Notowania

gospodarka
28.05.2019 17:17

Rząd przyjął projekt nowej ordynacji podatkowej. Zmiany od 1 stycznia 2021

- Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy Ordynacja podatkowa - informuje Centrum Informacyjne Rządu. Zmiany wejdą w życie za dwa lata.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Premier Mateusz Morawiecki na posiedzeniu rządu. (Fot: Tomasz Gzell)

Nowa ordynacja podatkowa ma zapewnić podatnikom więcej praw w kontakcie z administracją publiczną oraz zwiększyć ściągalność podatków.

Nowe przepisy wprowadzają m.in. "umowę o współdziałanie", która ma umożliwić podatnikom bardziej otwartą kooperacji z fiskusem.

W ramach współpracy podatnicy mieliby przekazywać organom skarbowym więcej informacji na temat funkcjonowania np. ich systemów księgowych, wewnętrznych procedur etc.

Oglądaj też: Jest decyzja ws. polskiego atomu. Minister energii składa ważną deklarację

W zamian organy skarbowe "dawałyby pewność co do wymiaru podatku" i szybko reagowałyby na ewentualne problemy związane z rozliczeniami.

Nowa ordynacja zmienia też m.in.: zasady ogólne prawa podatkowego, formy załatwiania spraw podatkowych na zasadzie konsensusu (umowy podatkowe, mediacje, konsultacje skutków podatkowych transakcji), zakaz orzekania na niekorzyść podatnika przy ponownym rozpatrywaniu sprawy w postępowaniu odwoławczym, prawo do skorygowania deklaracji przed zakończeniem postępowania podatkowego, możliwość rezygnacji z odwołania od decyzji na rzecz skargi do sądu, czy dłuższe terminy do wniesienia odwołania i zażalenia.

- To dobry akt prawny, który umożliwi nowe otwarcie w relacjach pomiędzy podatnikami - powiedział w kwietniu wiceminister finansów Filip Świtała.

Prace nad nową ordynacją podatkową trwają od 2015 roku i zostały zapoczątkowane jeszcze przez rząd Ewy Kopacz.

Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2021 r. Projektowany akt zastąpi obowiązującą ustawę z 29 sierpnia 1997 r., uznawaną za przestarzałą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, podatki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-05-2019

nickCel jest jeden wydoić jak najwięciej frajerów, aby było na dotowanie wyborców/nierobów z polski wschodniej.

28-05-2019

WojMyślałem, że nadchodzi koniec świata i narodowi socjaliści w końcu jakiś podatek obniżyli.. ale jednak wszystko w normie. ''Myślący'' … Czytaj całość

28-05-2019

POPIERAJACY 52BAJKA, TAK JAK Z PODATKAMI DLA PRZESIEBIORCOW. DLA KOGO ?

Rozwiń komentarze (215)