Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rynek pracy w kryzysie. Młodzi do 30. roku życia są największymi ofiarami koronawirusa

Co trzeci nowy bezrobotny to osoba do 30. roku życia. Właśnie młodzi, pracujący często na umowach cywilnoprawnych, są zwalniani w pierwszej kolejności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
Firmy w pierwszej kolejności żegnają się z pracownikami, którzy nie mają umów o pracę. To bardzo często młode osoby

W drugim kwartale grono bezrobotnych w wieku do 30 lat powiększyło się o 40 tys. osób. To aż jedna trzecia całego wzrostu w Polsce – wynika z analizy najnowszych danych GUS przeprowadzonej przez "Rzeczpospolitą".

Andrzej Kubisiak, wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwraca uwagę, że jest to wynik przede wszystkim tego, że młode osoby bardzo często pracują na umowach cywilnoprawnych lub na czas określony, więc najłatwiej właśnie z nimi zakończyć dalszą współpracę.

Dobroczynność a COVID-19" badanie przeprowadzone na zlecenie Orange. Jak pomagamy osobom starszym

Kinga Mierzwa nie dała się wirusowi, teraz prowadzi miejski autobus w Radomiu.
Koronowirus zabiera pracę młodym Polkom. Niektóre zmieniają zawód na "męski"

– Dodatkowo branże, które szczególnie zostały dotknięte skutkami pandemii, to m.in. gastronomia, hotelarstwo czy tzw. eventowa. A tu charakterystyczne jest zatrudnienie bardzo dużego odsetka osób młodych – dodała Olga Lekh, Senior Finance Consultant w Randstad Polska.

Monika Fedorczuk, ekspert Konfederacji Lewiatan obawia się, że najgorsze na rynku pracy wciąż przed nami. Firmy jeszcze walczą o utrzymanie, ale jesienią mogą dojść do wniosku, że sytuacja się nie poprawia i nie ma sensu utrzymywać nierentownej działalności.

Rząd prognozuje, że na koniec roku stopa bezrobocia wzrośnie do 8 proc. z 6,1 proc. na koniec czerwca br. Te szacunki nie uwzględniają ewentualnego lockdownu w wyniku drugiej fali pandemii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: bezrobocie, praca, młodzi bezrobotni, rynek pracy, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-08-2020

smutneczasyale to było do przewidzenia !!!! o recesji mówi sie od chyba roku a Polacy zagłosowali za rozdawnictwem...nie każdy przedsiebiorca to Rokefeler, … Czytaj całość

04-08-2020

Gal AnonimJest super, jest super ... więc o co Ci chodzi .... niemożliwe aby rząd się mylił.

04-08-2020

,,,,,,,,,chory kraj !!!

Rozwiń komentarze (226)