Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
AZI
|

Miliardy w śmieciach. Polska płaci coraz więcej za "śmieciowy" problem

24
Podziel się:

Polska płaci blisko 1,7 mld zł tzw. podatku od plastiku przy założeniu, iż recyklingowi poddano ok. 37 proc. zużytych opakowań. Jednak w rzeczywistości ten poziom nie przekracza 10 proc. Ponieważ zbyt mało odpadów poddajemy recyklingowi, możemy nie spełnić unijnych norm.

Miliardy w śmieciach. Polska płaci coraz więcej za "śmieciowy" problem
Z najnowszych danych wynika, że poziom recyklingu w Polsce jest wciąż niewystarczający. fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa. n/z Pojemniki do segregacji smieci. ARKADIUSZ ZIOLEK (Licencjodawca, ARKADIUSZ ZIOLEK)

Około 30 proc. tworzyw sztucznych podlega w Polsce procesowi odzyskiwania z odpadów substancji, które mogą być powtórnie wykorzystane jako surowce. Tymczasem w rzeczywistości poziom recyklingu nie przekracza 10 proc. wynika z badania magazynu Plastics Review, które przytacza serwis Bankier.pl.

"W roku 2021 polscy recyklerzy przetworzyli ok. 400 tys. ton odpadów z tworzyw. Tymczasem w tym samym okresie na polski rynek wprowadzono ok. 4 mln ton pierwotnych tworzyw. Reszta tworzywowych odpadów jest albo spalana, albo ląduje na wysypiskach śmieci. Zapewne jakaś stosunkowo niewielka część jest eksportowana na użytek zagranicznych recyklerów" – podaje Plastics Review.

Magazyn szacuje, że wartość całego rynku recyklingu w 2021 r. wyniosła w Polsce 2,8 mld zł netto. Jednak w porównaniu z unijnymi danymi przemysł recyklingu w Polsce jest wciąż bardzo mały. Tworzy go do 150 firm mających przychody powyżej 1 mln zł netto rocznie, to dużo mniej niż w niejednym niemieckim landzie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Robo-telefony męczą Polaków. "Wprowadzają w błąd, udając człowieka"

Wiele śmieci ląduje na wysypiskach lub są spalane

Z najnowszych danych wynika, że poziom recyklingu w Polsce jest wciąż niewystarczający. Na przykład w roku 2021 na polski rynek wprowadzono ok. 4 mln ton odpadów, w tym momencie firmy zajmujące się recyklingiem przetworzyły ok. 400 tys. ton śmieci. Co się stało z pozostałymi odpadami?

Zdaniem Plastics Review część śmieci na wysypiskach lub jest spalana. Jednocześnie stosunkowo niewielka część jest eksportowana za granicę.

Jednocześnie, jak informowaliśmy pod koniec 2022 roku, w ostatnim czasie wiele firm zajmujących się selektywną zbiórką sygnalizowało znaczne zmniejszenie ilości odbieranych śmieci. Dotyczyło to zarówno odpadów wielkogabarytowych (szczególnie zawierających drewno), jak i makulatury, butelek PET, czyli plastiku.

Eksperci zwracali wówczas uwagę na fakt, że zjawisko jest tym bardziej niepokojące, że zgodnie z przepisami mamy w Polsce obowiązek osiągnięcia odpowiednich poziomów odzysków i recyklingu. Przypomnijmy, za rok 2022 było to 25 proc., czyli aż o jedną czwartą więcej w stosunku do roku 2021. W tym momencie trudno nam będzie zrealizować nowe poziomy.

W tym kontekście warto dodać, że zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach już za 2020 r. gminy powinny osiągnąć 50-proc. poziom przygotowania do ponownego użycia i recyklingu m.in. papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(24)
***** ***
rok temu
prosta sprawa- ustawic przy sklepach automaty do oddawania zuzytych opakowań jak to jest np. w norwegii
Yuii
rok temu
W sklepach kasy samoobsługowe - płać za towar i jeszcze odwalaj pracę kasjera - dla sklepu (oczywiście sieciówki) oszczędność. Śmieci segreguj i jeszcze za nie płać. W zasadzie to u nas za komuny było 10 razy wiecej wolności niż teraz...
ZK590
rok temu
Posegregowany np. plastik jest towarem a nie śmieciami za które place i to dużo.
Zdrowy
rok temu
U Niemców i w innych krajach starej Unii jest czysto , radzą sobie ze śmieciami . Pytanie jak to robią? Otóż walą je do nas , u nich fajnie a nam zarzuca się nieudolność z zagospodarowaniem ich . Jak mamy dać radę ze swoimi i jeszcze z przywożonymi z co najmniej z pół Europy? I jeszcze palcem grożą dla nas .
jacek
rok temu
Uważam , że niektóre pojemniki powinny mieć mniejsze ,dedykowane otwory, np. na pojemniki szklane. Wiadomo jaką wielkość mają butelki , słoiki... ale nie , wielki otwór "zaprasza" wszystko i lądują tam butelki w plastikowych czy papierowych torbach , kartonach , a nawet skrzynkach i wiele innych rzeczy nie będących szkłem. Dozorca nie może stać cały dzień przy śmietniku i pilnować jak kto wrzuca.
...
Następna strona