Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Krystian Rosiński
|
aktualizacja

Rynek nieruchomości. W Polsce coraz trudniej o działkę budowlaną

51
Podziel się

W 2020 roku czynnikami kształtującymi rynek nieruchomości komercyjnych będą m.in. zmiany klimatyczne, rozwój e-commerce oraz brak dostępności atrakcyjnych działek. Wskazuje na to Monika Rajska-Wolińska, partner zarządzająca Colliers International w Polsce.

Coraz mniej gruntów pod budowy nieruchomości jest dostępnych w Polsce.
Coraz mniej gruntów pod budowy nieruchomości jest dostępnych w Polsce. (Pixabay.com)
bCYzTkjp

Monika Rajska-Wolińska na łamach portalu dlahandlu.pl wskazuje, że problem braku działek w atrakcyjnych lokalizacjach występuje już "od kilku lat". Przekonuje ona, że obecnie trudniej jest znaleźć atrakcyjną działkę, niż pracowników w sektorze budowlanym.

Ekspertka wskazuje, że w 2020 roku ceny działek budowlanych wciąż będą rosły. Nie brakuje jednak pewnej nutki optymizmu, gdyż dalej dodaje, że właśnie w tym roku powinny się one ustabilizować.

Na wzrosty cen działek wpływają także zagraniczni inwestorzy m.in. z Dalekiego Wschodu oraz południowej Afryki. Jednak Rajska-Wolińska przekonuje, że "zbliżamy się do szklanego sufitu", jeżeli chodzi o ich zainteresowanie.

bCYzTkjr

Nieco inaczej prezentuje się sytuacja na rynku gruntów pod obiekty magazynowe. Tam z kolei występuje inny problem - braku rąk do pracy.

Ekspertka pisze, że właśnie dlatego inwestorzy coraz chętniej wybierają lokalizacje w Polsce wschodniej, takie jak: Białystok, Lublin czy Olsztyn. W regionach wschodnich są także intensywnie nadrabiane braki infrastrukturalne.

