Notowania

Skarbówka zebrała mniej. NIK: przez błędy kadrowe

Poważne błędy kadrowe przy reformie skarbówki zaszkodziły wpływom z akcyzy – stwierdził NIK w raporcie, do którego dotarła „Rzeczpospolita”.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Ponad 2600 funkcjonariuszy i pracowników odeszło ze służby. Nie zaproponowano im przedłużenia zatrudnienia. (Fot: DAMIAN RUCINSKI/REPORTER)

Nie przeprowadzono pełnej analizy potrzeb kadrowych, jak również nie dostosowano w pełni struktury organizacyjnej nowo powstałych jednostek KAS do przypisanych im zadań – można przeczytać w raporcie NIK, oceniającym reformę sprzed dwóch lat, tworzącą Krajową Administrację Skarbową.

Choć ogólny wydźwięk raportu jest korzystny dla reformy, to jednak kontrolerzy wytknęli poważne błędy w polityce kadrowej, jaką wówczas prowadzono – informuje dziennik.

Chodzi przede wszystkim o odejście z pracy lub służby ponad 2600 funkcjonariuszy i pracowników, którym nie zaproponowano przedłużenia zatrudnienia. Dodatkowo ponad 4 tys. celników „rozmundurowano", tj. nadano im status urzędnika (mniej korzystny od warunków dla funkcjonariuszy celnych).

NIK zauważa, że byli wśród nich doświadczeni specjaliści z bardzo istotnych obszarów, np. w grupach zadaniowych ds. narkotyków.

Zobacz także: Co się składa na cenę paliwa?

"Rzeczpospolita" donosi, że na skutek reformy kwota wyegzekwowanych należności z tytułu zaległej akcyzy spadła o 51,5 proc., podatku od gier o 80,8 proc. oraz cła o 47 proc. W raporcie porównano pierwsze półrocze 2016 roku z pierwszym półroczem 2018 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: akcyza, skarbówka, raport nik, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-01-2020

pat 16To tak jest jak fachowców z wieloletnim doświadczeniem zastępuje się partyjniakami !!!

28-01-2020

normawymienili specjalistów na krewnych ,polityka to rodzinny biznes

28-01-2020

Mario 21Dobra zmiana.

Rozwiń komentarze (90)