Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

SDS Optic nominowana w kategorii "Firma Roku"

Polscy naukowcy kontra rak. Innowacyjna technologia firmy z Lublina może stać się nowym standardem w diagnostyce nowotworów piersi. Cel polskiej spółki? Zmniejszenie śmiertelności o 30 proc. Jest nominowana do Nagrody Money.pl w kategorii "Firma Roku".

Podziel się
Dodaj komentarz
(SDS Optic)
sonda inProbe (Fot: Materiały prasowe)

Dane są bezwzględne. Skuteczność leczenia onkologicznego w Polsce jest gorsza niż w większości pozostałych krajów Unii Europejskiej. Nowotwory już niebawem mogą być główną przyczyną śmierci w Polsce. Liczba zachorowań jest w Polsce niższa niż w większości krajów europejskich, ale umieralność jest niestety dużo wyższa.

Powód? Najczęściej spóźniona diagnostyka

Jak wynika z danych Polska jest w pierwszej trójce krajów UE z największą umieralnością na nowotwory złośliwe. Zabójca mężczyzn? To rak prostaty i pęcherza moczowego. Zabójca kobiet? To rak piersi i jajników.

Polska firma z Lublina chce zmienić czas diagnostyki i szybkość opracowywania procedury leczenia. Błyskawiczna diagnoza to po prostu większa szansa na pozytywny efekt leczenia. SDS Optic rozwija właśnie projekt inPROBE, który umożliwia nową metodę wykrywania nowotworów piersi. Wszystko w czasie rzeczywistym, wszystko przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji.

- Wizją SDS Optic jest opracowanie procedur i rozwiązań diagnostycznych oraz monitorujących w diagnostyce i leczeniu nowotworów. Dzięki temu zmniejszymy umieralność na złośliwe nowotwory o około 30 proc. - tłumaczy Marcin Staniszewski, pomysłodawca i prezes SDS Optic.

Nowe urządzenia medyczne pomogą w diagnostyce nowotworów
Liczba zachorowań na raka do 2035 roku wzrośnie ok. dwukrotnie. Kluczem technologie

Staniszewski ma na koncie prace nad projektami badawczymi m.in. dla NASA. Jest absolwentem Uniwersytetu Akron w USA. Staniszewski jest również założycielem kilku startupów technologicznych w Stanach Zjednoczonych.

Firma opracowuje mikrosondę, która jest wstanie wykrywać markery nowotworowe. Dzięki temu lekarz nie będzie pobierać tkanki do badań. Precyzyjny i liczbowy wynik badania lekarz i pacjentka otrzymają już w kilkanaście minut. Produkt jest połączeniem technologii światłowodowej, zaawansowanej inżynierii materiałowej oraz biologii molekularnej.

- Ważne jest, aby chora w jak najkrótszym czasie otrzymała wiarygodną diagnozę oraz plan leczenia - tłumaczy Staniszewski. - Osiągniemy to dzięki wdrażaniu technologii diagnostycznych i monitorujących opartych o działanie w czasie rzeczywistym - mówi. To całkowicie eliminuje błąd ludzki.

Dwa lata temu projekt pokonał ponad 1500 konkurentów z całej Unii Europejskiej i otrzymał w rekordowe w historii Polski środki na kolejne etapy prac. Spółka otrzymała prawie 4 mln euro na przeprowadzenie badań klinicznych, certyfikację, dopuszczenia, komercjalizację oraz przeskalowanie technologii w innych obszarach.

W połowie ubiegłego roku spółka otworzyła w Lublinie nowoczesne centrum badawczo-rozwojowe. To właśnie w Lublinie firma zatrudniła wykwalifikowany zespół biologów, chemików, inżynierów biomedycznych oraz fizyków. Jak tłumaczy prezes, naukowcy dołączający do zespołu, powracają często z zagranicy, na przykład z Wielkiej Brytanii i Włoch.  

Zwycięzców poznamy podczas Gali finałowej Nagrody Money.pl, która odbędzie się w ramach Kongresu Impact'19 organizowanego przez Fundację Impact, w dniach 21-22.05.2019.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-05-2019

figoMilo sie czyta takie wiadomosci,a to ze polscy naukowcy sa jednymi z nalepszych wiadomo nie od dzis,wielkie gratulacje i kolejnych sukcesow w pracy bo … Czytaj całość

13-05-2019

xyzBrawo To są mgr którzy nie jadą na plagiatach a ciężką pracą doszli do sukcesu chwała im za to !!!

13-05-2019

SolonByłoby wspaniale, gdyby okazało się to prawda. Niestety bywa, że takie rewelacje okazują się czystą konfabulacją. Przykładem giełdowa spółka Braster, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (16)