Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Będzie nowy dodatek dla części Polaków. Jednomyślność w Sejmie

108
Podziel się:

Koła i kluby poselskie zapowiedziały, że poprą rządowy projekt nowelizacji ustawy, zapewniającej nowy dodatek wszystkim weteranom poszkodowanym w misjach. Świadczenie dostaną również ci, którzy wciąż pracują. Sprawa rozstrzygnie się w trakcie piątkowego bloku głosowań.

Będzie nowy dodatek dla części Polaków. Jednomyślność w Sejmie
Jednostka specjalna GROM. Zdjęcie poglądowe (gov.pl, Bartosz Bera)

W czwartek (25 maja) w Sejmie odbyło się drugie czytanie rządowego projektu ustawy dot. weteranów. Przedstawiciele klubów i kół w trakcie debaty podkreślali, że nowe regulacje są ważne i potrzebne. Jednogłośnie zapowiedzieli tym samym, że poprą propozycję podczas głosowania, które ma nastąpić w piątek po południu.

Projekt zakłada, że wszyscy poszkodowani weterani będą mogli otrzymać specjalny dodatek. Co ważne - także ci, którzy nie pobierają emerytury ani renty inwalidzkiej. Świadczenie przysługiwać będzie osobom, którym odpowiedni organ przyznał status weterana poszkodowanego.

Do tej pory taki dodatek przysługiwał tylko tym, którzy nie pracują. Nowelizacja zakłada wprowadzenie prawa do świadczenia wszystkim żołnierzom oraz funkcjonariuszom. Nie będzie miało znaczenia, czy pozostają w czynnej służbie albo pracują, czy też nie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowa obietnica PiS. Członek RPP: efekt będzie natychmiastowy

Na jaki dodatek mogą liczyć weterani poszkodowani?

Wysokość dodatku dla uzależniona jest od ustalonego procentu uszczerbku na zdrowiu. Świadczenie wynosi od 5 proc. do 130 proc. najniższej emerytury. Na maksymalny wymiar mogą liczyć ci, których uszczerbek określono na powyżej 90 proc.

Wiceszef MON-u Wojciech Skurkiewicz powiedział w czwartek, że "ustawa ta dotyczy 560 osób ze strony Ministerstwa Obrony Narodowej i 40 osób z podległości ministra spraw wewnętrznych i administracji".

Wiceminister dodał w Sejmie, że świadczenie miałoby być wypłacane co kwartał. Poszerzenie grona uprawnionych do niego będzie dodatkowo kosztowało państwo 1 mln 800 tys. zł rocznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(108)
Justyna
11 miesięcy temu
Jestem zadowolony, że pracuję za granicą. Ciesze się z możliwości, jaką otrzymałem i z samego faktu, że się na to zdecydowałem. Dokument Europass, który otrzymałem do dyplomu, bardzo mi w tym pomógł. Edukowałem się na kierunku protetyk słuchu w Studium Pracowników Medycznych i Społecznych i polecam - bardzo dobre miejsce do rozwoju.
sympatyk PIS
11 miesięcy temu
No i super = jedyny rząd ( PIS/ZP ) który dba o zwykłych ludzi = rodziny = BRAWO !!!
Tylko pytam
11 miesięcy temu
To ile "WETERAN" Jarosław dostanie ? Bambik,pewny ma dodatek,gdyż,walczył z komuną.
AQQ
11 miesięcy temu
czyli sejm w Polsce składa się ze zdrajców Polski !
Dzień Zwycies...
11 miesięcy temu
Weterani walczyli o wolna Polskę z Hitlerowcami.
...
Następna strona