Trwa ładowanie...
bEJQMVhh
Notowania

Opłata – Wszystkie wiadomości

Skokowa podwyżka opłat na lotniskach. Posłowie KO są przeciw, szef Ryanaira pisze list do premiera Morawieckiego
26
14.09.2021 19:58

OPŁATY
 / 
Skokowa podwyżka opłat na lotniskach. Posłowie KO są przeciw, szef Ryanaira pisze list do premiera Morawieckiego

Na ręce premiera Mateusza Morawieckiego trafiło pismo od prezesa Ryanaira Michaela O’Leary'ego. Informuje, że linie lotnicze nie będą w stanie unieść nowych opłat. Nie stać na to też polskich pasażerów. W sprawie skokowych podwyżek opłat terminalowych zareagowali już posłowie opozycji.

Podatek przychodowy. Belka: Powrót do PRL-u. Jestem przeciwnikiem, to skrajnie niesprawiedliwy system
430
27.08.2021 14:41

PODATKI
 / 
Podatek przychodowy. Belka: Powrót do PRL-u. Jestem przeciwnikiem, to skrajnie niesprawiedliwy system

Minister finansów Tadeusz Kościński na pytanie o podatek przychodowy odpowiada: "nie jestem przeciwnikiem". Co na to ekonomista, profesor Marek Belka? - A ja jestem przeciwnikiem. To jest, mówiąc krótko, podatek od obrotu, który był podstawowym podatkiem od przedsiębiorstw w okresie PRL-u. Musimy mieć świadomość, że rentowność działalności gospodarczej w różnych gałęziach gospodarki jest bardzo różna. Nawet jeżeli skala podatku będzie niejednakowa, to i tak będzie skrajnie korzystna dla niektórych i skrajnie niesprawiedliwa dla innych - powiedział w programie "Newsroom" były minister finansów i prezes NBP. - Nie dziwię się, że są grupy przedsiębiorców, którzy dobrze by żyli z takim podatkiem, bo rozumiem, że jest to podatek zamiast VAT-u. Nawet nie wiem, czy to jest możliwe w ramach Unii Europejskiej, ale wiem, że jest to bardzo niesprawiedliwy podatek. W gruncie rzeczy jest to bzdura, nie wiem po co się takimi rzeczami zajmować - dodał prof. Marek Belka.

Czy to najdroższy park w Polsce? Horrendalna stawka zarządcy
62
23.06.2021 19:49

OPŁATY
 / 
Czy to najdroższy park w Polsce? Horrendalna stawka zarządcy

96 złotych rocznej opłaty plus 30 zł za wydanie karty - tyle za wstęp na teren parku życzy sobie zarządca parku w Warszawie. Miasto nie chciało zająć się terenem.

Pakiet VAT e-commerce. Przesyłki z Chin zdrożeją. Ekspert: Będzie uczciwiej
2
26.05.2021 14:38

PODATKI
 / 
Pakiet VAT e-commerce. Przesyłki z Chin zdrożeją. Ekspert: Będzie uczciwiej

Produkty kupowane m.in. w Chinach będą droższe, w lipcu w życie wejść ma nowy podatek. - Przede wszystkim będzie uczciwiej. Cała europejska branża apelowała, żeby uszczelnić system e-commerce, szczególnie jeśli chodzi o przesyłki z krajów trzecich. Te przesyłki trafiały do europejskich konsumentów z pominięciem opłat, które europejscy sprzedawcy musieli sumiennie wnosić na konta poszczególnych państw - powiedział w programie "Money. To się liczy" Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska. - Pakiet e-commerce ma temu zapobiec, ma sprawić, że każda przesyłka będzie obłożona podatkiem VAT. Nadal przesyłki chińskie będą preferowane, choćby z faktu, że rząd chiński dopłaca do kosztów przesyłek do Europy. Nadal będzie to trudniejsza konkurencja, ale kolejny element nieuczciwej konkurencji będzie zlikwidowany. Warto wspomnieć, że ten pakiet ujednolici sytuację na rynku europejskim. Dzisiaj każdy kraj może mieć swój limit podatku VAT w przypadku transferów e-handlowych, ten limit zostanie ujednolicony w całej Unii Europejskiej. Będzie to uproszczenie systemu dla przedsiębiorców - dodał.

