Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Andrzej Zwoliński
|

Człowiek Tuska zapewnia: Nie zapomnimy o obietnicach

0
Podziel się:

Michał Boni mówi o możliwych, przyszłych koalicjach. Daje do zrozumienia, że sojusznik jest tylko jeden.

Człowiek Tuska zapewnia: Nie zapomnimy o obietnicach
(PAP/Radek Pietruszka)
Minister w rządzie Donalda Tuska mówi w rozmowie z Money.pl o możliwych, przyszłych koalicjach, najważniejszych wyzwaniach, które stoją teraz przed Platformą. Kreśli też powyborczy scenariusz koalicyjny. Daje do zrozumienia, że sojusznik jest tylko jeden.

Money.pl: Platforma Obywatelska wygrała te wybory. Bardzo ostrożnie można mówić, że razem z PSL znowu będziecie mieli większość w nowym Sejmie. Premier już mówił o pracy ze zdwojoną energią. To oznacza, że teraz, jeżeli wstępny wynik się potwierdzi, przyspieszycie z reformami?

*Michał Boni, minister koordynator w rządzie premiera Donalda Tuska: *Wrażliwość na to, jakie są efekty zmian, jest bardzo ważna. Wolę metody, które pozwalają na bieżące korygowanie strategii. W porównaniu z tym, co dzieje się wokół nas na świecie, reformy, które przeprowadzamy i tak są bardzo szybkie.

Naturalnym jest, że pewne sprawy się dociera, zmienia, ale z wyczuciem. Musimy uzyskiwać akceptację społeczną dla tych zmian. Muszą one być rozłożone w czasie.

A kryzys, który jak mówił premier w kampanii, łomocze do naszych drzwi? Możemy sobie pozwolić na zwłokę?

W różnych krajach reakcje na to, co się dzieje na świecie czy w Europie, będą różne. Wszystko zależy od tego, w jakiej one same są sytuacji. Zresztą premier zapowiedział już specjalne prerogatywy dla Komitetu Stabilności Finansowej oraz potrzebę uważniejszego monitorowania spraw społecznych. Chcemy mieć strukturę decyzyjną, która pozwoli nam na właściwe i szybkie reagowanie na wszelkie zagrożenia.

Co z wyborczymi obietnicami?

Nie zarzucimy ich. Trzeba się przygotować do ich realizacji. W najbliższym czasie szczególnie ważne są: zakończenie prezydencji oraz dobre przygotowanie się do negocjacji nowego unijnego budżetu i priorytetów, które będą dla nas korzystne.

O co szczególnie zamierzacie zabiegać?

W najbliższym czasie ważnym jest by zadbać o to, by strumień funduszy z Brukseli w najbliższych czasach nie zmalał. Jest to szczególnie istotne w chwili, gdy kończy się jedna perspektywa budżetowa, a jeszcze nie zacznie nowa. Musimy to dobrze rozegrać.

źródło: dane PKW z ponad 63 proc. komisji

Czyli ewentualne kolejne rządy koalicji PO-PSL to będzie realizacja tego, co obserwowaliśmy przed wyborami?

Będziemy bardziej sprawni. Mamy już doświadczenie i wyznaczone priorytety.

Co z budżetem? Zdaniem części ekonomistów projekt, który przyjął rząd, jest nierealny. Trzeba będzie go zmienić.

Prace nad projektem przyszłorocznego budżetu będą kontynuowane bez większych zmian. Każda radosna twórczość wokół niego mogłaby być niebezpieczna. Trzeba być wstrzemięźliwym, skoro uznajemy ten budżet za odpowiedzialny, solidarny i rozwojowy. To jest najlepsza droga do tego, by to utrzymać. Można ewentualnie pozmieniać mało znaczące elementy.

Będzie kontynuacja współpracy z Ludowcami? Koalicja rządowa przetrwa?

To już zależy od ostatecznych wyników i decyzji premiera. Koalicję z PSL warto kontynuować. Udowodniliśmy, że jesteśmy w stanie współpracować w sposób stabilny przez całą minioną kadencję. Mam nadzieję, że starczy nam głosów, by mieć większość.

Jeśli nie, to będzie współpraca z Ruchem Palikota?

Nie sądzę. To ruch, który niesie za sobą zbyt wiele nieprzewidywalności.

To może z SLD?

Też nie. Miedzy nami jest zbyt wiele różnic, co było widać w samej kampanii. Jednak by cokolwiek mówić o przyszłych koalicjach musimy poczekać na ostateczne wyniki.

Wybory 2011 - o wynikach czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t160778.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/tusk;zwycieski;podziekowal;wyborcom,24,0,932632.html) Tusk dziękuje wyborcom PiS. "Tamte chwile miały sens" Premier zapowiedział, że będzie pracował dla wszystkich Polaków, niezależnie od tego na kogo głosowali.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/14/t160782.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pis;szanuje;wynik;wyborow;rozliczen;w;partii;nie;bedzie,19,0,932627.html) Kaczyński: Szanujemy wynik wyborów, ale... Jarosław Kaczyński przemawiał w sztabie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t124008.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/komentarze/artykul/indeksy;na;gpw;pojda;w;gore;a;zloty;sie;umocni,67,0,932675.html) Indeksy na GPW pójdą w górę, a złoty się umocni Dość zdecydowana wygrana Platformy Obywatelskiej w wyborach parlamentarnych zostanie pozytywnie odebrana przez inwestorów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)