Notowania

Rosja wprowadza zakaz importu jabłek z Białorusi. Nakryła reeksport z Polski

Czasowe wstrzymanie importu jabłek i gruszek z Białorusi wprowadziły od piątku rosyjskie władze po wyrywkowych kontrolach kilkudziesięciu tirów. Białorusini zostali przyłapani na wwożeniu do Rosji objętych embargiem owoców, głównie z Polski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(123RF)
Białoruski import jabłek i gruszek z Polski wzrósł ze 176 tys. ton w 2013 roku do 558 tys. ton w rekordowym 2016 r.

Jak pisze "Rzeczpospolita", choć Białoruś i Rosja są w unii celnej i kontroli na granicy nie ma, rosyjskie służby celne i sanitarne przeprowadziły kontrole za pomocą mobilnych grup inspektorów.

Zatrzymanych zostało 39 ciężarówek przewożących objęte embargiem towary, z czego aż 36 przewoziło jabłka i gruszki. Rosja na tej podstawie wprowadziła czasowe ograniczenie wwozu tych owoców z Białorusi.

- Zrobili się tak bezczelni, że zaczynają wykręcać ręce - powiedział w czwartek Aleksandr Łukaszenka, reagując ze złością na rosyjski szlaban.

Obejrzyj: sadownik o pomocy rządu po rosyjskim embargu na jabłka: "Tylko na papierze"

Jak jednak przypomina gazeta, po wprowadzeniu przez Rosję w 2014 roku odwetowych sankcji na import jabłek z Unii Europejskiej, swoją szansę skwapliwie wykorzystała Białoruś, reeksportując do Rosji zakazane towary.

Białoruski import jabłek i gruszek z Polski wzrósł ze 176 tys. ton w 2013 roku do 558 tys. ton w rekordowym 2016 r. Nie wynikało to jednak ze zwiększonego zapotrzebowania na rynku wewnętrznym - większość owoców po cichu wysyłano do Rosji.

Rosyjskie embargo na żywność z Unii Europejskiej zaszkodziło w znacznie większym stopniu rynkowi wewnętrznemu niż zachodnim eksporterom. Ceny żywności w Rosji w wyniku zakazu importu wzrosły o niemal jedną trzecią. Z tego powodu przez długi czas przymykano na reeksport.

Wprowadzony właśnie zakaz importu jabłek i gruszek z Białorusi powinien teoretycznie uderzyć w polskich producentów, ale w rzeczywistości nie będzie to mieć większego znaczenia.

Polska, która przed wprowadzeniem embarga była największym eksporterem jabłek do Rosji, w ostatnich 5 latach znacznie zwiększyła sprzedaż na innych rynkach, głównie w Unii Europejskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: eksport żywności, embargo na polskie jabłka, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-04-2019

grapfePolska potrzebuje Rosji, Rosja Polski niekoniecznie. Polska ma jabłka, Rosja ma gaz, ropę węgiel, złoto, platynę, wrak tupolewa i mądrych rządzących.

12-04-2019

BABCIA EWABRAWO RUSKIE NALEŻY DBAĆ O TO SKĄD SIE BIERZE TOWAR

12-04-2019

maroA co z węglem?

Rozwiń komentarze (78)