Opłata reprograficzna nawet od aparatów. Ekspert wylicza absurdy
19
26.05.2021 12:20

PODATKI
 / 
Opłata reprograficzna nawet od aparatów. Ekspert wylicza absurdy

Aparaty fotograficzne, dekodery telewizyjne czy czytniki e-book na liście do pobierania opłaty reprograficznej. Dlaczego mamy za to płacić? - Odpowiem też pytaniem, kiedy ostatni raz poszedł pan do księgarni lub biblioteki z aparatem fotograficznym, zrobił zdjęcie książki, by potem wydrukować ją w domu na drukarce i czytać? Według autorów tej propozycji jest to masowe rozwiązanie służące do czytania książek - powiedział w programie "Money. To się liczy" Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska. Był też pytany o słowa przedstawicieli rządu oraz środowisk artystycznych, które ostro krytykują branżę cyfrową. - Wielokrotnie byłem atakowany w niewybredny sposób, w odróżnieniu od moich oponentów, nigdy nie zniżyłem się do atakowania kogokolwiek personalnie. Od ludzi kultury oczekuję więcej kultury i merytorycznej dyskusji. Do 2 czerwca, zgodnie z terminem konsultacji, złożymy opinię w Ministerstwie Kultury, wraz z apelem o rozpoczęcie takiej merytorycznej rozmowy. Szkoda, że nie zaczęliśmy jej wcześniej, pewnie udałoby się uniknąć tych gorących dyskusji - dodał.

bEJQMVhj
Opłata reprograficzna. Przedstawiciel MediaMarkt: Dla nas to 50 mln zł więcej rocznie
13
07.05.2021 17:55

PODATKI
 / 
Opłata reprograficzna. Przedstawiciel MediaMarkt: Dla nas to 50 mln zł więcej rocznie

Rząd pracuje nad rozszerzeniem opłaty reprograficznej, sprzęt elektroniczny zdrożeje. - Weźmy pod uwagę, że sektor elektroniki to najmniej marżowa branża, zawsze tak było. Bierze się to z dużej konkurencji i szybkich zmian technologicznych. Dlatego każdy procent to jest bardzo duże obciążenie dla każdego, kto tym sprzętem handluje - powiedział w programie "Money. To się liczy" Wojciech Wieroński, członek zarządu MediaMarkt w Polsce. - Patrząc tylko na moją firmę, byłoby to ponad 50 milionów złotych rocznie dodatkowego kosztu, to duża kwota. Osobiście jak najbardziej liczę na to, że opłata nie wejdzie. Trzeba to dobrze przemyśleć. Dlaczego z góry zakładamy, że każdy, kto kupuje komputer, będzie od razu nielegalnie kopiował dzieła artystów? Po drugie, czy to jest właściwy czas? Pandemia z jednej strony podniosła popyt na sprzęt, z drugiej strony, wiele marketów było zmuszonych zamknąć swoją działalność - dodał.

Kaucja na butelki plastikowe. Kiedy wejdzie w życie?
245
05.05.2021 16:39

EKOLOGIA
 / 
Kaucja na butelki plastikowe. Kiedy wejdzie w życie?

Rząd pracuje nad przepisami, które wprowadzą system kaucji nakładanych na plastikowe butelki. Kiedy zacznie działać? - Mam nadzieję, że od 1 stycznia przyszłego roku taki projekt już będzie funkcjonował. Pamiętajmy, że ci, którzy będą musieli wprowadzić system kaucyjny, będą mieli czas, by się do tego dostosować - powiedział w programie "Newsroom WP" Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu. - Dlatego wejście pełnego systemu kaucyjnego to pewnie będzie dłuższy czas, ale realnie on powinien od przyszłego roku już zacząć funkcjonować. Podejrzewam, że to będzie bardzo szybka zmiana. Badania są rewelacyjne, Polacy chcą systemu kaucyjnego. Musimy tylko uniknąć dużego obciążenia konsumentów - dodał.

