Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|
aktualizacja

SDS Optic nominowana w kategorii "Firma Roku"

16
Podziel się:

Polscy naukowcy kontra rak. Innowacyjna technologia firmy z Lublina może stać się nowym standardem w diagnostyce nowotworów piersi. Cel polskiej spółki? Zmniejszenie śmiertelności o 30 proc. Jest nominowana do Nagrody Money.pl w kategorii "Firma Roku".

sonda inProbe
sonda inProbe (SDS Optic, Materiały prasowe)

Dane są bezwzględne. Skuteczność leczenia onkologicznego w Polsce jest gorsza niż w większości pozostałych krajów Unii Europejskiej. Nowotwory już niebawem mogą być główną przyczyną śmierci w Polsce. Liczba zachorowań jest w Polsce niższa niż w większości krajów europejskich, ale umieralność jest niestety dużo wyższa.

Powód? Najczęściej spóźniona diagnostyka

Jak wynika z danych Polska jest w pierwszej trójce krajów UE z największą umieralnością na nowotwory złośliwe. Zabójca mężczyzn? To rak prostaty i pęcherza moczowego. Zabójca kobiet? To rak piersi i jajników.

Polska firma z Lublina chce zmienić czas diagnostyki i szybkość opracowywania procedury leczenia. Błyskawiczna diagnoza to po prostu większa szansa na pozytywny efekt leczenia. SDS Optic rozwija właśnie projekt inPROBE, który umożliwia nową metodę wykrywania nowotworów piersi. Wszystko w czasie rzeczywistym, wszystko przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji.

- Wizją SDS Optic jest opracowanie procedur i rozwiązań diagnostycznych oraz monitorujących w diagnostyce i leczeniu nowotworów. Dzięki temu zmniejszymy umieralność na złośliwe nowotwory o około 30 proc. - tłumaczy Marcin Staniszewski, pomysłodawca i prezes SDS Optic.

Staniszewski ma na koncie prace nad projektami badawczymi m.in. dla NASA. Jest absolwentem Uniwersytetu Akron w USA. Staniszewski jest również założycielem kilku startupów technologicznych w Stanach Zjednoczonych.

Firma opracowuje mikrosondę, która jest wstanie wykrywać markery nowotworowe. Dzięki temu lekarz nie będzie pobierać tkanki do badań. Precyzyjny i liczbowy wynik badania lekarz i pacjentka otrzymają już w kilkanaście minut. Produkt jest połączeniem technologii światłowodowej, zaawansowanej inżynierii materiałowej oraz biologii molekularnej.

- Ważne jest, aby chora w jak najkrótszym czasie otrzymała wiarygodną diagnozę oraz plan leczenia - tłumaczy Staniszewski. - Osiągniemy to dzięki wdrażaniu technologii diagnostycznych i monitorujących opartych o działanie w czasie rzeczywistym - mówi. To całkowicie eliminuje błąd ludzki.

Dwa lata temu projekt pokonał ponad 1500 konkurentów z całej Unii Europejskiej i otrzymał w rekordowe w historii Polski środki na kolejne etapy prac. Spółka otrzymała prawie 4 mln euro na przeprowadzenie badań klinicznych, certyfikację, dopuszczenia, komercjalizację oraz przeskalowanie technologii w innych obszarach.

W połowie ubiegłego roku spółka otworzyła w Lublinie nowoczesne centrum badawczo-rozwojowe. To właśnie w Lublinie firma zatrudniła wykwalifikowany zespół biologów, chemików, inżynierów biomedycznych oraz fizyków. Jak tłumaczy prezes, naukowcy dołączający do zespołu, powracają często z zagranicy, na przykład z Wielkiej Brytanii i Włoch.  

Zwycięzców poznamy podczas Gali finałowej Nagrody Money.pl, która odbędzie się w ramach Kongresu Impact'19 organizowanego przez Fundację Impact, w dniach 21-22.05.2019.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(16)
Aśka
5 lata temu
Znając polskie realia lada moment zabraknie pieniędzy na rozwój, kupi to wielki koncern a za kilka lat okaże się, że to nie nasza firma stworzyła........ czyli jak zwykle
Ruda
5 lata temu
Cieszę się bardzo z osiągnięć polskich naukowców. Gratulacje. Jednak czy to przełoży się na leczenie pacjentów? Terapia protonowa jest praktycznie niedostępna dla pacjentów.
Ll
5 lata temu
No fajnie ale moze tez lepiej niz leczyc postarać sie jeszcze znależć przyczynę tych nowotworow?
gmac
5 lata temu
Recenzuję podobne projekty. We wniosku zawsze wszystko jest czułe, swoiste, z dużą wartością predykcyjną. Praktyka i foolow up pokazują, że jednak nie do końca chciejstwo wnioskodawców przekłada się na faktyczne efekty. Znam dziesiątki takich genialnych start upów które znikają z rynku po roku, nie dlatego, że są źle zarządzane, ale dlatego, że ich produkt nie działa tak jak powinien. Oczywiście życzę powadzenia tej firmie, ale szczerze wątpię, że w Polsce można osiągnąć to, co oni zapowiadają. Z tym sprzętem, finansowaniem, mentalnością, zaściankowością nauki... Nie miej, życzę sukcesu.
medyczna
5 lata temu
Życzę Państwu powodzenia, oby wszystko się udało i byśmy mogli razem pomagać ludziom. Pozdrawiam