Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Rosja spodziewa się kolejnych sankcji. "Nie odpowiedzieliśmy na wszystkie"

Podziel się:

Szefowa rosyjskiego banku centralnego w wywiadzie przyznała, że spodziewa się, iż Zachód nałoży na jej kraj kolejne sankcje. Choć Elvira Nabiullina zaznaczyła, że gospodarka restrukturyzuje się pod ich wpływem "dosyć szybko", to jednak Rosja nie była w stanie zareagować na wszystkie restrykcje.

Rosja spodziewa się kolejnych sankcji. "Nie odpowiedzieliśmy na wszystkie"
Wojna w Ukrainie. Rosja spodziewa się kolejnych sankcji. Na zdjęciu szefowa banku centralnego Elvira Nabiullina (Getty Images, 2023 Epsilon, Vladimir Pesnya)

Amerykański Departament Skarbu w piątek zapowiedział, że nałoży kolejne sankcje na sektor bankowy. Obejmą one podmioty, które ułatwiają obchodzenie dotychczasowych restrykcji i umożliwiają nabywanie Rosji sprzętu niezbędnego do wspierania wojska. Chodzi tu m.in. o półprzewodniki czy łożyska kulkowe.

Z kolei Unia Europejska 15 grudnia poparła 12. pakiet sankcji przeciwko Rosji. Dotyczy on diamentów pochodzących z Rosji, eksportowanych z niej lub przewożonych przez ten kraj. Reżimem obłożone są też rosyjskie kamienie przetwarzane w krajach trzecich. Bruksela zdecydowała się też na wprowadzenie embarga na import rosyjskiego LPG (z 12-miesięcznym okresem przejściowym). UE wzmocniła również zakaz eksportu do Rosji wrażliwych technologii i towarów i rozszerzyła listę produktów podwójnego zastosowania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosja chce podbić Afrykę dla surowców: złota i diamentów. "Putin ma zapędy kolonialne"

Rosja spodziewa się kolejnych sankcji

W przystosowaniu się Rosji do nowej sytuacji gospodarczej znaczącą rolę odegrała Elvira Nabiullina. Szefowa banku centralnego pomogła Kremlowi zniwelować skutki szeroko zakrojonych sankcji, które Zachód nałożył kraj w odpowiedzi za atak na Ukrainę – przypomina Bloomberg.

W wywiadzie udzielonym RBC News opowiedziała ona o wpływie dotychczasowych restrykcji na gospodarkę. Stwierdziła, że jej restrukturyzacja przebiega "dość szybko", gdyż firmy przystosowują się do nowej sytuacji.

Istnieje pokusa, by myśleć, że jesteśmy, jak to mówią, "po kolana w morzu" po przetrwaniu początkowego sztormu, choć musimy być przygotowani na zwiększoną presję sankcji – stwierdziła Elvira Nabiullina.

Sankcje ugodziły w rosyjską gospodarkę

Przyznała też, że nie udało się odpowiedzieć na wszystkie wyzwania związane z restrykcjami. Podkreśliła, że płatności transgraniczne pozostają "problemem dla wielu firm". Kraj ma również "bardzo poważne" wyzwania w zakresie rozwoju długoterminowego finansowania.

Nie możemy powiedzieć, że odpowiedzieliśmy na wszystkie wyzwania – przyznała Elvira Nabiullina.

Stwierdziła zarazem, że jest "całkiem pozytywnie nastawiona do rozwoju sektora finansowego, jego stabilności".

Przez całą rozmowę ani słowem nie wspomniano o trwającej wojnie w Ukrainie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl