Notowania

Rynek pracy. Przybyło kobiet biernych zawodowo z powodów rodzinnych

W całej Polsce za biernych zawodowo, choć zdolnych do pracy, można uznać 619 tysięcy mężczyzn i niemal 2,18 miliona kobiet. Powody mogą być różne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons CC0)
Praca

Pomimo, że bezrobocie spada i bije kolejne rekordy, to Polaków, którzy nie pracują jest mniej więcej tyle samo od wielu lat.

Z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) wynika, że wśród wszystkich biernych zawodowo 1,6 mln to osoby chore lub niepełnosprawne.

Aktywizacja niepracujących powinna być jednym z priorytetów polityki gospodarczej.
Nie pracuje blisko 45 proc. Polaków. Mimo rekordowo niskiego bezrobocia nie zmieniło się to od dekady

Spora grupa jednak wskazuje, że nie pracuje przez obowiązki rodzinne lub uzupełnianie kwalifikacji. To głównie kobiety. Jak przypomina portal ciekaweliczby.pl powodując się na dane GUS z końca II kw 2019 r., 1,55 mln kobiet było biernych zawodowo z powodu obowiązków rodzinnych i tych związanych z prowadzeniem domu.

Liczba ta wzrosła w ostatnich 6 latach. W I kwartale 2013 r. z powodu obowiązków rodzinnych i tych związanych z prowadzeniem domu – biernych zawodowo było 1,39 mln kobiet - wskazuje portal.

(GUS/ciekaweliczby.pl)
(Fot: GUS/ciekaweliczby.pl)
Rynek pracy w Polsce. 34 proc. kobiet nieaktywnych zawodowo, sporo powyżej unijnej średniej

Inaczej wygląda kwestia kobiet biernych zawodowo z powodu nauki i uzupełniania kwalifikacji. Z danych GUS wynika, że z tego powodu pracy nie podjęło w 2019 roku 1,11 mln kobiet. Jak było 6 lat temu? w 2013 roku biernych zawodowo kobiet, które się uczyły było 1,5 mln.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-12-2019

MichalA PIS dał tym co urodzą 4 dzieci emeryturę nawet jak przepracują 0 dni !!!!!! Mamy 3 dzieci żona zapiernicza od rana do nocy opiekujemy się nimi na … Czytaj całość

06-12-2019

życzliwyalbo praca albo rodzina ,na kobiety są nakładane za liczne obowiązki.

06-12-2019

jackuJest też kategoria żony bogatych mężów a poza tym typowa manipulacja, w tekście jest napisane,że tyle samo biernych co przedtem a tytuł oczywiście … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (13)