Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Rząd zabiera miliardy złotych na leczenie. Eksperci obliczyli, ile straci NFZ. Ogromna kwota

251
Podziel się:

Rząd chce nie tylko drastycznie obciąć wydatki na leczenie, ale także sięgnąć po kilkanaście miliardów z funduszu zapasowego NFZ i wydawać je bez społecznej kontroli - czytamy na pierwszej stronie poniedziałkowej (10 października) "Gazety Wyborczej". - To jest wręcz cyniczne - komentuje Łukasz Jankowski, szef Naczelnej Izby Lekarskiej.

Rząd zabiera miliardy złotych na leczenie. Eksperci obliczyli, ile straci NFZ. Ogromna kwota
Od lewej: minister zdrowia Adam Niedzielski i premier Mateusz Morawiecki (East News, Zbyszek Kaczmarek/REPORTER)

Zmiany w przygotowywanych nowelizacjach ustaw, które opisuje "GW", w opinii firmy Public Policy mogą doprowadzić do cięcia wydatków na leczenie w ciągu najbliższych trzech lat o 20-40 mld zł. Z czego to wynika?

NFZ musi poszukać miliardów we własnej kieszeni

Po pierwsze z tego, że z budżetu państwa nie mają już być płacone składki zdrowotne za osoby nieobjęte powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Chodzi o więźniów lub rolników. Tylko na tych drugich KRUS przekazuje NFZ ponad 3,6 mld zł. "Projektowane regulacje winny skutkować ograniczeniem przychodów Narodowego Funduszu Zdrowia oraz wydatków budżetu państwa" - czytamy w uzasadnieniu projektowanych zmian.

Do tego, po drugie, NFZ ma przejąć finansowanie ratownictwa medycznego, które do tej pory zasilały państwowe pieniądze - ok. 3 mld zł rocznie - za pośrednictwem wojewodów.

Po trzecie, ograniczenie wydatków na leczenie wynika także z tego, że NFZ ma z własnych pieniędzy też m.in. kupować szczepionki podawane w ramach programu szczepień obowiązkowych, finansować wszystkie świadczenia wysokospecjalistyczne, ale także darmowe leki dla osób w wieku 75+ oraz dla kobiet w ciąży, czy też lekarstwa dla pacjentów z HIV i AIDS.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rząd przed wyborami dopali inflację. Do czego będą jeszcze zdolni rządzący? – pyta prof. Orłowski

Zadań NFZ przybywa, ale dotacje państwowe maleją

"Wyborcza" wylicza, że Narodowy Fundusz Zdrowia ma być pozbawiony rocznych dotacji rzędu 7-10 mld zł. Ale to nie koniec planowanych działań rządu związanych z leczeniem. Gazeta pisze także, że przygotowywane nowelizacje zakładają też jednorazowe zasilenie w 2023 r. Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 z funduszu zapasowego NFZ.

Warto zaznaczyć, że fundusz covidowy służy rządowi do finansowania różnych zadań państwa i wyrzucanie tych kosztów poza sektor finansów publicznych. Zarządza nim Bank Gospodarstwa Krajowego.

Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 stał się dla polityków workiem, z którego wydatkują miliardy złotych m.in. na Regionalne Centrum Patriotyzmu, Fundusz Polski Ład, dofinansowanie samorządów czy dopłaty do węgla. Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi do "GW" wyjaśnia, że przesuwanie zadań z resortu do NFZ jest trendem, który trwa już od dłuższego czasu. Służyć to ma "większej transparentności wydatkowania środków na ochronę zdrowia".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(251)
Krzysztof
4 miesiące temu
Trzeba potraktować NFZ jako firmę. Firma prowadzi działalność gospodarczą, a więc na leczenie w poszczególnych gabinetach lekarskich - cennik za usługę. Likwidacja klinik rządowych. Pośle , chcesz się leczyć w Polsce ustaw się w kolejce do lekarza.
Xyz1234
11 miesięcy temu
Czas NAJWYZSY ZLIKWIDOWAĆ KRUS a rolnicy niech przestaną UDAWAĆ ze „płacą” składki bo kazdy pracujący czy to na zlecenie czy na etat płaci comiesięczne WYŻSZE składki na ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne niż „rolnik” raz na kwartal OKRADAJĄC resztę pracujących podatników
Joanna A.
12 miesięcy temu
I tak z naszych 9% będą finansowani rolnicy, więźniowie i nieroby. Dodatkowo część zostanie wytransferowana do jakiegoś funduszu Mateusza. Czy to nie jest porównywalne z zabraniem pieniędzy z OFE?
Marianna
12 miesięcy temu
"NFZ musi poszukać miliardów we własnej kieszeni" - to NFZ ma jakieś "własne kieszenie"? Kto to pisał???
Polak mały
12 miesięcy temu
Ile trzeba było zjeść śniegu by popierać i głosować na PiS
...
Następna strona