Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Rządowi marzy się 300-tysięczna armia. Wiadomo, ile to będzie kosztować

116
Podziel się:

Ministerstwo Obrony Narodowej chce zwiększyć liczebność wojska, do 300 tys. żołnierzy. Na same wynagrodzenia i utrzymanie tak wielkiej armii trzeba będzie wydawać kilkadziesiąt miliardów złotych rocznie - informuje "Rzeczypospolita".

Rządowi marzy się 300-tysięczna armia. Wiadomo, ile to będzie kosztować
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w Bazie w Redzikowie (EAST_NEWS, Gerard/Reporter)

Dziennik informuje, że celem Ministerstwa Obrony Narodowej jest armia 300-tysięczna. Ma się składać z 200 tys. żołnierzy zawodowych, 50 tys. żołnierzy WOT oraz 50 tys. z dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

Ile będzie kosztowała 300-tysięczna armia

Ile będzie kosztowało utworzenie 300-tys. armii? "Wydatki z budżetu państwa na obronę narodową w 2022 r. to ok. 58 mld zł, z czego 14,1 mld zł to wydatki osobowe przy liczebności armii sięgającej 163,1 tys. żołnierzy. Dodatkowo 10,5 mld zł to wydatki bieżące na utrzymanie armii (w tym na zakup usług i materiałów, wyposażenia, sprzętu i uzbrojenia, energii czy żywności). Gdyby armia miała liczyć 300 tys. osób, wydatki osobowe mogłyby wzrosnąć o ok. 12 mld zł, do 26 mld zł" - wylicza "Rzeczypospolita".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Uderzył w generałów. Suchoń: nie mieści się to w głowie

Dziennik dodaje też, że jeśli założyć, że wraz z większą liczbą żołnierzy proporcjonalnie rosną wydatki na utrzymanie armii, to trzeba jeszcze do tego doliczyć ok. 19 mld zł.

- Jeśli potrzeba ok. 140 tys. dodatkowych żołnierzy i przy założeniu, że każdemu trzeba zapłacić ok. 6 tys. zł brutto, to mamy co najmniej 9,8 mld zł dodatkowych wydatków rocznie – szacuje, dla dziennika, Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole.

Wojsko Polskie rekrutuje

Uposażenie od pierwszego dnia służby to 4960 zł.

W polskim wojsku istnieje 5 rodzajów sił zbrojnych: Wojska Lądowe, Siły Powietrzne, Marynarka Wojenna, a także Wojska Specjalne i Wojska Obrony Terytorialnej.

- Wojsko Polskie oferuje dobre warunki służby. To godne uposażenie - pierwsze uposażenie, od pierwszego dnia służby, to 4960 zł. Dla ludzi ambitnych, którzy są zdecydowani, żeby ciężko pracować, Wojsko Polskie stanowi wielką szansę do osobistego rozwoju - przekonywał minister Mariusz Błaszczak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(116)
Fara
11 miesięcy temu
W Szwajcarii służba wojskowa jest obowiązkowa dla wszystkich mężczyzn powyżej 18 roku życia. Młodzi Szwajcarzy na początku uczestniczą w szkole rekrutów, która trwa 18 tygodni, a potem co roku powoływani są na miesięczne ćwiczenia. Do rezerwy przechodzą dopiero po skończeniu 30 – 35 roku życia. Czy można uciec od wojska? Tak. Jeśli lekarz uzna, że Szwajcar nadaje się do wojska, a ten nie chce w nim służy ze względów ideologicznych, może odbyć służbę cywilną. Każdego roku około 4,5 tysiąca młodych mężczyzn wybiera tę opcję (w porównaniu: do wojska idzie ok. 18 tysięcy osób każdego roku). Co robi się w służbie cywilnej? Rekruci cywilni pomagają w szpitalach, grają w karty z staruszkami w domach spokojnej starości, sprzątają w domach opieki społecznej, usuwają skutki burz i katastrof naturalnych, pracują w rolnictwie w Alpach i za granicą. Brzmi ciekawie, ale służba cywilna traktowana jest w Szwajcarii nieco po macoszemu. Trwa o wiele dłużej niż wojsko (w zależności od zadań, może trwa nawet 1,5 roku – 2 lata) i w tradycyjnym szwajcarskim otoczeniu traktowana jest nadal jak gorsza opcja. Czy można uciec od wojska i od służby cywilnej? Można, ale jest to bardzo drogie. Od 19 do 37 roku życia płaci się wyższe podatki o 3%. W Szwajcarii istnieje obowiązkowa służba wojskowa dla mężczyzn. Każdy w wieku od 18 do 34 lat, uznany za zdolnego do służby otrzymuje karabin oraz przeszkolenie.
limo
rok temu
Ty błaszczak ty ciągle łazisz za kaczyńskim??? Gdzie on i ty błaszczak?? Wiesz jak to wygląda??? W Sejmie on na dole ty też. On na górze, ty też/:) Ty błaszczak nie masz wyglądu faceta, a sam sobie dopisz!!
Józek Bonk
rok temu
koryt mają bronić ci co z nich żrą a jak nie mogą osobiście to niech swoje dzieci do tego fechtunku wyślą a jak nie mają dzieci to niech se wynajmą najemników a poza tym wrogowie Polaków są za miedzą a nie za granicą
....
rok temu
Prawda jest taka, że większość obecnych wojskowych na wojnie nie była i nie będzie. 300 000 to ogrom etatów i szybkich emerytur. I tak falami, co parę lat. Kto na to będzie robił ? Zainwestować z głową w sprzęt, owszem. Trzymać rezerwistów i robić im szkolenia, jasne. Można nawet pokusić się o doinwestowanie w strzelnice i naukę obsługi broni dla chętnych, a nawet wszystkich. To i tak będzie tańsze niż 300 k etatów. Oni są niepoważni.
Józek Bonk
rok temu
nie ilość się liczy a jakość ale skąd Błaszczak ma o tym wiedzieć jak on w wojsku nie był ilość to się liczyła w średniowieczu jak się ludzie pałami naparzali
...
Następna strona