Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

"Schabgate". Rzecznik rządu odpowiada na nagranie Tuska

82
Podziel się:

Za pensję minimalną w 2015, gdy był pan premierem, można było kupić 107 kg pańskiego ulubionego schabowego - teraz, w tym samym sklepie, 180 kg - zwrócił się w opublikowanym na Twitterze nagraniu do lidera PO Donalda Tuska rzecznik rządu Piotr Müller.

"Schabgate". Rzecznik rządu odpowiada na nagranie Tuska
Rzecznik rządu Piotr Müller reaguje na nagranie Donalda Tuska o drożyźnie (Adobe Stock, Agencja Wyborcza.pl, Piotr Skornicki, Slawomir Kaminski, Brent Hofacker)

Müller w opublikowanym w piątek rano w mediach społecznościowych nagraniu zwrócił się do byłego premiera i lidera PO Donalda Tuska. - Panie Donaldzie, przyzwyczailiśmy się, że nic pan nie mówi o pandemii, wojnie i jej skutkach, z którymi walczy cały świat - powiedział.

Tusk o drożyźnie. Rzecznik rządu odpowiada

- Kilka faktów: Pensja minimalna na rękę w 2015 wynosiła 1286 zł, a teraz to 2709 zł. Minimalna emerytura na rękę w 2015 to było 757 zł, teraz - 1445 zł, a razem z 13 i 14 emeryturą - to 1635 zł. Idąc dalej - minimalna stawka godzinowa. Gdy był pan premierem, w ogóle jej nie było, a ludzie pracowali po 4 lub 5 zł za godzinę. Teraz minimalna stawka godzinowa to 22,80 zł. Podatki: gdy był pan premierem, były niezwykle wysokie: 18 proc. PIT. Teraz obniżyliśmy podatek dochodowy - wyliczył rzecznik rządu.

Müller odniósł się też do opublikowanego przez Tuska nagrania, w którym szef PO wskazywał na wysokie ceny żywności, w tym m.in. schabu. Na filmie udostępnionym w mediach społecznościowych pokazał gazetkę sklepową z popularnej sieci dyskontów z marca 2015 r. Na podstawie zawartej w niej oferty porównał ówczesne ceny z tymi, które sam zastał w czasie swojej ostatniej wizyty w sklepie.

- Mój ukochany schaboszczak: wtedy (za rządów PO-PSL - red.) 11,99 za kg, teraz to jest prawie 21 zł - mówi na nagraniu Tusk.

- Na koniec, panie Donaldzie, pana ulubiony "schaboszczak". Ze sklepu z pana gazetki w 2015 r. za pensję można było kupić około 107 kg. Dzisiaj z tego samego sklepu - około 180 kg. Dzisiaj sprawdzałem - zwrócił się do Tuska w nagraniu Müller.

Tusk nie doszacował cen?

Ceny produktów wskazanych przez byłego premiera sprawdzili również dziennikarze Wirtualnej Polski. W tym celu wybrali się do sklepu sieci, do której należała wspomniana gazetka. Okazało się, że lider PO nie doszacował cen - są one bowiem jeszcze wyższe. Na nagraniu na Twitterze polityk mówił, że kilogram cebuli obecnie kosztuje 6 zł, a za jego czasów cena kilograma wynosiła 1 zł. Tymczasem dziennikarze w dyskoncie znaleźli warzywo w cenach od 6,99 do 7,99 zł za kilogram. Więcej TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(82)
zibi
3 miesiące temu
A kto płaci te minimalne pensje? PIS? Wielka sztuka zmienić coś na papierze...Płacić za to muszą inni.
robolbezrobot...
3 miesiące temu
43 lata temu robotnicy i studenci obalali komunę mieli jedną wizję wolności dziś budując silną Polskę studenci wspierają byłych komuchów ( 75% firm polskich zakładali byli komuniści kierownicy ,i wszyscy którzy mieli dojścia im się pomaga )którzy gnoją na potęgę robotników nawet doszło do tego że braci ściągali by mniej dać zarobić robotnikom - gdzie ta solidarność , gdzie wizja dostatnio żyjących Polaków (4,2k)- a granica dla ich braci otwarta( rynek pracy) - robotnik nie chce jałmużny w postaci mieszkań komunalnych bo i tak ich nie dostanie ( w pierwszej kolejności dostaną robiący na czarno i urzędnicy )chce pracy godności i zarobku - ta różnica w spojrzeniu na silną Polskę wynika pewnie ( kasa i z kim przystają )
Tak jest
3 miesiące temu
Ekspert produktów rolnych 2015 to 23.3 mld euro a 2022 47.6 mld euro. Bogate kraje wykupują żywność w Polsce i windują ceny. Może trzeba wprowadzić podatek eksportowy na produkty rolne?
Rudy Malarz
3 miesiące temu
Jem tylko cebule i schabowe. Nie stać mnie. Co złobić?
Emeryt
3 miesiące temu
Pokazałem dzisiaj zdjęcie Tuska swojemu kotu. Fuknął nastroszył sie i uciekł. Nigdy tak nie reagował na inne zdjęcia
...
Następna strona