Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Sąd Najwyższy zdecydował. Zgodził się z RPO. Chodzi o zakaz zgromadzeń

70
Podziel się:

Zakaz zgromadzeń powinien zostać wprowadzany w postaci ustawy, a nie rozporządzenia – stwierdził Sąd Najwyższy. SN uwzględnił kasację Rzecznika Praw Obywatelskich i uniewinnił dwóch mężczyzn ukaranych za udział w zgromadzeniu.

Sąd Najwyższy zdecydował. Zgodził się z RPO. Chodzi o zakaz zgromadzeń
Sąd Najwyższy stwierdził, że zakaz zgromadzeń wprowadzony w 2020 nie miał podstaw prawnych (PAP, Radek Pietruszka)

Według Sądu Najwyższego zakaz zgromadzeń wprowadzany w 2020 nie miał podstaw prawnych.

Zdaniem sędziów wprowadzony został bez należytej podstawy prawnej, w drodze rozporządzenia, zamiast ustawy. SN uwzględnił kasację RPO i uniewinnił dwóch mężczyzn ukaranych grzywną za udział w zgromadzeniu.

"To pierwsze takie orzeczenie Sądu Najwyższego co do zakazu zgromadzeń" – czytamy w komunikacie Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Sąd Najwyższy podzielił w większości argumentację Rzecznika Praw Obywatelskich.

Zobacz także: 2 zł za kg. Tyle dostaje rybak. Cena w smażalni grubo powyżej 100 zł

"Zakaz ten został wprowadzony bez należytej podstawy prawnej — w drodze rozporządzenia — zamiast ustawy oraz wbrew regulacjom zawartym w art. 57 i art. 31 ust. 3 Konstytucji RP" - argumentował SN w uzasadnieniu wyroku. Przywołane przepisy konstytucji zapewniają wolność zgromadzeń, która może być ograniczona tylko ustawą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(70)
Kazek
2 lata temu
Co teraz? Ciekawe czy będą zwracać pieniądze za wystawione mandaty? Czy te osoby nie wystąpią o zadośćuczynienie za bezprawne zatrzymanie, za wystawione mandaty itp.
009
2 lata temu
Wszyscy o tym wiedzieli, że Prawo i Sprawiedliwość działało bezprawnie i niesprawiedliwie. Ktoś powinien siedzieć za łamanie konstytucji.
POLAK!@#
2 lata temu
SN to DEBIE DZIAŁAJACY NA SZKODE pOLSKI I pOLAKÓW!!
Znawca
2 lata temu
Kaczyński który wysłał swoje bojówki protestujące kobiety ma krew na rękach
nick
2 lata temu
Jedyną sytuacją, w której Konstytucja zezwala ograniczać swobody religijne (np. liczba wiernych w kościele), jest stan wojenny. Konstytucja to bubel prawny, nie przewidzieli pandemii. Kiedy w końcu PO, PiS, PSL i inni przyznają prawdę, że nie ma możliwości, aby legalnie chronić przed pandemią? Powinna być zmiana Konstytucji i przystosowanie do pandemii.
...
Następna strona