Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
28.01.2020 07:42

Rośnie liczba zatrudnionych na śmieciówkach

W ostatnim roku wzrosła liczba samozatrudnionych i osób na umowach cywilnoprawnych. Etat coraz mniej atrakcyjny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Rośnie liczba samozatrudnionych. (Fot: Shutterstock/Firma V)

W 2018 roku liczba samozatrudnionych wzrosła o 100 tys. Tyle samo przybyło osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita".

Podczas gdy samozatrudnienie rośnie systematycznie od kilku lat, tak liczba pracowników na umowach zlecenia czy o dzieło urosła po raz pierwszy od 2015.

Wszystko wskazuje, że ten trend wynika z decyzji samych zarobkujących - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich. - W obecnej sytuacji trudno pozyskać pracownika, więc rośnie presja nie tylko na płacę, ale i na formę zatrudnienia.

Oglądaj też: Kopanie dołu to dzieło, czy zlecenie? "Podatnicy toczą absurdalne boje"

Zdaniem ekspertów, samozatrudnienie czy umowy cywilnoprawne może się wydawać pracownikom bardziej korzystne, bo jest elastyczne i wiąże się z mniejszym opodatkowaniem.

Według danych GUS z 2017 roku, 12,7 proc. osób zarabiających na własny rachunek wolałoby mieć etat. Odsetek był zdecydowanie wyższy wśród osób wykonujących prace biurowe, prace proste czy związanych tylko z jednym klientem.

Zdaniem ekspertów, sytuacja na rynku pracy zmieniła się jednak na tyle, że wzrost zainteresowania samozatrudnieniem trudno uznać za dyktat pracodawców. Rekordowo niskie bezrobocie, powiązane z oskładkowanymi umowami zlecenia i minimalną płacą godzinową sprawia, że części pracowników taka forma się po prostu opłaca.

- Trzeba pamiętać, że często chodzi w tym przypadku o specjalistów czy fachowców, którym opłaca się nawiązywać współpracę z wieloma podmiotami - mówi "Rzeczpospolitej" Jacek Męina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, praca
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-01-2020

nonameI to jest najlepszy przykład jak w tym kraju traktuje sie ludzi , cały czas mają pretensje że słabo pracują lub nie ma chętnych do pracy - no to … Czytaj całość

28-01-2020

DddZUS do góry, więc wypad na smieciówke. Nikomu się nie chce tyrać na same podatki. Normalna sprawa.

28-01-2020

JTPZgadzam się. Etat jest mniej atrakcyjny dla pracodawców.

Rozwiń komentarze (18)