Podziel się:

Wznowienie dostaw ropy z Rosji poprzez pierwszą nitkę rurociągu "Przyjaźń" możliwe jest 9 czerwca. Wcześniej zostanie on oczyszczony z zachlorowanej ropy. Taki plan zadeklarowała strona rosyjska.

Wznowienie przesyłu ropy z Rosji zaplanowane jest na początek czerwca
Wznowienie przesyłu ropy z Rosji zaplanowane jest na początek czerwca (flickr.com)
bECTswSt

W czwartek w Warszawie odbyło się spotkanie firm odpowiadających za produkcję oraz logistykę ropy naftowej poprzez rurociąg "Przyjaźń", jak również rafinerii odbierających surowiec tą drogą.

W rozmowach wzięli udział m.in. przedstawiciele firm ze strony polskiej i rosyjskiej i niemieckiej. To już trzecie, w ciągu ostatnich 4 tygodni (po Mińsku i Bratysławie) spotkanie na temat wznowienia dostaw ropy naftowej z Rosji. Kolejne rozmowy zaplanowane są na 3 czerwca w Moskwie.

"Jednocześnie strona rosyjska zobowiązała się, że do 1 lipca wszystkie trzy nitki rurociągu 'Przyjaźń' zostaną oczyszczone, co oznacza że do Polski nie trafi żadna dodatkowa partia zanieczyszczonej ropy" - czytamy w komunikacie spółki.

bECTswSv
Zobacz także: Obejrzyj: Rosja szykuje się na wielki podbój

Zgodnie z ustaleniami z klientami, PERN będzie przekazywał w tym czasie do rafinerii surowiec o uzgodnionych normach jakościowych, nie przekraczających dopuszczalnych stężeń chlorków organicznych. Przyjęte rozwiązania oznaczają, że polski system przesyłowy w ciągu najbliższych pięciu miesięcy zostanie w pełni oczyszczony

PERN od 19 kwietnia 2019 r., kiedy uzyskał informację o zwiększonym stężeniu chlorków organicznych, jest w stałym kontakcie z klientami i jako dostawca usług logistycznych, realizuje ich wytyczne.

bECTswSB

24 kwietnia na podstawie uzgodnień z rafineriami nastąpiło wstrzymanie dostaw ropy do polskiego systemu przesyłowego. W tym momencie rafinerie są obsługiwane z dostaw morskich poprzez Naftoport, a dodatkowo dla polskich rafinerii zostały udostępnione częściowo zapasy obowiązkowe, podsumowano.

Ropa rurociągiem "Przyjaźń" dostarczana jest do Płocka, Gdańska oraz 2 rafinerii niemieckich: Total w Leunie oraz PCK w Schwedt.

bECTswSC

PERN to krajowy lider logistyki naftowej i wiodący podmiot w zakresie magazynowania ropy naftowej i paliw płynnych oraz transportu rurociągowego ropy naftowej i paliw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECTswSW
Źródło:
ISBnews