Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Rząd ma pomysł, jak ratować zamknięte sklepy. Koszty akcji poniosą centra handlowe

7
Podziel się:

Rząd najpierw zamyka sklepy, a później oczekuje, że centra handlowe obniżą najemcom czynsze. Przerzuca koszty lockdownu na firmy, które w żaden sposób nie brały udziału w podejmowaniu tych decyzji – przekonuje Polska Rada Centrów Handlowych. To jej reakcja na najnowszy pomysł rządu na to, jak ulżyć dotkniętym przez restrykcje handlowcom.

Rząd ma pomysł, jak ratować zamknięte sklepy. Koszty akcji poniosą centra handlowe
Właściciele centrów handlowych są zdania, że rząd przerzuca na nich koszty lockdownu (WP, Łukasz Kuczera)
bEKWDZyZ

Polska Rada Centrów Handlowych z niedowierzaniem przyjęła informację o tym, że rząd ma nowe pomysły na to, jak ulżyć najemcom powierzchni w centrach handlowych. Sklepy, z niewielkimi wyjątkami, zamknięte są od 20 marca do co najmniej 9 kwietnia (w czterech województwach zamknięcie nastąpiło jeszcze wcześniej). Sprzedawcy rzeczywiście znajdują się w trudnym położeniu, ale przedstawiciele centrów handlowych zwracają uwagę na to, że w myśl ogłoszonych w czwartek pomysłów rządu, to oni zapłacą za ratowanie ich.

A przecież to nie właściciele centrów handlowych zadecydowali o nałożeniu kolejnych restrykcji.

"Ogłoszone zmiany dotyczące ustawowego regulowania sposobu kształtowania umów najmu między dwoma niezależnymi podmiotami są zaskakującym rozwiązaniem niezgodnym z prawem. Pogłębiają nierówność stron i antagonizują uczestników rynku" – czytamy w oświadczeniu PRCH.

bEKWDZzb
Zobacz także: Handlowcy postulują zniesienie zakazu handlu w niedziele w czasie pandemii i 90 dni po

Rada zwraca uwagę, że wynajmujący powierzchnie handlowe zostali w ciągu ostatniego roku pozbawieni około połowy swoich rocznych przychodów – 5,5 mld zł, którymi sfinansowali pomoc najemcom, ponosząc koszty abolicji czynszowej i koszty dobrowolnych, czasowych upustów w czynszach.

Nie maja już środków na dalsze finansowanie pomocy najemcom. Nieruchomości handlowe są finansowane w 70-80 proc. z kredytów bankowych, a umowy najmu są zabezpieczeniem spłacanych kredytów. Obniżenie łącznej wartości umów najmu, nawet o 10- 20 proc. powoduje niewypłacalność wynajmującego, wyjaśnia Rada.

bEKWDZzh

Centra handlowe czują, że rząd chce na nie przerzucić koszty lockdownu

W propozycji rządu pojawiają się obniżki rzędu 80 proc. podczas lockdownu oraz 50 proc. przez kolejne trzy miesiące po nim, przy całkowitym braku rekompensaty, czy wskazania możliwych źródeł wsparcia wynajmujących, czy to ze strony tarcz rządowych, czy PFR, przekonują autorzy komunikatu.

"Rząd po raz kolejny przerzuca koszty wprowadzanych lockdownów na właścicieli i zarządców centrów handlowych, jednocześnie nie proponując im żadnej pomocy. Wynajmujący zostali wyłączeni z jakiejkolwiek pomocy państwa. Natomiast najemcy otrzymali tę pomoc na trzech poziomach – w postaci abolicji czynszowej, upustów sfinansowanych przez wynajmujących oraz od rządu w ramach tarcz pomocowych" – punktuje Rada.

bEKWDZzi

Reprezentanci centrów handlowych żądają od rządu wycofania się z przedstawionej propozycji lub uruchomienia adekwatnej, do narzuconych przez ustawodawcę obciążeń, pomocy skierowanej do wynajmujących, która pozwoli udzielić najemcom ogłoszonych rabatów.

"Stoimy również na stanowisku, że najkorzystniejszym rozwiązaniem jest uruchomienie dopłat do kosztów stałych obejmujących czynsze dla najemców, tak jak ma to miejsce w demokratycznych państwach" – czytamy dalej.

Rada zaapelowała również do sektora bankowego, który jest najważniejszym elementem funkcjonowania branży centrów handlowych, o wsparcie tych postulatów oraz wdrożenie programu pomocy dla właścicieli centrów handlowych uwzględniającego stałe zwolnienie z części kosztów obsługi długu bankowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKWDZzC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
Rici
7 miesięcy temu
Dla mnie to Galerie mogą zamknąć. Tylko korpo zarabia. To jest chory twór. Im szybciej tym lepiej
Migotka
7 miesięcy temu
To niech rząd nie zamyka, to nie będzie musiał ratować haha tym bardziej za pieniądze centrów handlowych.. przecież na tym polska gospodarka stoi - na vacie z handlu. Poza tym.. jeszcze nie zauważyli, że to nic nie dało to zamykanie wszystkiego? W tabelkach coraz gorzej.
Jaś
7 miesięcy temu
Rząd rozwiąże problem bezdomności, każdemu dokwaterujcie bezdomnego. Brawo rząd. Kochajmy Rząd który rozwiąże każdy problem cudzym kosztem.
bEKWDZzD
AdamS
7 miesięcy temu
Rząd chce sięgnąć do kieszeni centrów handlowych. I tak my za to posrednio zapłacimy. Lepiej niech nie robią nic, będzie mniejsza strata. Ceny znów dla nas pójdą w górę. Czy jest tam ktos kto myśli ??
Komamdos
7 miesięcy temu
Kto jak kto ale właściciele CH zarabiają tyle że sporo imię mogliby obniżyć czynsze o 50%