Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

Skarbówka zebrała mniej. NIK: przez błędy kadrowe

90
Podziel się:

Poważne błędy kadrowe przy reformie skarbówki zaszkodziły wpływom z akcyzy – stwierdził NIK w raporcie, do którego dotarła „Rzeczpospolita”.

Ponad 2600 funkcjonariuszy i pracowników odeszło ze służby. Nie zaproponowano im przedłużenia zatrudnienia.
Ponad 2600 funkcjonariuszy i pracowników odeszło ze służby. Nie zaproponowano im przedłużenia zatrudnienia. (East News, DAMIAN RUCINSKI/REPORTER)

Nie przeprowadzono pełnej analizy potrzeb kadrowych, jak również nie dostosowano w pełni struktury organizacyjnej nowo powstałych jednostek KAS do przypisanych im zadań – można przeczytać w raporcie NIK, oceniającym reformę sprzed dwóch lat, tworzącą Krajową Administrację Skarbową.

Choć ogólny wydźwięk raportu jest korzystny dla reformy, to jednak kontrolerzy wytknęli poważne błędy w polityce kadrowej, jaką wówczas prowadzono – informuje dziennik.

Chodzi przede wszystkim o odejście z pracy lub służby ponad 2600 funkcjonariuszy i pracowników, którym nie zaproponowano przedłużenia zatrudnienia. Dodatkowo ponad 4 tys. celników „rozmundurowano", tj. nadano im status urzędnika (mniej korzystny od warunków dla funkcjonariuszy celnych).

NIK zauważa, że byli wśród nich doświadczeni specjaliści z bardzo istotnych obszarów, np. w grupach zadaniowych ds. narkotyków.

Zobacz także: Co się składa na cenę paliwa?

"Rzeczpospolita" donosi, że na skutek reformy kwota wyegzekwowanych należności z tytułu zaległej akcyzy spadła o 51,5 proc., podatku od gier o 80,8 proc. oraz cła o 47 proc. W raporcie porównano pierwsze półrocze 2016 roku z pierwszym półroczem 2018 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(90)
Atena5
2 lata temu
Kontrola rozwalona. Kontrola rozwalona...
Atd5
2 lata temu
Rozwalono całkowicie kontrolę, czy to przypadek?
Wers
2 lata temu
Wladza wladza wladza..... Tylko to we lbie tego konusa. A ze spieprzy wszystko to m6 nie pr,eszkadza. On swohe ma i nikt mu nie odbierze. A jest tylko zwyklym poslaiem
Naucz
2 lata temu
PiS wyrzucił fachowców i w ich miejsce wsadził swoich. Tyle, że oni już nie umiom i się nie znajom.
lw
2 lata temu
koncentracja na drobnych zamiast na wyspecjalizowanych poważnych oszustach z których część szuka nowych sposobów w naszej dżungli prawnej...
...
Następna strona