Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Unton
|
aktualizacja

RPP: Skala ożywienia gospodarczego zależna głównie od pandemii

16
Podziel się:

Skala ożywienia w 2021 roku będzie zależała przede wszystkim od sytuacji epidemicznej i związanych z nią restrykcji, ocenia RPP. Nowością w komunikacie po posiedzeniu Rady jest zapowiedź możliwych kolejnych interwencji na rynku walutowym, których celem jest słabszy złoty.

RPP: Skala ożywienia gospodarczego zależna głównie od pandemii
Na czele NBP i RPP stoi prof. Adam Glapiński. (KPRM, Krystian Maj)

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zwraca uwagę, że wzrost liczby zakażeń COVID-19 w Polsce oraz zaostrzenie restrykcji w czwartym kwartale miały negatywny wpływ na aktywność gospodarczą, w szczególności w sektorze usług.

Wskazuje ponadto, że według aktualnych prognoz, roczna dynamika PKB w czwartym kwartale była nadal ujemna.

"Można oczekiwać, że po spadku PKB w 2020 roku, w bieżącym roku nastąpi ożywienie aktywności gospodarczej, przy czym skala ożywienia będzie zależała przede wszystkim od sytuacji epidemicznej i związanych z nią restrykcji" – czytamy w komunikacie wydanym po posiedzeniu RPP.

Zobacz także: Prof. Balcerowicz: politykę Glapińskiego oceniam źle, nie wiem, czy działa z własnego przekonania

Nowością w komunikacie Rady jest zapowiedź możliwych kolejnych interwencji na rynku walutowym, których celem jest słabszy złoty.

Zdaniem ekonomistów z PKO BP, w 2021 roku instrument ten może być wykorzystany wiele razy, tym bardziej, że RPP nadal wskazuje na brak wyraźnego i trwałego dostosowania kursu złotego do globalnego wstrząsu wywołanego pandemią.

Wbrew rynkowym spekulacjom pojawiającym się pod koniec ubiegłego roku, RPP na styczniowym posiedzeniu nie zmieniła stóp procentowych.

Choć stopy nie zostały zmienione, nie sposób zapomnieć o grudniowej wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego, wskazującej na możliwość ponownej obniżki stóp w pierwszym kwartale bieżącego roku.

– Wypowiedź ta będzie trzymać rynki i inwestorów w niepewności co najmniej do marca (nota bene być może o to właśnie chodziło), a będzie ona tym większa im bardziej przedłużane będą restrykcje w gospodarce lub pogarszać się będzie sytuacja na świecie – ocenia Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
Obywatel
3 lata temu
Ciekawe za co kupią zabawki w USA jak dolar będzie po 6PLN bo PO płaciło za F-16 gdy dolar był po 2PLN. Tak się dzieję jak dopuszcza się do władzy ignorantów gaszących pożary benzyną.
przytomna
3 lata temu
Chcą nam zabrać ostatnie oszczędności ,aby rodziny nawet na pogrzeb starców się zapożyczały.
int
3 lata temu
Prezes NBP uparł się na tego złotego żeby go obniżać jak szczerbaty na suchary.
TOP 100
3 lata temu
waloryzacja emerytur i rent idzie muszą utrzymać jak najniższy procent a potem znów w górę i parę miliardów zaoszczędzone
Dora
3 lata temu
Buldog zapewniał, że mamy nieprzebrane ilości gotówki...chyba w portfelach dwórek!