Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Skandal na rynku leków w USA. Ceny wzrosły o kilkaset procent

19
Podziel się:

Kilkuletnie śledztwo wykazało, że w Stanach Zjednoczonych firmy farmaceutyczne od momentu wprowadzenia wielu leków podniosły ich ceny o kilkaset procent. Dotyczy to m.in. popularnych preparatów dla osób chorych na cukrzycę. Raport miażdży producentów i obnaża praktyki takie jak "product hopping", które służą tylko do tego, żeby podnosić ceny pod pozorem wprowadzania innowacji.

Skandal na rynku leków w USA. Ceny wzrosły o kilkaset procent
Najnowszy raport uderza w firmy farmaceutyczne i ich praktyki cenowe (Adobe Stock, ©zinkevych - stock.adobe.com)

Producenci leków celują dużymi podwyżkami cen w amerykańskich pacjentów - wynika z raportu kongresu USA, cytowanego przez agencję Reuters.

Trwająca około 3 lata dogłębna analiza rynku farmaceutycznego wskazała, że np. firmy takie jak Eli Lilly and Co, Novo Nordisk czy Sanofi, które są dominującymi producentami insuliny potrzebnej m.in. dla osób chorych na cukrzycę, osiągają ogromne zyski ze swoich starych leków.

W raporcie zwrócono również uwagę na taktyki cenowe i marketingowe firmy Pfizer, które pomogły jej zarobić miliardy dolarów na nieopatentowanym już leku przeciwbólowym o nazwie Lyrica.

Zobacz także: Czy tarcza antyinflacyjna to dobry pomysł? „To może wywołać odwrotny efekt. Inflacja poza kontrolą”

Raport punktuje firmy farmaceutyczne

Wyniki raportu podważają tłumaczenia przedstawicieli firm farmaceutycznych. Twierdzili do tej pory, że wysokie ceny niektórych leków były potrzebne do finansowania innowacji i programów badawczo-rozwojowych.

"Śledztwo komisji wykazało, że firmy przeznaczały znaczną część swoich wydatków na rozwój i badania, które miały na celu rozszerzenie monopoli rynkowych, wspieranie strategii marketingowych firm i tłumienie konkurencji" - czytamy w raporcie.

Wymieniane w dokumencie firmy tłumaczą się w różny sposób. Mówią, że oferują zniżki, porównują obecne ceny z tymi sprzed dekady i sugerują, że raport przygotowany dla kongresu odnosi się tylko do pewnego wycinka całego rynku.

Twórcy raportu wskazują, że niektóre firmy farmaceutyczne w USA angażują się w coś, co nazwano "product hopping", czyli praktykę wprowadzania drobnych poprawek do formuł, aby uzyskać nowy patent, a następnie oferować pacjentom nowszą, droższą wersję leku. Władze USA chcą zakazania tego procederu.

Gigantyczne podwyżki cen leków

Agencja Reuters wylicza, że firma Eli Lilly podniosła cenę swojego Humalogu o 1219 proc. za fiolkę od czasu jego wprowadzenia na rynek, NovoLog od Novo Nordisk zdrożał o 627 proc., a Sanofi podniósł cenę Lantusa o 715 proc.

Cena przeciwbólowego leku Lyrica wzrosła o 420 proc. od czasu zatwierdzenia w 2004 roku. Jego sprzedaż w 2019 roku wyniosła około 2 mld dolarów.

W raporcie wymieniono również podwyżki cen (producent - lek):

  • Teva Pharmaceutical Industries - Copaxone o 825 proc.,
  • Amgen - Enbrel o 486 proc.,
  • Novartis - Gleevec o 395 proc.,
  • Mallinckrodt - Acthar o ponad 100 000 proc.,
  • AbbVie - Humira o 471 proc.,
  • AbbVie - Imbruvica o 82 proc.,
  • Celgene - Revlimid o 255 proc.

Większość leków wymienionych w raporcie ma już ponad dekadę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
Prawda
2 lata temu
Nie ma to jak zarabiać na ludzkim zdrowiu!
Bialy
2 lata temu
Ale jak to, to firmy farmaceutyczne nie sa krysztalowymi wyroczniami, ktore chca dla nas dobrze? :)
Wolność
2 lata temu
Teraz wszyscy żucili się na podnoszenie cen na leki to najlepszy zarobek. Złodzieje!!!
niki
2 lata temu
i dobrze, czym mniej seniorów, tym większa szansa na odsunięcie od władzy pisowskiej mafii i odbudowę Polski
stary
2 lata temu
Pan redaktor przeoczył kilka firm. W raporcie zwrócono również uwagę na taktyki cenowe i marketingowe firmy Pfizer, które pomogły jej zarobić miliardy dolarów na nieopatentowanym już leku przeciwbólowym o nazwie Lyrica.