Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Sąd odmówił układu w Ruchu. Orlen nadal zainteresowany przejęciem

0
Podziel się:

Warszawski sąd restrukturyzacyjny odmówił w środę zatwierdzenia układów Ruchu z wierzycielami. Sąd uwzględnił zastrzeżenia części wierzycieli. To może oznaczać upadłość. Orlen nie rezygnuje z przejęcia. Uważa, że decyzja sądu jest niezrozumiała.

Kiosk Ruchu w Białymstoku.
Kiosk Ruchu w Białymstoku. (Wikimedia Commons CC BY, Henryk Borawski)

Między innymi chodzi o niepowołanie na czas w jednym z postępowań rady wierzycieli. Poza tym, jak stwierdził sąd, nie wszystkie propozycje układowe były znane wszystkim wierzycielom przed i w trakcie głosowania zgromadzenia wierzycieli.

Wierzyciele nie mieli też pełnej wiedzy, czy propozycje układowe są realne do wykonania - stwierdził sąd. Zaznaczył, że procedura głosowania "uchybiała zasadzie jawności i transparentności postępowania restrukturyzacyjnego". W efekcie wierzyciele zostali pozbawieni prawa do informacji, czyli podstawowej gwarancji procesowej - zauważył sąd.

Postanowienie nie jest prawomocne. Stronom przysługuje zażalenie.

Zobacz też: 5600 Żabek już w Polsce. Dziennie dochodzą dwie nowe

Warunek przetrwania Ruchu

Od realizacji postępowania zależy przetrwanie firmy ze stuletnią tradycją. Zainteresowane tym, żeby firma przetrwała są Alior Bank i PKN Orlen. Pierwszy, bo kredytuje spółkę i dawał gwarancje, a drugi, bo chce ją przejąć.

To zresztą nie spodobało się konkurentowi Garmond Press, który złożył skargę do Brukseli. Wskazuje na "niedozwoloną pomoc publiczną", którą mają według Garmond udzielać kontrolowane przez państwo spółki.

Postępowanie w sądzie dotyczyło dwóch postępowań układowych. Pierwsze dotyczy wierzycieli z ponad milionem złotych długu Ruchu, drugie mniejszych wierzycieli z ponad 100 tys. długu.

Łącznie te pierwsze wierzytelności wynoszą 143 mln zł i układ przewiduje ich redukcję o 80 proc. Drugie z długami o wartości 19 mln zł mają być zmniejszone o 50 proc. Sąd do obu propozycji wydał negatywne orzeczenie.

To niespodzianka. Alternatywą jest upadłość spółki. W jej wyniku wierzyciele dostaną, szacuje się, że około jednej dziesiątej pieniędzy. Każdy miesiąc pogarsza sytuację, więc wyrok sądu może oznaczać, że opcja przetrwania spółki jest nieaktualna.

Orlen nie rezygnuje z Ruchu

Naftowy gigant zadeklarował oficjalnie, że wciąż jest zainteresowany przejęciem Ruchu, nawet mimo tego, że postępowanie się wydłuży.

"PKN Orlen podtrzymuje deklaracje odnośnie planów związanych z zaangażowaniem się w przejęcie i restrukturyzację spółki Ruch. Chcielibyśmy podkreślić, że projekt wpisuje się nasze strategiczne założenia biznesowe zakładające dynamiczny rozwój segmentu detalicznego. Przejęcia przez PKN Orlen i wdrożenie planu restrukturyzacji pozwoli odzyskać spółce stabilność finansową oraz odbudować pozycję na rynku" - napisano w oświadczeniu.

"Projekt ma uzasadnienie biznesowe, jest również istotne z punktu widzenia wielu naszych klientów, którzy powinni mieć jak najszerszy dostęp do informacji, co zapewnia im m.in. spółka Ruch poprzez kolportaż prasy. Postanowienie Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy w Warszawie jest dla nas niezrozumiałe" - podano dalej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)