Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Rząd PiS chce sprzedać ważną zaporę. Radni biją na alarm

261
Podziel się:

Rada gminy Łapsze Niżne w województwie małopolskim apeluje do premiera Mateusza Morawieckiego i członków rządu o "wstrzymanie działań zmierzających do zmiany właściciela Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica S.A". Boją się prywatyzacji kluczowego dla regionu zbiornika i zapory. Już raz podjęli o nie walkę.

Rząd PiS chce sprzedać ważną zaporę. Radni biją na alarm
Zapora wodna Niedzica, nazywana również Zaporą Czorsztyńską (East News, Dariusz ZAROD)

Radni zdecydowali się na ten krok, bo – jak mówią – coraz częściej dochodzą do nich informacje, że Skarb Państwa, który jest właścicielem Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica (ZEW Niedzica), miał rozważać decyzję o jej prywatyzacji.

Radni: Niedzica to serce krwioobiegu naszych ziem

Rada gminy Łapsze Niżne wskazuje w piśmie do premiera, że ZEW Niedzica to przedsiębiorstwo specyficzne z różnych względów, a kluczowy jest taki, że jest nierozerwalnie związane z Małopolską. "To przedsiębiorstwo, które bez olbrzymich wyrzeczeń naszej społeczności nigdy by nie powstało. Tak, jak nasz region bez ZEW Niedzica S.A. nie mógłby dynamicznie się rozwijać" – czytamy w apelu skierowanym do rządu.

Radni przypominają, że to mieszkańcy Niedzicy, Falsztyna, Frydmana oraz kilku sąsiednich miejscowości gminy Czorsztyn, w wyniku wywłaszczenia z terenów niezbędnych pod budowę zapory, zbiorników i całej niezbędnej dla funkcjonowania przedsiębiorstwa infrastruktury, musieli opuścić swoje domy, oddać swoje sady, pola uprawne, a nawet kościoły i cmentarze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosja odcięła gaz Polsce. Damy sobie radę? "Sami podziękowalibyśmy za dostawy"

Rada w apelu do rządu podkreśla też, że zespół elektrowni będzie pełnił ważną funkcję w sytuacji blackoutu.

ZEW Niedzica S.A. jest istotnym elementem bezpieczeństwa i sprawności Krajowego Systemu Energetycznego (KSE) z uwagi na zdolność do samostartu i udziału w odbudowie KSE po ewentualnym wystąpieniu blackoutu – tłumaczą radni.

ZEW Niedzica jest jednym z największych pracodawców w regionie, dla gminy Łapsze Niżne jest też źródłem dochodów pochodzących z podatku CIT. Jak wskazują radni, stanowią one nawet kilkaset tysięcy złotych w skali roku i przekładają się na nowe inwestycje w infrastrukturę m.in. kanalizacyjną, wodociągową, czy nowe drogi dla mieszkańców.

"Dochody te nabierają szczególnego znaczenia dla naszego gminnego budżetu w obecnym okresie, gdy mamy do czynienia ze wzrostem inflacji, a tym samym drastycznym wzrostem cen towarów i usług, w tym nośników energii" – piszą w liście do premiera.

Już raz zablokowano prywatyzację

Rada gminy Łapsze Niżne przypomina, że w 2012 roku próbę sprywatyzowania ZEW Niedzica podjął rząd PO-PSL. Spółka miała zostać sprzedana prywatnemu, zagranicznemu inwestorowi. Wówczas gmina oraz samorządy gmin ościennych i powiatu nowotarskiego wystąpiły do ówczesnego rządu o zmianę decyzji, argumentując, że jest to działanie na szkodę państwa polskiego i lokalnej społeczności.

"Przede wszystkim wskazywaliśmy, że prywatna spółka kapitałowa nastawiona na maksymalizację zysków i minimalizacje kosztów nie będzie przywiązywać zbytniej wagi do bezpieczeństwa powodziowego, które było i jest nadrzędnym celem budowy zapory w Niedzicy. Nasze obawy budził również aspekt dbania o otoczenie, o czystość Zbiornika Czorsztyńskiego, utrzymanie zieleni i wszelkie inne działania, które z punktu widzenia właściciela nastawionego na maksymalizację zysku, niebędącego tu na miejscu, mogą zostać zaniechane lub w najlepszym przypadku ograniczone i zmarginalizowane" – wyjaśniają radni.

W liście do premiera Morawieckiego przypominają słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który przed laty mówił tak: "Ta prywatyzacja zagraża bardzo istotnemu interesowi społecznemu. Takie budowle mają dwie role – wytwarzają energię i chronią przed powodzią. Kiedy ta firma będzie miała charakter czysto komercyjny, prywatny, to wtedy ta druga funkcja może być poważnie narażona. W żadnym razie nie można się na tę prywatyzację zgodzić".

"Apelujemy, aby nigdy podmiot pełniący tak ważne funkcje w obszarze kluczowym dla państwa polskiego, jakim niewątpliwie jest bezpieczeństwo energetycznie, nie mógł znaleźć się w rękach podmiotów prywatnych, a tym bardziej podmiotów zagranicznych" – piszą radni w piśmie do szefa rządu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(261)
###
2 lata temu
Pewnie chcą to sprzedać swojemu mocodawcy Putinowi. Najchętniej od razu by mu całą Polskę oddali.
polak
2 lata temu
nic z tego nie rozumiem to Pis zawłaszcza a tu ma być odwrotnie
dlaczego ?
2 lata temu
POtomkowie nazistów kreuja rzeczywistosc w Polsce podsycaja nienawisc i sieją dezinformację ,jest to putinowska zagrywka ,niestety i działaja legalnie i to jest przerażajace ,dlaczego Polacy na to POzwalają ?
~~tt
2 lata temu
WP grzeje ten temat od kilku dni, wiedząc że to kłamstwo. Rząd dyskutuje nad wniesieniem zapory do majątku Azotów -> po to żeby zwiększyć swój udział w Azotach -> po to żeby spróbować wywalić ruska z Azotów (teraz ma ok 20-kilku procent udziałów). I zabezpieczyć Azoty przed próbami przejęcia. Czyli jak najbardziej racjonalne kombinowanie. Więc, po pierwsze: gdzie tu sprzedaż zapory, po drugie: gra na ruskich. To tak ... ołowiu w Odrze już nie da się grzać, a wiec coś trzeba wymyślić.
KKK
2 lata temu
Górali mi nie żal bo to PiS dzielcy w większości.
...
Następna strona