Nowa opłata, tym razem za plastik. Od kiedy będziemy płacić więcej?
30
05.05.2021 15:27

EKOLOGIA
 / 
Nowa opłata, tym razem za plastik. Od kiedy będziemy płacić więcej?

Rząd kończy prace nad wprowadzeniem nowej opłaty, tym razem od pojemników plastikowych. Choć przepisy mają wejść w życie od lipca, wciąż nie ma konkretnej regulacji. - To jest też kwestia braku wytycznych z Komisji Europejskiej, pamiętajmy, że dyrektywę przyszło nam wdrażać w czasie pandemii. To nie jest wymysł Ministerstwa Klimatu, tylko to jest implementacja. Harmonogram prac, terminy są trudne do dotrzymania, poczekajmy aż ten projekt trafi do parlamentu - powiedział w programie "Newsroom WP" Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu. - To są kolejne działania, które są wynikiem decyzji europejskich. Najważniejsze jest to, by nie powodować wzrostu kosztów dla konsumentów, a wyeliminować to, co jest niekorzystne dla środowiska - dodał.

Podatek od smartfona. Zapłacą producenci? Ekspert odpowiada: "kłamstwo i bzdury. Ceny wzrosną"
192
28.04.2021 12:25

PODATKI
 / 
Podatek od smartfona. Zapłacą producenci? Ekspert odpowiada: "kłamstwo i bzdury. Ceny wzrosną"

Rząd przedstawił założenia projektu ustawy o statusie artysty zawodowego. Rozszerza on opłatę reprograficzną, de facto wprowadzając tzw. podatek od smartfonów, tabletów, laptopów i telewizorów smart. Kto zapłaci? - Główne kłamstwo ZAIKS-u jest takie, że bogaci zapłacą i nawet tego nie odczują. Mowa jest o mitycznych kilkudziesięcioprocentowych zyskach, ale nawet ci giganci takich nie mają. Dochodzimy do największego kłamstwa ZAIKS-u. Nie ważne jest, kto jest producentem, a kto jest importerem. To my za to zapłacimy - powiedział w programie "Money. To się liczy" Andrzej Przybyło, prezes AB, dystrybutora m.in. sprzętu elektronicznego. - W Niemczech ceny wzrosły dokładnie o wysokość wprowadzonych opłat. ZAIKS tworzy fałszywe fakty. Jeżeli chcemy się porównywać z Niemcami, to porównujmy się, mając taki sam VAT, taki sam poziom zamożności, rozwoju gospodarczego i socjalu. Miejmy takie same pensje, wtedy się porównujmy. Co więcej, w Niemczech opłata od smartfona to jest 0,78 proc., podczas gdy w Polsce ZAIKS chce mieć 7,4 proc. opłaty - dodał.

bEJQMVhp
Akt apostazji. Ksiądz z Otwocka zażądał opłaty za jego wydanie
187
03.03.2021 16:15

OTWOCK
 / 
Akt apostazji. Ksiądz z Otwocka zażądał opłaty za jego wydanie

Rezygnujący z przynależności do wspólnoty Kościoła Katolickiego bardzo się zdziwił, kiedy ksiądz za wydanie aktu apostazji zażądał opłaty. Argumentował to faktem, że samochód, którym będzie musiał dojechać do parafii, "na wodę przecież nie jeździ".

Podatek cukrowy nie ominie małpek. "Niedługo wszyscy zobaczymy podwyżki"
146
05.01.2021 13:12

OPŁATA
 / 
Podatek cukrowy nie ominie małpek. "Niedługo wszyscy zobaczymy podwyżki"

- Wkrótce konsumenci odczują podwyżki cen tzw. małpek. Nie da się ukryć, że ta opłata, która stanowić będzie ok. 20 proc. ceny produktu, spowoduje to, że klienci będą płacić więcej. Ostatecznie hurtownik zadecyduje, na ile ta opłata spadnie na niego, a na ile na konsumenta. Prawda jest jednak taka, że branża spirytusowa jest branżą niskomarżową, więc ciężko oczekiwać, że hurtownik będzie upychał gdzieś te środki. Rozumiem cel zdrowotny. Trzeba jednak powiedzieć sobie jasno, że cel ten nie zostanie zrealizowany przez tę opłatę -mówił w programie "Money. To się liczy" Witold Włodarczyk, prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.

