Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Rząd chce wygasić umowy najmu w galeriach handlowych. Skoro sklepy nie działają, to nie powinny płacić czynszu

78
Podziel się:

Rządowy projekt dotyczący tzw. tarczy antykryzysowej doczekał się właśnie nowej autopoprawki. Zdaniem wnioskujących należy wygasić umowy najmu w galeriach handlowych. Po ustaniu zagrożenia koronawirusem najemca będzie zobowiązany do złożenia galerii oferty najmu, ale na dłuższy czas niż wynikałoby z dotychczasowej umowy.

Ograniczenia w handlu dotyczą centrów i galerii.
Ograniczenia w handlu dotyczą centrów i galerii. (East News, PIOTR DZIURMAN/REPORTER)
bEUoiwnF

Rząd chce w ten sposób ulżyć sklepom, które zlokalizowane są w galeriach handlowych, których powierzchnia sprzedaży przekracza 2000 m kw. Z powodu wprowadzenia stanu nazwanego przez rząd "zagrożeniem epidemicznym" zakazano prowadzenia handlu w takich miejscach. Wyjątki dotyczą sklepów spożywczych, aptek i nielicznych podobnych sklepów. Zakaz uderzył przede wszystkim w sklepy odzieżowe, obuwnicze i specjalistyczne.

Rządowa autopoprawka jest motywowana tym, że prowadzenie działalności handlowej zostało zablokowane, a więc sklepy nie powinny też płacić za powierzchnię, której nie mogą wykorzystać. Nie wiadomo na razie, jak na tę poprawkę zareagują właściciele galerii handlowych - ale z pewnością szczęśliwi nie będą. Oni też muszą ponosić koszty działalności i spłacać kredyty zaciągnięte na budowę lub kupno centrów handlowych.

- Umowy najmu albo inne umowy o korzystanie z powierzchni w tych galeriach powinny zostać czasowo wygaszone, aby najemcy i wynajmujący nie byli zobowiązani do wzajemnych świadczeń, generujących dla obu stron koszty w tym okresie" - napisano w autopoprawce.

bEUoiwnH

Obecna autopoprawka oznacza zaostrzenie kursu rządu wobec galerii handlowych. W pierwszych założeniach do projektu tzw. tarczy antykryzysowej była bowiem mowa o redukcji czynszów o 90 proc. Już ten zapis wzbudził spore oburzenie branży deweloperskiej.

Zdaniem przedstawicieli centrów handlowych przepis taki byłby niesprawiedliwy i niezgodny z konstytucją. Eksperci Retail Institute wskazują na to, że nie wiadomo, kto miałby rekompensować straty właścicielom galerii handlowych.

bEUoiwnN

- Przerzucanie odpowiedzialności finansowej na centra handlowe w postaci odgórnie narzuconej abolicji czynszowej jest niezgodne z prawem, gdyż stawia jedne podmioty na uprzywilejowanej pozycji, kosztem innych - piszą w swoim stanowisku.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bEUoiwnO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEUoiwoi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(78)
gość
rok temu
Właściciele galerii handlowych, dziwnym trafem prawie wszyscy jednego wyznania, chcieliby tylko zarabiać - nic nie ryzykując, bo regularnych spłat ew. kredytów nie można nazwać ryzykiem. Kupcom podstawiane są przymusowo wieloletnie umowy najmu z karami za wcześniejsze wypowiedzenie. Rząd powinien interweniować, bo to problem większy niż frankowicze!
Przaedsiębior...
2 lata temu
Wynajmuje lokal w galerii handolwej i niestety prawda jest taka, że własciciele tak sprytnie konstruują umowy, że jeden podpunkt dotyczy czynszu za wynajmowany lokal a drugi to tzw. koszty wspólne i przykładowo fv na kwotę 50,000 dzielowa jest na wszystkich proporcjonalnie do wynajmowanej powierzchni. A tzw. koszty wspólne to prąd, ogrzewanie, woda, sprzątanie galeri,ochrona, nawet podatek od nieruchom,ości który płaci właściciel galerii. To przepraszam bardzo jakie on ma koszty??? Obecna ustawa pomocowa mówi tylko o czynszu a nie o kosztach wspólnych, które zapewne znów zostaną podzielowe na wszystkich najemców, tak wiec jakie właściciel galerii ma straty, prosta matematyka
Robert
2 lata temu
A co wynajmem od osób prawnych w miastach miasta sa puste
bEUoiwoj
Jerzy
2 lata temu
Toz to biznes raz sie zarabia raz traci czy wlasciciele galerii maja tylko zarabiac ?
hans
2 lata temu
panstwo powinno przejąc na wsłasnośc te niby galerie, zrobić jak kiedyś PDTy i będzie spokój, czynne tylko do 13-14 w sobotę i luz/... a i tylko POlskie firmy, reszta ma stadion albo na stoliki wkolo patyka................przerabialiśmy to i było fajnie
...
Następna strona