Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Ruszył tranzyt pociągów towarowych do Polski przez Ukrainę

51
Podziel się:

Ukraina odblokowała tranzyt do Polski przez swoje terytorium. Obostrzenia wprowadzono bezterminowo pod koniec listopada 2021 roku. Dotyczyły one m.in. towarów z Chin, Rosji i Kazachstanu. O wznowieniu zapowiadanego już wcześniej transportu przez Ukrainę poinformowała spółka PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa.

Ruszył tranzyt pociągów towarowych do Polski przez Ukrainę
Zakaz tranzytu przez Ukrainę obowiązywał przez ponad dwa miesiące (Adobe Stock)

PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa poinformowała o odblokowaniu tranzytu dla towarowych przewozów kolejowych z Azji do Polski przez terytorium Ukrainy.

"Zarząd Spółki PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa informuje, że od 10 lutego Ukraina odblokowała tranzyt pociągów z Azji do Polski przez swoje terytorium. Jednocześnie Koleje Ukraińskie dokonały zmian w ograniczeniu dotyczącym zakazu załadunku towarów w wagony własności UZ (Koleje Ukraińskie – PAP) kierowanych do Polski" – czytamy w komunikacie PKP LHS.

Zakaz tranzytu obowiązywał od końca listopada

Zakaz nałożony przez UZ przyjmowania do przewozów wszystkich przesyłek nadawanych z 15 wybranych krajów (m.in. Chiny, Rosja, Kazachstan) do Polski tranzytem przez terytorium Ukrainy obowiązywał od końca listopada 2021 roku.

Przedstawiciele PKP S.A. i PKP LHS argumentowali, że działania UZ oznaczały przerwanie międzynarodowych łańcuchów dostaw prowadzących przez Ukrainę do Polski.

Zobacz także: Bunt kontrolerów lotów. "To sabotaż wobec 38 mln Polaków"

Interweniował prezydent i minister

Pod koniec stycznia z inicjatywy Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego odbyło się w tej sprawie spotkanie Ministrów Infrastruktury Polski – Andrzeja Adamczyka i Ukrainy Oleksandra Kubrakowa w obecności Szefa Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP Jakuba Kumocha oraz Szefa Biura Prezydenta Ukrainy Andrija Jermaka.

"Strony doszły do porozumienia w sprawie jak najszybszego zniesienia ograniczeń tranzytowych towarowych przewozów kolejowych przez terytorium Ukrainy do Polski" – informowała Kancelarii Prezydenta.

Polskie Ministerstwo Infrastruktury zabiegało o odwołanie decyzji strony ukraińskiej dotyczącej bezterminowego ograniczenia tranzytu kolejowego przez Ukrainę oraz zakazu użytkowania wagonów własności kolei ukraińskich na terytorium Polski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(51)
Stefan
6 miesięcy temu
Teraz lećcie ich bronić przed Putinem w podzięce.
Edek
6 miesięcy temu
tak wygląda współpraca z Ukrami -żądają zwiększenia pozwoleń ze 160 000 do200 000 pozwoleń na wjazd ich tirów i od razu blokują pociągi do nas....... I co trzeba ogon podkulić i odbębnić sukces!!!!!
aaa
6 miesięcy temu
omijajcie można samolotem
Stachu
6 miesięcy temu
Ukraińcy się zgodzili. Za późno!
Piotr
6 miesięcy temu
I tak wygląda w wykonaniu PIS dumna i potężna Polska ! Nawet taki upadły kraj jak Ukraina nas szantażuje. Zablokowała linię kolejową aby więcej ich tirów mogło bez cła wieźć przez Polskę towary na zachód. To w ramach wdzięczności za nasze pieniądze , broń i milion Ukraińców w Polsce. Zawsze jesteśmy służalczy w stosunku do USA (Irak , Iran , Afganistan) które rozgrywają swoje interesy z Rosją , Chinami lub Iranem. A my jesteśmy ich pachołkiem.
...
Następna strona