Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

Rząd zdecydował. Ceny prądu będą zamrożone. Jest ważna zmiana w projekcie

492
Podziel się:

Rząd przyjął projekt ws. zamrożenia cen prądu w 2023 r. dla gospodarstw domowych na poziomie z 2022 r. Na niższe ceny będą mogli jednak liczyć odbiorcy, którzy zmieszczą się w limicie zużycia na poziomie 2000 kWh rocznie. Są jednak pewne zmiany dla dużych rodzin i rolników. Rząd zgodził się też na połączenie PKN Orlen z PGNiG.

Rząd zdecydował. Ceny prądu będą zamrożone. Jest ważna zmiana w projekcie
Dla dużych rodzin i rolników limit zużycia energii elektrycznej wyniesie 3000 kWh - zdecydował rząd (East News, Pawel Wodzynski)

O tym, że rząd przyjął ustawę ws. zamrożenia cen prądu, poinformował w TVP rzecznik rządu Piotr Müller. Jak zaznaczył, jest jedna zmiana. - Rodzinom z Kartą Dużej Rodziny i rolnikom przysługiwać będzie limit 3000, a nie 2600 kWh - poinformował.

Pozostałe osoby, chcąc liczyć na niższe ceny prądu, będą musiały zmieścić się w limicie 2000 kWh rocznie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Smok czy panda? Tak Chiny kolonizują Europę

Ceny prądu będą zamrożone

W piątek w wykazie prac legislacyjnych rządu informowano, że projekt przewiduje przede wszystkim zamrożenie cen prądu w 2023 r. dla gospodarstw domowych na poziomie z 2022 r. do zużycia 2000 kWh rocznie.

Niezależnie od wzrostu cen energii elektrycznej w taryfach na rok 2023 w rozliczeniach z odbiorcami przewidziana jest stabilizacja ich rachunków za energię elektryczną na poziomie cen i stawek opłat taryfowych z roku 2022 - wskazano.

W wykazie podkreślono, że projektowane rozwiązania wprowadzą zachętę do efektywnego zużycia energii elektrycznej i promowania oszczędności energii elektrycznej. Wyjaśniono, że chodzi o zastosowanie cen z roku 2022 do maksymalnie 2 MWh (2000 kWh) zużytej energii przez odbiorcę w gospodarstwie domowym w roku 2023. "Wielkość tego limitu jest zbliżona do mediany średniego zużycia energii w gospodarstwie domowym w roku 2020. Odpowiednio limit 2 MWh dotyczy także rekompensat dla przedsiębiorstw obrotu" - dodano.

Ceny prądu będą zamrożone

Przepisy mają także wprowadzić nowy dodatek energetyczny, który będzie przysługiwać gospodarstwom domowym, gdzie głównym źródłem ogrzewania jest prąd. Nie informowano jednak o wysokości tego dodatku. Podobnie jak w przypadku innych dodatkach energetycznych, warunkiem jego uzyskania będzie wpis i zgłoszenie źródła do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB).

W wykazie dodano, że w projekcie znalazł się też mechanizm zachęcający do efektywnego zużycia energii, przy założeniu zużycia przez odbiorcę w roku 2023 maksymalnie 90 proc. wolumenu z roku 2022.

Prąd. Rekompensaty dla przedsiębiorstw

W nowej ustawie ma się znaleźć też system rekompensat dla przedsiębiorstw obrotu i dystrybucji, gdzie podmiotem odpowiedzialnym za ich wypłatę będzie Zarządca Rozliczeń S.A.

Ustawa ma też zobowiązać kierowników jednostek finansów publicznych do ograniczenia zużycia energii elektrycznej o 10 proc. w IV kwartale br. oraz w 2023 r. w stosunku do średniorocznego zużycia energii elektrycznej odpowiednio w latach 2018-2019 oraz w roku 2022.

Rząd zgodził się na połączenie PKN Orlen z PGNiG

Rząd na poniedziałkowym posiedzeniu zgodził się też na połączenie PKN Orlen z PGNiG - poinformował rzecznik prasowy rządu.

Pod koniec lipca PKN Orlen i PGNiG podpisały plan połączenia, który zakłada przeniesienie całego majątku PGNiG na PKN Orlen w zamian za akcje Orlenu przyznawane akcjonariuszom PGNiG. W zamian za jedną akcję PGNIG akcjonariusze spółki otrzymają 0,0925 akcji połączeniowej.

Przyznawane akcje będą akcjami nowej emisji, emitowanymi w drodze podwyższenia kapitału zakładowego PKN Orlen.

PGNiG zwołało na 10 października walne zgromadzenie w sprawie wyrażenia przez akcjonariuszy zgody na połączenie z PKN Orlen. Z kolei walne PKN Orlen w sprawie fuzji z PGNiG odbędzie się 28 września.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(492)
Xzf
4 miesiące temu
Wynajmuję drugie mieszkanie . Oba liczniki są na mnie i co ? Najemca zapłaci drożej ?
Bodzio
4 miesiące temu
A jak w jednym gospodarstwie (mieszaniu) mieszka kilka rodzin (bo nie stać na własne M)? Np. 2-3 rodziny (6 osób) - jaki limit? Taki sam jak rodzina 3-4 osobowa? Limit powinien być na osobę, zwiększony dla osób starszych i dzieci.
Bodzio
4 miesiące temu
A jak w jednym gospodarstwie (mieszaniu) mieszka kilka rodzin (bo nie stać na własne M)? Np. 2-3 rodziny (6 osób) - jaki limit? Taki sam jak rodzina 3-4 osobowa? Limit powinien być na osobę, zwiększony dla osób starszych i dzieci.
olo
4 miesiące temu
szykują prezent Orlen+PGNiG tylko dla kogo?bo na pewno nie dla polaków, domyślcie się.....
Obywatel
4 miesiące temu
A co z cena dla firm Cena wrzesień 2021 0.35 zł za Kw/h Wrzesień 2022 2.97 za Kw/h to ile to jest % Podwyżki PiS to złodziejstwo ,
...
Następna strona