Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Rosja lekceważy nowe polskie sankcje. Twierdzi, że nic nie zmienią

Podziel się:

Z początkiem czerwca zaczyna obowiązywać zakaz przejazdu białoruskich i rosyjskich ciężarówek przez Polskę. Kreml uspokaja jednak lokalną branżę transportową, mówiąc, że sankcje niczego nie zmienią. Rząd Rosji twierdzi, że ma patent na to, by tranzyt odbywał się bez dodatkowych przeszkód.

Rosja lekceważy nowe polskie sankcje. Twierdzi, że nic nie zmienią
MSWiA zakazało wjazdu do Polski rosyjskim i białoruskim ciężarówkom (East News, Krzysztof Radzki)

Trwa wymiana sankcji między Warszawą a Moskwą. Kreml decyduje ws. ewentualnego przejazdu polskich ciężarówek przez Rosję. Ma to być odpowiedź na to, że Polska "zapomniała" o swojej historii. A konkretnie o tym, jak wiele - zdaniem rosyjskich polityków - nasz kraj "zawdzięcza" m.in. Armii Czerwonej podczas II wojny światowej i ZSRR w odbudowie infrastruktury po konflikcie.

Chodzi np. o usuwanie pomników żołnierzy radzieckich i - jak można się domyślić - wsparcie dla zaatakowanej przez Rosjan Ukrainy.

Zawiesza się do odwołania towarowy ruch graniczny na przejściach granicznych z Republiką Białorusi dla samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych, przyczep, w tym naczep, oraz zespołów pojazdów zarejestrowanych na terytorium Republiki Białorusi lub Federacji Rosyjskie" - czytamy w projekcie.

Jak te sankcje uderzą w branżę transportową w Rosji i na Białorusi, a co za tym idzie - jakie przysporzy problemy tamtejszym władzom? Przekaz Kremla brzmi: tak naprawdę nic wielkiego się nie stanie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Finanse samorządów. "Potrzebujemy realnych działań"

Moskwa wzrusza ramionami

"Wprowadzony przez Rzeczpospolitą Polską zakaz przejazdu pojazdów rosyjskich i białoruskich przez terytorium tej republiki od 1 czerwca 2023 r. nie wpłynie na czas dostawy towarów w kierunku importu i eksportu" - podaje w komunikacie rosyjskie Ministerstwo Transportu, które cytuje "Rzeczpospolita".

Resort wskazuje w informacji, że podobny zakaz dla ciężarówek w 2022 r. wprowadziła Unia Europejska. A Polska jest przecież członkiem UE.

Co w tej sytuacji zrobią Rosjanie? Przekonują, że branża działać będzie jak dotąd. Towary przewożone TIR-ami przed granicą z Polską będą przeładowywane z ciężarówek objętych zakazem, na pojazdy zarejestrowane w krajach, których sankcje nie dotyczą.

"Zakaz ten w żaden sposób nie spowoduje korków na przejściach granicznych. Biorąc pod uwagę istniejące wystarczające dodatkowe możliwości rosyjskich terminali granicznych, zakaz nie spowoduje żadnych trudności w transporcie ładunków eksportowych i importowych w kierunku europejskim" - ogłosiło rosyjskie ministerstwo. Dodano, że zdaniem rosyjskiego rządu polski zakaz ma charakter czysto polityczny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl