Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KBB
|

Rząd usiłuje uciec od odpowiedzialności. Przedsiębiorcy: nie odpuścimy

300
Podziel się:

Bezprecedensową próbą zmiany prawa w celu uniknięcia odpowiedzialności nazywa mec. Jacek Dubois wniosek rządu do Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o próbę zablokowania przepisu, dzięki któremu przedsiębiorcy mogą żądać odszkodowań za lockdown.

Rząd usiłuje uciec od odpowiedzialności. Przedsiębiorcy: nie odpuścimy
Szef rządu chce, by TK stwierdził niekonstytucyjność przepisu, który nakazałby rządowi wypłatę odszkodowań przedsiębiorcom. PAP/Leszek Szymański (PAP, PAP/Leszek Szymański, Leszek Szymañski)

- Wszystkie działania rządu w kwestii ewentualnych odszkodowań były działaniami pozorowanymi. W konsekwencji postanowiono rozwiązać ten problem, pozbawiając pokrzywdzonych prawa do sądu przez zmianę przepisów przy pomocy Trybunału Konstytucyjnego, w dużym stopniu przejętego przez władze. Mamy do czynienia z bezprecedensową próbą zmiany prawa w celu uniknięcia odpowiedzialności przez organy władzy – mówi w rozmowie z money.pl mecenas Jacek Dubois, reprezentujący 160 przedsiębiorców, którzy swoje straty szacują na łączną kwotę około 181 mln złotych.

Zobacz także: Koronawirus i czerwone strefy. "Rząd nie powinien niczego zamykać"

– Skierowanie wniosku pozwala również przypuszczać, że Rada Ministrów jest świadoma swoich naruszeń, dlatego stara się uzyskać korzystny dla siebie wyrok, który będzie wykorzystany w sprawach odszkodowawczych – dodaje mec. Dubois.

Przedsiębiorcy nie odpuszczą

– To ewidentny przykład uchylania się od odpowiedzialności. Rząd zdaje sobie sprawę z błędu, który popełnił i próbuje jakoś wybrnąć z tej sytuacji – mówi w rozmowie z money.pl Alina Dybaś, prezes Turystycznej Organizacji Otwartej.

Od 18 czerwca, kiedy przedstawiciele branży turystyczno–rozrywkowej wysłali do rządu pismo z żądaniem 141 milionów złotych rekompensaty, miną niedługo 3 miesiące. Alina Dybaś podkreśla, że przez ten kwartał nikt z rządu nie skontaktował się z przedstawicielami grupy inicjacyjnej.

– Wszystko można byłoby załatwić polubownie, gdyby tylko ktoś chciał z nami rozmawiać. Przy pomocy rzecznika MŚP wystąpiliśmy do rządu z prośbą o mediację. Nic takiego nie nastąpiło – czekamy na odpowiedź od resortów, do których zostały wysłane pisma – mówi nam Alina Dybaś.

– Nasza branża odważyła się na napisanie pozwu przeciw rządowi. Ale nie wiadomo czy firmom uda się dotrwać do momentu jego złożenia. Nie zostaliśmy uwzględnieni w żadnych rządowych planach. Skala postępujących zamknięć jest olbrzymia. Wszystko wskazuje na to, że większość obiektów zostanie zamknięta – mówi w rozmowie z money.pl Szymon Paprocki, dyrektor Centrum Zabaw Rodzinnych Family Park w Bydgoszczy.

Nie wiadomo, ile firm zbankrutuje

Szymon Paprocki dodaje, że do rządu prawdopodobnie dotarły interpretacje wskazujące na zasadność żądań przedsiębiorców.

– Dla nas próby blokowania dochodzenia do odszkodowań są dowodem na to, że nasze pozwy są zasadne. Rząd najpierw uznał, że są one pozbawione podstaw, nie podjęto z nami żadnych rozmów – mówi.

– Ale od odpowiedzialności się nie ucieknie. Moim zdaniem ktoś po raz kolejny próbuje wystawić nas do wiatru. Zostały popełnione ewidentne błędy i ktoś musi za nie odpowiedzieć. Jeszcze jest trybunał w Strasburgu. Branża upada – a ludzie postawieni pod murem niemający wyjścia nie zawahają się użyć każdego możliwego prawnie sposobu w dążeniu do sprawiedliwości. Budowaliśmy swoje biznesy latami – kilka złych decyzji zniszczyło wielu ludziom życie. Nie pozwolimy na to, żeby osoby, które są za to odpowiedzialne, spokojnie spały nie myśląc od dramatach innych. Jeśli władze faktycznie będą próbowały zablokować możliwość uzyskania odszkodowań, pójdziemy wyżej, bo tego nie można tak zostawić – mówi Alina Dybaś z TOO.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(300)
Wojtek
2 lata temu
Już niedługo ludzie wyjdą na ulicę żeby rozliczyć KOLEJNYCH oszustów !!!!!
Mario
2 lata temu
Kto wymyślił ten światowy cyrk, dostanie pewnie Nobla
Vb
2 lata temu
Kto na nich jeszcze głosuje ? Nic nie robią ( poza zadłużaniem ) za nic nie odpowiadają i niszczą praworządność
Stefan
2 lata temu
Nie dać ani grosza. Bankructwo jest normalnym skutkiem wszelkich kryzysów, a przedsiębiorca zakładając firmę podejmuje ryzyko. Tak przy okazji, pięknie było widać jak cierpią przedsiębiorcy przy dodatkach na pracowników, kilka znanych lokalnie przypadków ma się wyraźnie lepiej pod względem stanu posiadania niż przed pandemią.
las jest pięk...
2 lata temu
Wiecie co to jest dom i beztroskie, pełne miłości życie? W google wpiszcie "wodospad w Szwajcarii". Wyjaśniam o co chodzi. Wracasz z pracy zmęczony, jedyne co chcesz to całus małżonka, szum drzew i śpiew ptaków. Tak na marginesie czy tak nie widzimy Polski? Ale tak nie jest. Jest smog, nawet jak nie ma kłótni to jest gorzkie spojrzenie i żal, że jest źle. Wiecie co to jest życie? Życie o którym każdej niedzieli większość Polaków słucha, powtarzam SŁUCHA na mszy? To coś zupełnie innego niż to co macie w domach teraz. Obejrzyjcie sobie wodospad... przez 10 minut i zastanówcie się dlaczego chcecie żyć w kraju z podłą, złowrogą, bezprawną i chciwą władzą...?
...
Następna strona