Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rząd zajmie się kolejnymi ułatwieniami dla firm. Więcej czasu na zapłacenie VAT i "żółta kartka"

Prawo do błędu, nowe możliwości przyznane rzemieślnikom czy wydłużenie terminu na opłacenie podatku VAT dla importerów – to tylko niektóre z zaproponowanych przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii pomysłów. Tzw. "Pakietem Przyjazne Prawo" 9 lipca ma zająć się rząd.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
16.03.2017 WARSZAWA DEBATA PATRIOTYZM GOSPODARCZY A ROZWOJ REGIONOW W SIEDZIBIE POLSKA PRESS Z UDZIALEM MINISTER JADWIGA EMILEWICZ , WLASCICIEL GRUPY MUTICO ZBIGNIEW JAKUBAS I GRZEGORZ MUSZYNSKI CZLONEK ZARZADU BGK NIERUCHOMOSCIFOT BARTEK SYTA/ POLSKA PRESS (Fot: East News)

- Pakiet Przyjazne Prawo to kilkadziesiąt probiznesowych zmian – wyjaśniła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Projekt powstał właśnie w kierowanym przez nią resorcie. Jak wyjaśnia ministerstwo, zmiany będą odczuwalne w wielu branżach od hotelarskiej po lotniczą, energetyczną czy usługi płatnicze.

Konstytucja biznesu zastąpi ustawę o działalności gospodarczej.
Konstytucja biznesu wchodzi w życie. Działalność nierejestrowana, ulga na start

Pakiet Przyjazne Prawo zmieni zapisy łącznie 66 ustaw. Wśród nich jest wydłużenie okresu na zapłatę podatku VAT od importowanych drogą morską towarów. Dziś jest to 10 dni. W razie przyjęcia zmian okres ten ma zrównać się z okresem opisanym dla rozliczeń na zasadach ogólnych, czyli do 25. dnia kolejnego miesiąca.

Zdaniem autorów projektu, ze zmiany skorzysta około 47 tys. importerów, co wzmocni pozycję polskich portów.

Oglądaj też: Kłopoty na budowach dróg. "W tym roku może się toczyć 400 postępowań ugodowych"

Najważniejszą ze zmian i najgłośniej komunikowaną będzie jednak prawo do popełnienia błędu przez nowych przedsiębiorców. Tzw. „żółta kartka” ma zastąpić kary administracyjne wobec zarejestrowanych w CEIDG mikro, małych i średnich firm, które działają na rynku do trzech lat, jeśli naruszą przepisy, ale usuną je w terminie wyznaczonym przez odpowiedni organ administracji państwa. Ministerstwo szacuje, że skorzystać z przepisów może do 300 tys. przedsiębiorców.

Nieco mniej istotną, ale również proprzedsiębiorczą zmianą, jest przyznanie prawa do ochrony konsumenckiej, jeśli awarii ulegnie sprzęt wykorzystywany przez przedsiębiorcy pod warunkiem, że nie jest on wykorzystywany w podstawowej działalności. Za przykład resort podaje drukarkę w warsztacie samochodowym.

Ministerstwo przedsiębiorczości chce także umożliwić rzemieślnikom zakładanie spółek. Ponadto pakiet zakłada ułatwienia dla naukowców z zagranicy oraz dopuszcza pracownikom gastronomii badanie się na własny wniosek.

- Nasza najnowsza propozycja jest komplementarna wobec 100 zmian dla firm, Konstytucji Biznesu, Pakietu MŚP oraz innych ułatwień dla przedsiębiorców, które wprowadziliśmy od początku tej kadencji – oceniła Jadwiga Emilewicz i dodała, że ma nadzieję, iż rząd na posiedzeniu 9 lipca przyjmie pakiet.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-07-2019

KroolikW dudzie mam wasze ułatwienia! Przez cały ubiegły rok wydaliśmy w firmie masę pieniędzy na super ważne rzeczy, jak RODO - srodo, tony dokumentacji cen … Czytaj całość

08-07-2019

ggguuuu, KOLEJNE ułatwienia dla firm? To ile już ich było? Dzięki pisowi płacę już większy ZUS - ale łatwiej mi się żyje, bo wiem, że bezrobotny sąsiad, … Czytaj całość

08-07-2019

ssdnajpierw żółta kartka a potem darmowy sznurek

Rozwiń komentarze (8)