Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Skarbówka będzie zarządzać systemem opłat drogowych viaToll

52
Podziel się:

W ręce szefa Krajowej Administracji Skarbowej ma trafić system poboru opłat viaToll - tak zakłada projekt posłów PiS, który trafił do Sejmu. Zmiany mają wejść w życie 1 lipca, a wytłumaczeniem oddania systemu w ręce skarbówki jest to, by umożliwić pobór opłat poprzez smartfony.

viaToll przechodzi w ręce skarbówki. Projekt PiS już w Sejmie
viaToll przechodzi w ręce skarbówki. Projekt PiS już w Sejmie (Getty Images)

Na stronach sejmowej komisji infrastruktury pojawił się projekt ustawy, który zakłada, że od 1 lipca system elektronicznego poboru opłat drogowych viaToll ma przejąć Ministerstwo Finansów, a ściślej szef Krajowej Administracji Skarbowej. Za projekt odpowiadają posłowie PiS.

W projekcie zaznaczono, że szef KAS przejmie zarządzanie systemem viaToll od głównego inspektora transportu drogowego, a sam system zmieni nazwę na "Systemem Poboru Opłaty Elektronicznej KAS".

"W art. 13hb proponuję się, by opłatę elektroniczną pobierał Szef Krajowej Administracji Skarbowej, zwany dalej 'Szefem KAS', zamiast Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Opłata będzie pobierana za pomocą systemu teleinformatycznego zwanego w ustawie 'Systemem Poboru Opłaty Elektronicznej KAS'" - czytamy w ustawie.

Zobacz także: Obejrzyj: Hotele otwarte od 4 maja. Branża nastawia się na niskie ceny

Projekt nadaje szefowi KAS uprawnienia do "podejmowania wszelkich czynności faktycznych i prawnych mających na celu budowę, wdrożenie lub eksploatację systemu poboru opłaty elektronicznej oraz systemu poboru opłaty za przejazd autostradą".

W ustawie zaznaczono jednak, że to minister finansów będzie mógł - w drodze rozporządzenia (bez przetargu) - wskazać firmę, która zajmie się przygotowaniem, wdrożeniem i eksploatacją nowego systemu.

Firma to w projekcie ustawy "Podmiot Wyznaczony", dodano artykuł mówiący o wynagrodzeniu dla "Podmiotu Wyznaczonego", który ma obejmować "uzasadnione koszty oraz rozsądny zysk".

Posłowie PiS w uzasadnieniu projektu wskazali, że "przepis ten jest niezbędny z tego względu, że mimo iż szef KAS przejmie faktyczny pobór opłat drogowych od GITD dopiero z dniem 1 lipca 2020r., konieczne jest zapewnienie szefowi KAS prawnych i faktycznych możliwości podejmowania działań zmierzających do płynnego przejęcia zadań w powyższym terminie".

Zdaniem autorów projektu, zasadne jest odejście od wykorzystywanej obecnie przestarzałej już technologii DSRC. "Celem niniejszej ustawy jest stworzenie ram prawnych umożliwiających wykorzystanie do celów poboru opłaty elektronicznej już używanych urządzeń, przede wszystkich telefonów komórkowych" - czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(52)
dfgfg
4 lata temu
KOLEJNY ETAP TOTALNEJ INWIGILACJI - wygląda na to że dla PiS i DUDY każdy Polak to WRÓG którego trzeba śledzić.
Mafia
4 lata temu
kulawego luja idzie na całość. Przejmą wszystkie dochodowe resorty i zaczną czerpać, teraz już chochlą.
Pisol to sprz...
4 lata temu
Piso bolszewia buduje komunizm, dzięki płatnym ,, patriotom,, . Kaczyński zmienia prawo na to z 1956 i tak samo robi z gospodarką. Socjopata z czerwonej burżuazji za wszelką cenę chce wrócić do czasów kiedy w Polsce rządził jego NKWD ecki tatuś z ramienia Stalina.❗️
smok_wawelski
4 lata temu
NAJWYZSZY CZAS, zeby bledy PO naprawic? Zamiast pieniedzy do Austrii, beda one szly do Skarbu Panstwa!!!
Pan Aleksande...
4 lata temu
"W ustawie zaznaczono jednak, że to minister finansów będzie mógł - w drodze rozporządzenia (bez przetargu) - wskazać firmę, która zajmie się przygotowaniem, wdrożeniem i eksploatacją nowego systemu." i tu mamy faktyczne dążenie. Viatoll, to duże pieniądze i trzeba podzielić je między "rodzinę króliczka".
...
Następna strona