Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Rząd uszczelnia granice. "Gigantyczna" liczba kontroli transportu odpadów

31
Podziel się:

Dzięki systemowi SENT w transgranicznym transporcie odpadów Polska przestała być śmietniskiem Europy - podkreślił wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Poinformował, że przeprowadzono ponad 17 tys. kontroli przewozu odpadów, w 840 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości.

Rząd uszczelnia granice. "Gigantyczna" liczba kontroli transportu odpadów
W 2022 roku przeprowadzono ponad 17 tys. kontroli przewozu odpadów, w 840 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości (Pixabay, vkingxl)

SENT to teleinformatyczny system monitorowania przewozu towarów wrażliwych utworzony przez Krajową Administrację Skarbową. Dotyczy on np. alkoholu, suszu tytoniowego czy paliwa. W systemie tym monitorowany jest: przewóz i obrót towarów rozpoczynający się i kończący się na terytorium Polski oraz poza terytorium Polski, przewóz i obrót towarów rozpoczynający się i kończący się poza terytorium naszego kraju, przewóz towarów rozpoczynający się poza naszym terytorium i kończący się na terytorium Polski.

System SENT. "To uszczelnienie granic Polski"

Od 22 lutego 2022 r. systemem SENT objęto przewóz dwóch nowych grup towarów – rozpuszczalników i rozcieńczalników oraz odpadów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Alternatywa dla Zakopanego. Środki unijne stworzyły wyjątkowe miejsce na mapie Polski

Wiceminister Jacek Ozdoba ocenił podczas poniedziałkowej konferencji, że system SENT, to "realne uszczelnienie granic Polski w zakresie transgranicznego przemieszczania odpadów". Dodał, że chodzi o zwalczanie przestępczości polegającej na nielegalnym wwozie odpadów do kraju.

Ozdoba zauważył, że od startu SENT liczba przeprowadzonych kontroli dot. odpadów w ciągu roku "była gigantyczna" i dzięki tym działaniom "Polska przestała być śmietniskiem Europy".

Przedstawiciel MKiŚ poinformował, że w ub.r. liczba zgłoszeń przewozu odpadów sięgała ponad 130 tys. Przeprowadzono też ponad 17 tys. kontroli przewozu odpadów, w 840 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(31)
NajsztubowySą...
3 miesiące temu
Trzaskowskim i tusk nie będą zadowoleni.
Bart
3 miesiące temu
co łapówek już nie chcą dawać ,że się ' wzieliście ' za kontrolę ?? czy ktoś został ukarany ? pociągnięty do odpowiedzialności ? NIKT !!!!! Jak długo będzie trwało to wasze ' realne uszczelnienie granic Polski '?
Ewa
3 miesiące temu
Ozdoba nie osmieszaj sie , za waszych rzadów import smieci wzrósł trzykrotnie sa dane, pytanie ,który z pisu chcial zarobić? I dlaczego dopiero przed wyborami tym sie zajmujesz?
nikt
3 miesiące temu
Prowadzę firmę - aby wywieźć surowce wtórne czyli odpady w postaci folii zdjętej z palety trzeba dokonać mnóstwo czynności. Zarejestrować konto w systemie, potwierdzić tożsamość, złożyć zlecenie wywozu, znaleźć odbiorcę towarów niebezpiecznych, po jego akceptacji przewozu zaakceptować usługę w systemie, potwierdzić odbiór.... jest co kontrolować! I łatwo złapać bandytę! Można też złapać bandytę kontrolując samochód już przy odbiorze odpadów - wszak miejsce i czas 'przestępstwa' jest w systemie. Wystarczy podjechać z mobilną wagą, zważyć samochód i porównać wagę z deklaracją kluenta - sprawdzić czy dobrze wyszacował 'na oko'. Dużo łatwiej wyżucić do lasu.....a jeszcze trudniej złapać na tym.
pytajnik
3 miesiące temu
A ile firm zostało ukaranych za nielegalny przywóz śmieci ? odp. żadna !!!
...
Następna strona