Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|
aktualizacja

SDS Optic nominowana w kategorii "Firma Roku"

16
Podziel się:

Polscy naukowcy kontra rak. Innowacyjna technologia firmy z Lublina może stać się nowym standardem w diagnostyce nowotworów piersi. Cel polskiej spółki? Zmniejszenie śmiertelności o 30 proc. Jest nominowana do Nagrody Money.pl w kategorii "Firma Roku".

sonda inProbe
sonda inProbe (SDS Optic, Materiały prasowe)

Dane są bezwzględne. Skuteczność leczenia onkologicznego w Polsce jest gorsza niż w większości pozostałych krajów Unii Europejskiej. Nowotwory już niebawem mogą być główną przyczyną śmierci w Polsce. Liczba zachorowań jest w Polsce niższa niż w większości krajów europejskich, ale umieralność jest niestety dużo wyższa.

Powód? Najczęściej spóźniona diagnostyka

Jak wynika z danych Polska jest w pierwszej trójce krajów UE z największą umieralnością na nowotwory złośliwe. Zabójca mężczyzn? To rak prostaty i pęcherza moczowego. Zabójca kobiet? To rak piersi i jajników.

Polska firma z Lublina chce zmienić czas diagnostyki i szybkość opracowywania procedury leczenia. Błyskawiczna diagnoza to po prostu większa szansa na pozytywny efekt leczenia. SDS Optic rozwija właśnie projekt inPROBE, który umożliwia nową metodę wykrywania nowotworów piersi. Wszystko w czasie rzeczywistym, wszystko przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji.

- Wizją SDS Optic jest opracowanie procedur i rozwiązań diagnostycznych oraz monitorujących w diagnostyce i leczeniu nowotworów. Dzięki temu zmniejszymy umieralność na złośliwe nowotwory o około 30 proc. - tłumaczy Marcin Staniszewski, pomysłodawca i prezes SDS Optic.

Staniszewski ma na koncie prace nad projektami badawczymi m.in. dla NASA. Jest absolwentem Uniwersytetu Akron w USA. Staniszewski jest również założycielem kilku startupów technologicznych w Stanach Zjednoczonych.

Firma opracowuje mikrosondę, która jest wstanie wykrywać markery nowotworowe. Dzięki temu lekarz nie będzie pobierać tkanki do badań. Precyzyjny i liczbowy wynik badania lekarz i pacjentka otrzymają już w kilkanaście minut. Produkt jest połączeniem technologii światłowodowej, zaawansowanej inżynierii materiałowej oraz biologii molekularnej.

- Ważne jest, aby chora w jak najkrótszym czasie otrzymała wiarygodną diagnozę oraz plan leczenia - tłumaczy Staniszewski. - Osiągniemy to dzięki wdrażaniu technologii diagnostycznych i monitorujących opartych o działanie w czasie rzeczywistym - mówi. To całkowicie eliminuje błąd ludzki.

Dwa lata temu projekt pokonał ponad 1500 konkurentów z całej Unii Europejskiej i otrzymał w rekordowe w historii Polski środki na kolejne etapy prac. Spółka otrzymała prawie 4 mln euro na przeprowadzenie badań klinicznych, certyfikację, dopuszczenia, komercjalizację oraz przeskalowanie technologii w innych obszarach.

W połowie ubiegłego roku spółka otworzyła w Lublinie nowoczesne centrum badawczo-rozwojowe. To właśnie w Lublinie firma zatrudniła wykwalifikowany zespół biologów, chemików, inżynierów biomedycznych oraz fizyków. Jak tłumaczy prezes, naukowcy dołączający do zespołu, powracają często z zagranicy, na przykład z Wielkiej Brytanii i Włoch.  

Zwycięzców poznamy podczas Gali finałowej Nagrody Money.pl, która odbędzie się w ramach Kongresu Impact'19 organizowanego przez Fundację Impact, w dniach 21-22.05.2019.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(16)
WYRÓŻNIONE
figo
5 lata temu
Milo sie czyta takie wiadomosci,a to ze polscy naukowcy sa jednymi z nalepszych wiadomo nie od dzis,wielkie gratulacje i kolejnych sukcesow w pracy bo wyniki sa dla nas.
xyz
5 lata temu
Brawo To są mgr którzy nie jadą na plagiatach a ciężką pracą doszli do sukcesu chwała im za to !!!
Solon
5 lata temu
Byłoby wspaniale, gdyby okazało się to prawda. Niestety bywa, że takie rewelacje okazują się czystą konfabulacją. Przykładem giełdowa spółka Braster, która usiłowała wprowadzić urządzenie do badania raka piersi, które okazało się totalnym niewypałem. Twórcy od początku błądzili. Jedyne co udało im się zrobić, to zmarnować dziesiątki milionów złotych. Obecnie stoją nad przepaścią. Tak czy owak życzę powodzenia, ale i pokory i rozwagi
NAJNOWSZE KOMENTARZE (16)
Aśka
5 lata temu
Znając polskie realia lada moment zabraknie pieniędzy na rozwój, kupi to wielki koncern a za kilka lat okaże się, że to nie nasza firma stworzyła........ czyli jak zwykle
Ruda
5 lata temu
Cieszę się bardzo z osiągnięć polskich naukowców. Gratulacje. Jednak czy to przełoży się na leczenie pacjentów? Terapia protonowa jest praktycznie niedostępna dla pacjentów.
Ll
5 lata temu
No fajnie ale moze tez lepiej niz leczyc postarać sie jeszcze znależć przyczynę tych nowotworow?
gmac
5 lata temu
Recenzuję podobne projekty. We wniosku zawsze wszystko jest czułe, swoiste, z dużą wartością predykcyjną. Praktyka i foolow up pokazują, że jednak nie do końca chciejstwo wnioskodawców przekłada się na faktyczne efekty. Znam dziesiątki takich genialnych start upów które znikają z rynku po roku, nie dlatego, że są źle zarządzane, ale dlatego, że ich produkt nie działa tak jak powinien. Oczywiście życzę powadzenia tej firmie, ale szczerze wątpię, że w Polsce można osiągnąć to, co oni zapowiadają. Z tym sprzętem, finansowaniem, mentalnością, zaściankowością nauki... Nie miej, życzę sukcesu.
medyczna
5 lata temu
Życzę Państwu powodzenia, oby wszystko się udało i byśmy mogli razem pomagać ludziom. Pozdrawiam