Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Rozliczenie PIT wydłużone. Więcej czasu na złożenie zeznania podatkowego

5
Podziel się:

Na złożenie rocznego zeznania podatkowego PIT za 2019 r. mamy czas do 1 czerwca. Resort finansów wydłużył czas w związku z pandemią koronawirusa, powstał też tymczasowy Profil Zaufany, więc łatwiej rozliczyć się z fiskusem bez wychodzenia z domu.

PIT. Resort finansów wydłużył czas na rozliczenie się z fiskusem
PIT. Resort finansów wydłużył czas na rozliczenie się z fiskusem (Getty Images)
bFghdYXp

W tym roku mamy więcej czasu na złożenie rocznego zeznania podatkowego PIT za 2019 r. Bez żadnych konsekwencji (brak odsetek za zwłokę) można je składać do 1 czerwca. Rozliczyć z fiskusem można się poprzez Twój e-PIT, e-Deklaracje lub papierowo.

Resort finansów, "z uwagi na wyjątkowe okoliczności", do końca maja wydłużył termin złożenia zeznań podatkowych. Jednak 31 maja 2020 r. to niedziela, dzień ustawowo wolny od pracy, dlatego termin przesuwa się na poniedziałek, tj. 1 czerwca 2020 r.

Zwykle termin rozliczenia PIT mija 30 kwietnia, już po pandemii pozostanie on aktualny. Zmiana dotyczy tylko tego roku.

bFghdYXr
Zobacz także: Obejrzyj: Podatek od Netflixa. Gliński: "trzeba się solidarnie podzielić"

Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło niedawno tymczasowy Profil Zaufany, co będzie zdecydowanym ułatwieniem przy rozliczeniu PIT poprzez Twój e-PIT. Profil Zaufany pozwala na potwierdzenie tożsamości podatniki (ale nie tylko, służy również do załatwiania innych urzędowych spraw).

Tymczasowy profil od standardowego różni się tym, że można go założyć bez konta w odpowiednim banku. Nie ma też konieczności potwierdzania go w wyznaczonych punktach.

bFghdYXx

PIT-37 / PIT-38

Dla osób, które rozliczają się na drukach PIT-37 i PIT-38, w usłudze Twój e-PIT znajduje się przygotowane zeznanie podatkowe, które 30 kwietnia zostanie automatycznie zaakceptowane, jeśli samodzielnie podatnik nie złoży swojego rozliczenia.

Gdyby okazało się, że automatycznie zaakceptowane przez administrację skarbową zeznanie trzeba skorygować, to można to zrobić po 30 kwietnia zarówno poprzez usługę Twój e-PIT, aplikację e-Deklaracje lub też w sposób tradycyjny na papierowym formularzu.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą samodzielnie wypełniają i przesyłają zeznanie do urzędu skarbowego.

bFghdYXy

Po 30 kwietnia nadal można skorzystać z usługi i do 1 czerwca, poprzez opcję korekty deklaracji, która została automatycznie zaakceptowana, złożyć swój PIT. Możliwość korekty będzie dostępna po zakończeniu automatycznej akceptacji deklaracji (proces będzie trwał w dniach 1-4 maja).

Składając korektę można w deklaracji zmienić wszelkie zawarte automatycznie informacje, m.in. dane dotyczące ulg czy organizaci pożytku publicznego, której przekazujemy 1 proc. podatku.

Niedopłata i zwrot nadpłaty przez Twój e-PIT

Jeśli z rozliczenia będzie wynikać niedopłata podatku, to urząd skarbowy w terminie do 30 maja powiadomi o konieczności dopłaty podatku. Od momentu otrzymania tej informacji jest 7 dni na zapłatę. Po upływie tego czasu, ale nie wcześniej niż od 1 czerwca, będą naliczane odsetki.

bFghdYXz

Termin zwrotu nadpłaty podatku wynikającej z rocznych zeznań pozostaje bez zmian. Podatnicy, którzy złożyli zeznanie podatkowe elektronicznie otrzymają zwrot nadpłaty do 45 dni od dnia złożenia zeznania. Natomiast dla rozliczeń składanych papierowo termin ten wynosi 3 miesiące.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bFghdYXA
Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bFghdYXS
KOMENTARZE
(5)
koronaS
2 lata temu
Jak zapłacić niedopłatę to trzeba niezwłocznie po złożeniu pit. Jak urząd ma nam oddać nadpłatę to mają trzy miesiące a i to często jest fikcją bo wystarczy jakaś pomyłka i urząd nie śpieszy się z korektą. Mnie zdarzyło się kiedyś dostać nadpłatę w listopadzie bo urząd nie śpieszył się z poinformowaniem mnie z czego wynika nieprawidłowość o której ja sama nie mogłam mieć pojęcia. Teraz w dobie pandemii to dobrze, że czas jest wydłużony ale jeżeli ktoś musi dopłacić to często ma z tym problem bo nawet jeżeli ma jakieś oszczędności, często niewielkie to pozbawia nas to szansy na egzystencję przez okres kiedy nie możemy iść do pracy. Zgroza, co to za państwo i system.
Fredi
2 lata temu
Jakieś bzdury. Zarobiłeś płacisz. Nie zarobiłeś nie płacisz. Proste jak drut. Oszuści złodzieje i kombinatorzy zawsze unikają płacenia .
dsfsdf
2 lata temu
Lepiej też jak PIT rozliczy się samodzielnie lub przez kogoś, kto się tym zajmuje, bo rozliczając się "automatycznie" skarbówce zawsze wychodzi na niekorzyść podatnika
bFghdYXT
kaka
2 lata temu
oj proszę doczytać przepisy, które się zmieniły od tego roku w zakresie rozliczenia wspólnego małżonków, nawet po terminie 30 kwietnia istnieje możliwość złożenia korekty i wspólnego rozliczenia
Księgowa
2 lata temu
Nie wprowadzajcie ludzi w błąd bo będą wielkie straty!!! PIT można złożyć do końca maja bez ponoszenia konsekwencji za złożenie go po 30 kwietnia a dokładniej PIT złożony między 1 a 31 maja będzie traktowany jak złożony po terminie ale z tzw.czynnym żalem. Oznacza to ,że po 30 kwietnia nie będzie można rozliczyc się wspólnie z małżonkiem. To prawo przysługuje do 30 kwietnia. Terminu na złożenie PIT nie przedłużono tylko zrezygnowano z wymierzania kar za jego późniejze złożenie. To duża róznica, szczególnie dla małżonków u których jedno przekroczyło próg podatkowy