bCYzTkjx

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCYzTkjS
KOMENTARZE
(51)
huzare
7 miesięcy temu
Mogą odkupywać od biskupa. Biskupi mają mnustwo terenów pod budowę nawet w ścisłych centrach miast.
Inwestor
7 miesięcy temu
Ja bym to widział inaczej. Goła ziemia jest droga. Natomiast dziś bardzo łatwo kupić całą firmę z całym jej zasobem ruchomości i nieruchomości. Proszę zobaczyć ile firm na GPW jest do kupienia za 20% wartości księgowej. Wśród firm poza giełdowych te wartości są jeszcze mniejsze. W tej chwili następuje cicha wyprzedaż majątku. Kto ma kasę niech korzysta.
Mafiozi rządz...
7 miesięcy temu
Połowa Gdańska jest już urbanistycznie zniszczona przez machloje z deweloperami , przez Adamowicza , a teraz jego następczynię .
bCYzTkjT
fergussson
7 miesięcy temu
Mało ze śmiechu kawy nie wyplułem. Developerzy są, klienci są - tylko że z Zachodu. Za pomocą niebotycznego wywindowania cen próbują doprowadzić do zmiany rynku z własnościowgo na wynajem, tak jak jest to w USA. Wystarczy wstrzymać się na parę lat i ta bańka tak pęknie, że ze dwa banki polecą.
JOKER
7 miesięcy temu
we Wrocławiu znam jednego co kupił tani dużo gruntu od Biskupa powinien sprzedać
Najnowsze komentarze (51)
baniaucygana
7 miesięcy temu
bańka mydlana bańka mieszkaniowa bańka w morde jeża bańka bańka
ja
7 miesięcy temu
Podobno ceny nieruchomości rosną. Kupując jakąkolwiek, warto przy tym używać rozumu i kalkulatora. Obejrzyjcie krótki film o tym, jak łatwo obliczyć na jakie mieszkanie lub dom nas stać i jak ewentualnie zrobić to na kredyt, by nie popaść w kłopoty z długami? https://www.youtube.com/watch?v=lESgcnjcOgs
Anna
7 miesięcy temu
Deweloperzy zaczną budować na polach pod miastami . Tak rozrastają się miasta !
tak tak
7 miesięcy temu
Niech wykupią koscioły z ich nierucdhomosciami ktore dostali za darmo od panstwa czyli od nas wszystkich.
MAteuszek pre...
7 miesięcy temu
Premier Mateusz ma działkę którą dostał prawie gratis od proboszcza z Oporowa. Ponoć nikt przelewu za tą działkę nie widział, a wcześniej kościół dostał jak słyszałem gratis tysiące hektarów od państwa. Tak się doi Państwo Polskie jak mniemam.
piss na pis
7 miesięcy temu
księżulkowie chętnie sprzedadzą, mają nakradzione przez lata to z zarobkiem sprzedadzą, ale najpierw trzeba przyprowadzić im dzieci na "korepetycje wieczorne"
poznań
7 miesięcy temu
bardzo dziwne te obecne rządy w poznaniu najpierw mojarodzinę okradła komuna w1945 roku wyrzucająciczz z domu gdzie mieli równierz sklepw zamian dali??? im mieszkanie które było super i miało około 100 m2 oby tylko się zgodzili , lecz po3 m-c musieli się wyprowadzić bo jakiś komunista chciał to mieszkaniebabci wtedy dali mieszkanie !!! w baraku lecz powiedzieli że tylko na 10 lata było to 30 a najdziwniejszeże dom z działką nigdy nie miał księgi wieczystej a od paru lat wszędzie wokół budują developerzy i teraz jest to bardzo atrakcyjna działka i jakimś dziwnym zbiegiem okoliczności w listopadzie 2019 została utworzona księga wieczysta a właścicielem jest skarb panstwa
eli
7 miesięcy temu
niech deweloperzy korzystają z ugorów po pegeerowskich i tam niech zaczną tworzyć atrakcyjne tereny, osiedla i PRZESTANA wchodzić na tereny leśne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
bCYzTkjL
saba
7 miesięcy temu
W centrach miast, duże obszary są zajęte przez działki ( relikt PRL ) ale kto ich ruszy ? a tak na marginesie: jest cała masa ludzi, którzy mają po ileś tam mieszkań, a jest wielu takich, których nigdy nie będzie stać ( ukochana wolność gospodarcza ) Skończyć z hipokryzją: w kraju tej wielkości może żyć mniej ludzi i świat się nie zawali ( i tak niedługo wyschniemy z braku wody itp ) dlatego przystopować z demografią.
Hans Klosss
7 miesięcy temu
Nie ma rak do pracy bo płacą psie pieniądze. Teraz to praca szuka człowieka a nie na odwrót i dobrze
dadam
7 miesięcy temu
Jak sie ma kasę i Adamowicza w kieszeni to mieszkania mozna pobudować choćby i na wydmach 50m od morza ; )
leo
7 miesięcy temu
całe mazury można wykarczować i będzie milion działek po co komu drzewa?
sdfg
7 miesięcy temu
Ale bzdura... okazuje sie ze nasz kraj jest jak jeden wielki Hongkong :D Jedynym problemem jest tu tzw. planowanie przestrzenne czyli proces w ktorym miasto de facto projektują urbaniści urzędnicy, którzy robią plan miejscowy. A pustych terenów mamy tyle, żę w Polsce by mogło 100 mln ludzi mieszkać
Intruder
7 miesięcy temu
Na obrzeżach każdego większego miasta jest masa tarenów na ,kótrych mogliby wybudować nowe osiedla. Tylko większość deweloperów szuka ziemi w miastach ,gdzie przebitka na każdym metrze mieszkania byłaby największa.Tu jest pies pogrzebany.