Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Senat: 2 mld na zdrowie, 3 mld na oświatę. Poprawki do budżetu przyjęte

We wtorkowy wieczór Senat jednogłośnie przyjął nowelizację ustawy budżetowej na 2020 r. i zgłosił do niej poprawki; m.in. zwiększył o 2 mld zł wydatki na zdrowie i o 3 mld zł na subwencję oświatową dla samorządów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Senatorowie przyjęli nowelizację budżetu, dodając do niej kilka poprawek (Fot: Mateusz Marek)

Towarzyszyła temu dawno nie widziana solidarność senatorów. Za przyjęciem nowelizacji budżetu z poprawkami opowiedziało się 97 z nich, wszyscy biorący udział w głosowaniu.

Senat zgłosił cztery poprawki do ustawy. Pierwsza zwiększa wydatki budżetowe na zdrowie o 2 mld zł i o 3 mld zł na subwencję oświatową dla samorządów. Pieniądze te mają pochodzić ze zmniejszenia wydatków na obronę i na ogólną rezerwę budżetową.

Nowe obostrzenia. Leszek Miller mówi o pomocy z Unii. Ale jest haczyk

Inna przegłosowana poprawka przewiduje utworzenie nowej rezerwy ze środkami w wysokości 1 mln zł dla Europejskiego Centrum Solidarności.

Poza tym przeszła poprawka, która zmniejsza o 700 mln zł wydatki na obsługę długu Skarbu Państwa i kwotę te przeznacza na nową rezerwę ze środkami na obsługę długu i uzupełnienie środków na rozliczenia z budżetem ogólnym Unii Europejskiej z tytułu środków własnych. W ramach tej rezerwy 300 mln zł ma być przeznaczone na obsługę długu i 400 mln zł na rozliczenie z budżetem UE.

Wysoki deficyt sektora finansów publicznych to zła wieść dla każdego rządu
Polska z największym deficytem. Bagaż wydatków bez pokrycia

Czwarta zgłoszona poprawka obniża wydatki i deficyt budżetu o 100 mln 100 tys. Poprawka ta zmniejsza wydatki: na Krajową Radę Radiofonii i Telewizji o 15 mln zł, na Centralne Biuro Antykorupcyjne o 14,6 mln zł, na Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego o 10 mln zł, na Agencję Wywiadu o 10 mln zł, na Urząd Patentowy RP o 500 tys. zł i na obsługę długu o 50 mln zł.

Zgodnie z nowelizacją budżetu uchwaloną przez Sejm, deficyt w tym roku został podniesiony z zerowego do 109,3 mld zł. Limit wydatków budżetowych wzrósł o 72,7 mld zł w porównaniu do obowiązującej jeszcze ustawy budżetowej - do 508 mld zł. Dochody są szacowane na 398,7 mld zł. Założono, że dochody budżetu będą niższe od planowanych o 36,7 mld zł, dochody podatkowe spadną o 40,3 mld, ale wyższe o 3,6 mld zł będą dochody niepodatkowe.

Kościński: Finanse we względnie dobrym stanie, niepotrzebna 2. nowela budżetu

Ustawa przewiduje, że spadek PKB w całym 2020 r. wyniesie 4,6 proc., wobec pierwotnie zakładanego wzrostu o 3,7 proc. Z kolei zatrudnienie w gospodarce narodowej spadnie o 2,4 proc., a płace wzrosną o 3,5 proc., czyli wolniej niż w poprzednich latach.

Jak tłumaczył wcześniej w Sejmie minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński, nowelizacja budżetu ma zapewnić środki na dalsza stymulację gospodarki, po kryzysie spowodowanym pandemią. Pandemia spowodowała gwałtowne wyhamowanie aktywności gospodarczej i załamanie trendów makroekonomicznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-10-2020

BlackholeIdzie Grześ przez wieś, worek piasku niesie a przez dziurkę piasek ciurkiem sypie się za Grzesiem. :))))

28-10-2020

zgrrgzJa już odczułem te 2mld na poprawę zdrowia.Wczoraj za lekarstwa zamiast zapłacić jak przedtem ok.220zł zapłaciłem 520.Pomijam to że na receptę … Czytaj całość

28-10-2020

hejPrzy tej korupcji to pieniądze jak w błoto

Rozwiń komentarze (113)