Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Węgry znoszą limity cenowe. Skutki już widać

214
Podziel się:

Rząd Węgier zniósł limity cen na podstawowe produkty spożywcze, które obowiązywały od półtora roku. Jednocześnie od sierpnia wzrośnie liczba obowiązkowych promocji w sklepach, nakazanych przez rząd.

Węgry znoszą limity cenowe. Skutki już widać
Premier Węgier Viktor Orban (Getty Images, 2023 Anadolu Agency)

Zniesienie limitów cen na produkty spożywcze zapowiedział już w czerwcu szef kancelarii premiera Gergely Gulyas. Powodem ich odwołania jest spadek inflacji, obserwowany na Węgrzech od stycznia. Według Gulyasa ograniczenia cen spełniły swoje zadanie, dlatego nadszedł czas na ich zniesienie.

Wzrośnie liczba obowiązkowych promocji

Jak informuje portal Telex, niektóre ceny produktów objętych dotychczas limitami wzrosły we wtorek o kilkadziesiąt procent, choć nie jest to regułą. W różnych sklepach ceny poszczególnych produktów kształtowały się inaczej, w niektórych miejscach cena była nawet niższa niż od tej w trakcie obowiązywania limitów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Skandaliczne słowa Orbana o Ukrainie. "Węgry nie są jedyne. Nie ma jedności, Putin to wykorzystuje"

Jednocześnie rząd zwiększył od sierpnia obowiązkową obniżkę cen wybranych kategorii produktów z 10 do 15 proc.

"Zasada wymaga, aby co najmniej dwa produkty każdego rodzaju były oferowane z minimalnym rabatem w wysokości 15 proc. ceny zakupu tygodniowo" – pisze portal Telex.

Promocje w sklepach wymagane przez rząd zaczęły obowiązywać od początku czerwca, obejmując produkty w 20 kategoriach. Od sierpnia do listy tej dołączą produkty, które wcześniej były objęte obowiązkowymi limitami cen.

Na Węgrzech od lipca funkcjonuje również internetowy system monitorowania cen, który ma zwiększyć konkurencję na rynku, a tym samym obniżyć ceny produktów spożywczych.

Limit cen na Węgrzech

W lutym 2022 r. rząd Viktora Orbana wprowadził zamrożenie cen sześciu podstawowych produktów spożywczych. Limity cenowe obejmowały cukier, mąkę, olej słonecznikowy, pierś z kurczaka, udziec wieprzowy i mleko. W listopadzie na tę listę dopisano między innymi jajka i ziemniaki.

Na Węgrzech obowiązywał również limit cen na paliwo, jednak został on zniesiony przez rząd na początku grudnia 2022 r. na wniosek koncernu naftowo-gazowego MOL. Powodem była trudna sytuacja w zakresie dostaw paliw na Węgry.

Rząd Viktora Orbana zapowiada, że do końca roku inflacja spadnie do poziomu jednocyfrowego. Według ostatniego odczytu w czerwcu wyniosła ona 20,1 proc. i utrzymuje się na najwyższym poziomie w Unii Europejskiej.

Zerowy VAT na żywność w Polsce

Polski rząd wprowadził zerową stawkę VAT w ramach jednej z tzw. tarcz antyinflacyjnych. Obejmuje ona podstawowe produkty spożywcze opodatkowane wcześniej 5-procentowym podatkiem.

Rząd zdecydował, że zerowa stawka VAT na żywność zostanie przedłużona do końca 2023 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(214)
Www
9 miesięcy temu
PO zapowiada podniesienie VAT do 25% wtedy będzie lepiej
Taka
9 miesięcy temu
Gdyby był zerowy VAT to był prezent bo podnieśli ceny o 18% i zamiast budżet zarabiaja firmy handlujące spożywka. Więc kto komu zrobił dobrze a my płacimy więcej a jak uwolnią za 18% więcej od większej ceny.
Pozdrawiam
9 miesięcy temu
Można ? Można . Pytanie po co ? Czy nie lepiej i nie prościej jest wybrać do rządzenia krajem mądrych ludzi ? Patrz PiS .
kulawy łupież...
9 miesięcy temu
Bierzmy przykład z Węgier !!!!! Tam się żyje !!!!
Eco
9 miesięcy temu
Zarobki na Węgrzech wzrosły średnio 18% Warto dodać jak piszecie że inflacja 23% Polska jak przystępowała do Unii Europejskiej to inflacji było tylko parę procent ale grunty mieszkania domy wzrosły w jednym roku o 40%, a bezrobocie wynosiło 20% A premierami byli Miller belka którzy często u was bywają jako eksperci tylko od czego
...
Następna strona