Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Rzecznik przedsiębiorców przypomina rządowi: nie może być blokowania firm bez rekompensat

45
Podziel się:

Jeśli państwo blokuje przedsiębiorcom działalność, musi wypłacić im rekompensaty. Inne scenariusze nie wchodzą w grę – przekonuje rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz. Zwraca też uwagę, że blokowanie gospodarki to ostateczność.

Rzecznik przedsiębiorców przypomina rządowi: nie może być blokowania firm bez rekompensat
Adam Abramowicz przypomina, że rząd nie może blokować działalności i jednocześnie nie oferować przedsiębiorcom pomocy
bECHzcvF

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców jest zdania, że Polski nie stać na dalsze blokowanie gospodarki. Dodał, że firmy powinny pracować w obostrzeniach, a ograniczać należy kontakty społeczne, wzorem takich państw, jak Szwajcaria czy Szwecja.

"Według mnie, a także zdaniem 288 organizacji w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP, Polski nie stać na dalsze blokowanie gospodarki" - powiedział Abramowicz.

Rzecznik MŚP wskazał, że państwo wydało na lockdowny, zgodnie z tym, co mówi rząd 200 mld zł, co daje 5 tys. zł na jednego mieszkańca kraju.

bECHzcvH
Zobacz także: Pytanie o ścisły lockdown w Polsce. Odpowiedź Posobkiewicza nie ucieszy

W jego opinii blokowanie gospodarki będzie powodowało dalsze powiększanie tych kosztów.

- Proponujemy, by wzorem Szwecji, Szwajcarii czy Hiszpanii nie zamykać gospodarki, ale pracować w obostrzeniach epidemicznych i ograniczać kontakty społeczne, pozabiznesowe - wskazał.

bECHzcvN

Zasady powinny być uczciwe i te same dla wszystkich

Dla Abramowicza jest oczywiste, że jeśli państwo uniemożliwia przedsiębiorcom prowadzenie działalności, to musi wypłacać im rekompensaty. Tym bardzie, że ograniczenia trwają, z niewielkimi przerwami, już od roku i przedsiębiorcy nie są w stanie salwować się oszczędnościami.

- Firmy mają do zapłacenia koszty stałe, koszty dla swoich kontrahentów, zobowiązania wobec pracowników, kredyty, leasingi, ale też składki na ZUS dla państwa. Nikt ich z tego nie zwalania - wskazał. - Jeśli blokujemy działalność przedsiębiorców, to musimy mieć pieniądze na rekompensaty.

bECHzcvO

Odnosząc się do pomocy rządowej dla firm w pandemii Abramowicz, zwrócił uwagę, że nie udało się przekonać MRPiT, do tego, by włączyć do wsparcia z tarczy branżowej i finansowej w związku z drugim lockdownem wszystkich firm. Uzależnienie pomocy od posiadania przez potencjalnego beneficjenta "odpowiedniego" PKD powoduje, że nic nie dostaną ci, którzy współpracują z firmami zamkniętymi. To tysiące pokrzywdzonych podmiotów, które są uprawnione do pomocy, bo teoretycznie przecież mogą normalnie działać.

Jak mówił, jeżeli społeczeństwo oczekuje od przedsiębiorcy, by przeczekał okres zamknięcia gospodarki i rezygnował z dochodu, "to przynajmniej powinien dostać rekompensatę za koszty stałe".

Rzecznik MŚP zwrócił uwagę, że ok. 3,5 tys. rodzin, które utrzymuje się ze sklepików szkolnych będzie włączonych do tarcz pomocowych, o co apelował.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECHzcwi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(45)
TęczowyPstrąg
6 miesięcy temu
Drodzy przedsiębiorcy, na wasze firmy czeka już armia obajtków gotowych przejąć je za grosze i przepisać na żonę. I o to tu chodzi.
bori
6 miesięcy temu
A może zwolnic z jednej lub dwóch rat podatku, z rachunku za prąd ,gaz . Można pomóc można tylko trzeba chcieć a nie gadać i gadać. Tu byłaby pomoc namacalna
eza
6 miesięcy temu
Co za sens zamykać fryzjerki czy kosmetyczki. W lokalu 4 osoby 1 fryzjer jeden klient i u kosmetyczki 1 klient jedna kosmetyczka .na 50 m2 4 osoby, Gdzie sens gdzie logika panie Morawiecki
bECHzcwj
emerytka
6 miesięcy temu
a co rzad obchodzi jakiś przedsiębiorca najważniejsze żeby oni się ustawili do końca życia wszystko jest zamknięte no ale kościoły są otwarte bo tam nie ma wirusa nic ten rząd nie potrafi cały kraj zrujnowany ludzie tracą pracę a oni sobie rozdają pieniądze i to nie swoje i jeszcze chwalą się jacy oni są dobrzy normalnie rzygać się chce
Polska Firma
6 miesięcy temu
Ludzie w polsce macie obowiazki odsetki urzedowe 8% ,kara w urzedzie skarbowym 14000 zl kara 5000zl za pyta w spisie itd nie macie zadnych praw tylko obowiazki za pamietajcie to sobie!!!!!!
...
Następna strona