Abonament RTV. Zdecydowana większość Polaków chce likwidacji opłaty
882
09.10.2020 16:34

MEDIA
 / 
Abonament RTV. Zdecydowana większość Polaków chce likwidacji opłaty

Niektóre opłaty, jak np. abonament radiowo-telewizyjny, powinny przejść do lamusa. Takiego zdania jest niemal 80 proc. Polaków - wynika z badania w panelu Ariadna dla WP i money.pl.

Podatek od deszczu, nawet 1350 zł rocznie. Eksperci: nie tędy droga
492
22.08.2020 11:38

RETENCJA
 / 
Podatek od deszczu, nawet 1350 zł rocznie. Eksperci: nie tędy droga

Rząd zamierza zwiększyć podatek od deszczu, by - jak zapewnia - walczyć z suszą. Danina miałaby być naliczana od zabudowanej powierzchni, w tym wybrukowanych podjazdów, więc emocje wokół sprawy są duże. - Jeśli opłaty będą zbyt duże, to projekt nie przejdzie, bo bunt społeczny będzie olbrzymi - mówią eksperci. Ale nie przeczą: problem jest, tylko trzeba go rozwiązać inaczej.

bEJQMVhq
Podatek od deszczu. Rząd zmienia ustawę. Kto i ile zapłaci?
2.2K
18.08.2020 14:37

OPŁATY
 / 
Podatek od deszczu. Rząd zmienia ustawę. Kto i ile zapłaci?

Rząd pracuje nad zwiększeniem tzw. podatku od deszczu. Resort gospodarki morskiej złożył już odpowiedni projekt, szacuje, że średnio roczna opłata od gospodarstwa domowego wyniesie 1350 zł. Właściciele domków będą niepocieszeni, bowiem opłatę nalicza się od zabudowanej powierzchni, a w grę wchodzi także kostka brukowa.

Abonament RTV wzrasta, a wraz z nim kara za niepłacenie
12
05.08.2020 10:28

KRRIT
 / 
Abonament RTV wzrasta, a wraz z nim kara za niepłacenie

Za niepłacenie abonamentu RTV grozi surowa kara. Teraz będzie jeszcze wyższa, a wszystko przez podwyżkę samego abonamentu. Ile zapłaci osoba, która unika płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego?

Abonament RTV. Ściągalność znacznie spadła w czasie pandemii
15
05.08.2020 6:58

DANINA
 / 
Abonament RTV. Ściągalność znacznie spadła w czasie pandemii

Zaledwie co dziewiąty Polak, wzywany przez Pocztę Polską do zapłacenia zaległego abonamentu RTV, dokonuje takiej opłaty. Resort finansów pokazuje dane, z których wynika, że ściągalność abonamentu w czasie pandemii drastycznie spadła.

Przejazd A4 tańszy dłużej. Zarządca autostrady przedłużył obowiązywanie obecnych stawek
4
10.06.2020 19:16

OPŁATA
 / 
Przejazd A4 tańszy dłużej. Zarządca autostrady przedłużył obowiązywanie obecnych stawek

Terminy obowiązywania preferencyjnych stawek opłat za przejazd autostradą A4 zostały wydłużone, o czym poinformował zarządca Stalexport Autostrady. Mniej za przejazd do 30 września zapłacą kierowcy korzystający z płatności automatycznych.

Poczta Polska ściąga zaległy abonament RTV. Sasin: poprosiłem o wstrzymanie działań
3.1K
08.06.2020 6:45

ABONAMENT
 / 
Poczta Polska ściąga zaległy abonament RTV. Sasin: poprosiłem o wstrzymanie działań

Wicepremier Jacek Sasin poprosił Pocztę Polską o wstrzymanie działań związanych ze ściągalnością abonamentu RTV. Powołuje się na "wyjątkowe okoliczności", a także na "smutną spuściznę rządów Donalda Tuska". Ostatnio Poczta rozliczała z zaległego abonamentu głównie emerytów i rencistów.