Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Rząd szykuje opłatę gazową dla firm. Ma zapewnić utrzymanie zapasów surowca

88
Podziel się:

Rząd planuje wprowadzenie opłaty gazowej, która sfinansuje utrzymywanie zapasów strategicznych gazu - podano w projekcie ustawy, którą resort klimatu wysłał do konsultacji.

Rząd szykuje opłatę gazową dla firm. Ma zapewnić utrzymanie zapasów surowca
Rząd planuje wprowadzenie opłaty gazowej, która zapewni utrzymywanie zapasów strategicznych gazu (East News, Jacek Dominski/REPORTER)

Obecnie obowiązek utrzymywania zapasów obowiązkowych spoczywa na przedsiębiorstwach energetycznych, co oznacza bezpośrednie ponoszenie kosztów utrzymywania zapasów przez te przedsiębiorstwa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Milioner z branży pogrzebowej. Zdradza szczegóły biznesu - Tomasz Salski w Biznes Klasie

"W projekcie nowelizacji ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym, dalej: ustawa o zapasach, wprowadzono rozwiązanie, zgodnie z którym przedsiębiorstwa będą comiesięcznie uiszczały opłatę na rzecz Funduszu Zapasów Interwencyjnych i Zapasów Strategicznych Gazu Ziemnego, z której będzie sfinansowane utrzymywanie zapasów strategicznych przez Agencję" - napisano w projekcie ustawy.

W projekcie zapisano, że wielkość zapasów strategicznych gazu ziemnego będzie uzależniona między innymi od zapotrzebowania odbiorców na gaz ziemny wysokometanowy w okresie kolejnych 30 dni nadzwyczajnie wysokiego zapotrzebowania na gaz, występującego z prawdopodobieństwem statystycznym raz na 20 lat.

Agencja Rezerw Strategicznych zadba o zapas gazu

Projekt zakłada, że Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych będzie dokonywała, w imieniu Skarbu Państwa, za pośrednictwem giełdy towarowej lub na rynku organizowanym przez podmiot prowadzący rynek regulowany lub na zorganizowanej platformie obrotu prowadzonej przez spółkę prowadzącą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej giełdę towarową, zakupu lub sprzedaży gazu ziemnego, który będzie przez nią utrzymywany jako zapasy strategiczne.

Agencja, po uzyskaniu zgody ministra właściwego do spraw gospodarki surowcami energetycznymi, będzie mogła również dokonywać transakcji zakupu lub sprzedaży gazu ziemnego na giełdzie towarowej innego państwa członkowskiego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(88)
Errata
miesiąc temu
Nadal ludzie nie widzicie braku różnic między PISem PO i innymi partiami? Okłamują nas od dekad a ludzie łykają jak pelikany.
Corleone
miesiąc temu
Może jeszcze firmy mają zawierać kontrakty na dostawy gazu? Po co w takim razie nam taki monopol i Ci wszyscy pośrednicy? Toż to podlega pod definicję Mafii.
Dykciarz
miesiąc temu
Czekam na opłatę dotyczącą magazynowania wódy, bimbru i taniego wina.
Tak, tak,
miesiąc temu
a więc zięciowie-inżynierowie, tak przez rodaków popierani w sąsiednim artykule, będą musieli trochę ze swoich zasiłków odpalić.
emeryt
miesiąc temu
zapasy gazu czy energi ma zagwarontowac rzad nie ma prawa jakiegosc bzowatego podatku wprowadzac bo za chwile wymysla zapas bedzyny wody itdv tusk do demisji
...
Następna strona