Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Rząd szykuje zmiany. Chce zielonej ewolucji na wsi

73
Podziel się:

Planujemy liczne programy wspierające rozwój źródeł odnawialnych oraz biogazowni na terenach wiejskich i w rolnictwie – zapowiada w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Rząd szykuje zmiany. Chce zielonej ewolucji na wsi
Wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk (GETTY, NurPhoto)

Jak pisze dziennik, rozwój produkcji biogazu i biometanu, drugie życie dla spółdzielni energetycznych na wsi, upowszechnienie OZE, przede wszystkim fotowoltaiki, na obszarach wiejskich – takie mają być efekty działań planowanych przez rząd.

Rząd szykuje zieloną ewolucję na wsi. Planujemy liczne programy wspierające rozwój OZE na terenach wiejskich i w rolnictwie. Chodzi o wsparcie dla rozwoju biogazowni, fotowoltaiki, magazynów energii i energii wiatrowej - wylicza w rozmowie z "DGP" wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Jak przewiduje, prawdopodobnie to fotowoltaika będzie cieszyła się największym powodzeniem. Deklaruje też wsparcie dla powoływania spółdzielni energetycznych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Listy wyborcze z PO czy Agrounią? Wiceprezeska PSL mówi o terminach

Rząd obiecuje regulacje ograniczające ceny nawozów

- Będą regulacje ograniczające ceny nawozów, tak by utrzymać je na akceptowalnym poziomie - zapowiedział w ubiegłym tygodniu minister rolnictwa.

Dodał, że Komisja Europejska wydała komunikat, który pozwala na pokrywanie strat fabrykom nawozowym w sytuacji jakiegoś gwałtownego wzrostu cen energii, w tym przypadku gazu. - Więc my z tego mechanizmu będziemy chcieli skorzystać i tym sposobem utrzymywać na akceptowalnym poziomie ceny nawozów - poinformował Kowalczyk.

Wskazał, że to jest kwestia przygotowania odpowiednich rozwiązań. - Taki mechanizm przygotowujemy. To będzie decyzja najbliższych dni. Dwa tygodnie mniej więcej to jest taki okres, w którym powinny być jakieś rozwiązania - stwierdził.

W połowie listopada unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski wyjaśnił, że propozycja Komisji Europejskiej w sprawie wysokich cen nawozów zakłada przyznanie pomocy publicznej w wysokości do 150 mln euro na jedno przedsiębiorstwo produkujące nawozy. Drugi mechanizm zakłada wykorzystanie opłaty solidarnościowej, polegającej na przesunięciu środków, jakie zarabia na wysokich cenach energii sektor energetyczny i skierowaniu tych pieniędzy do branż najbardziej dotkniętych cenami gazu, czy energii elektrycznej, czyli m.in. do sektora nawozowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(73)
Shark
rok temu
Widzę, że komentarze tu piszą same sprane mózgi przezTVN. Ludzie przejrzyjcie na oczy! W tej ekstremalnie trudnej sytuacji rząd nieźle sobie radzi, chociaż oczywiście popełnia błędy. Zapewniam was, że poprzednia ekipa już doprowadziłaby nas do ruiny. Nie wierzcie propagandzie.
JAKI
rok temu
DRUGI sasim KIM TEN JUZ NIE BYL W TYM NIERZADZIE HAHAHAHAHHAHA
ARRIERGARDA
rok temu
PiS sobie przypomniał o wsi i rolnikach kilka miesięcy przed wyborami. Obietnice, programy, plany, kłamstwa, cuda na kiju, miód i mleko lejące się szeroką strugą do polskiej wsi, dobrobyt i szczęście kroczące radośnie na prowincję, podsypywanie zanęty-paszy-grosza dla pogardzanych przez PiS chłopów. Macie tu wicie-rozumicie, ale jak będziecie z kościoła wychodzić, to wiecie na kogo oddać głos., tylko i wyłącznie na PiS. Polskie chłopy bite na odlew przez PiS i kopane jak parobki przez jaśnie panujących - może już czas zmienić preferencje wyborcze?
g29
rok temu
CYTAT "Planujemy liczne programy wspierające rozwój źródeł odnawialnych oraz biogazowni na terenach wiejskich i w rolnictwie – zapowiada w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk." Do tej wypowiedzi dodam tylko jedno - należy w tej wypowiedzi skupić się na jednym słowie , a mianowicie PLANUJEMY. Nikt wam tyle nie da ile PiS wam obieca, a co pan panie ministrze robił przez ostatnie lat 8 ??? Czyli proszę zwrócić uwagę na obietnice ministra , 1 - nawozy czytamy dalej Unia pokryje straty przedsiębiorstw produkujących nawozy , 2 - turbiny wiatrowe to PIS wprowadził prawo, które zablokowało budowę wiatraków, a teraz w swojej łaskawości (być może) te prawo zmieni. No po prostu ludzki pan !!!!
waldi
rok temu
Tak jak to powiedział Kaczyński dostaną troche kasy przed wyborami i się zamkną zmiana kaczyńskiego dalej niech mu wierzą
...
Następna strona