Notowania

Akcyza na papierosy i alkohol. Senat odrzucił projekt dużej podwyżki

Senat odrzucił ustawę podnoszącą akcyzę na alkohole i wyroby tytoniowe. Miała ona wynieść aż 10 procent, choć wcześniej mowa była o około 3-procentowej podwyżce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Akcyza na alkohol i papierosy. Senat odrzucił projekt podwyżki, przygotowany przez rząd. (Fot: Piotr Kamionka/REPORTER)

Wniosek o odrzucenie ustawy złożyli we wtorek senatorowie KO, w środę poparła go komisja budżetu i finansów publicznych - podaje PAP.

Za odrzuceniem nowelizacji głosowało 51 senatorów, przeciw było 46, nikt nie wstrzymał się od głosu.

- Znając możliwości, wiedząc, na jak różnorodne przedsięwzięcia wydawane są pieniądze, obawiając się, że na przykład 1,7 mld zł może być skierowane na podreperowanie budżetu telewizji publicznej, którą kieruje pan Kurski, w związku z tymi obawami wszystkimi i jeszcze wieloma innymi, zdecydowaliśmy się złożyć wniosek o odrzucenie ustawy - argumentowała senator Agnieszka Kołacz-Leszczyńska z KO.

Obejrzyj też: Emilewicz: "Wstydliwie niska akcyza nie służy celom społecznym"

Nie oznacza to jeszcze, że podwyżek, które chce przeforsować PiS, nie będzie. Nawet jeśli Senat jest przeciw, to projekt po powrocie do Sejmu może zostać ponownie przegłosowany i uchwalony.

Przypomnijmy: projekt ustawy podnoszącej akcyzę na alkohol i wyroby tytoniowe nie był konsultowany z branżą. Powinien, ale po raz kolejny zastosowano mechanizm przyjęcia ustawy "w trybie odrębnym". Zgodnie z prawem można bowiem przyjąć projekt w takim trybie bez konsultacji, o ile uzasadniają to okoliczności lub "gdy waga lub pilność sprawy wymaga niezwłocznego jej rozstrzygnięcia".

Jakie okoliczności zaszły w tym przypadku? Tego rząd nie ujawnił.

Według projektu akcyza w 2020 roku miała być średnio o 10 proc. wyższa niż do tej pory. To znacznie więcej, niż rząd zapowiadał w Aktualizacji Planu Konwergencji, opublikowanej wiosną.

"Na 2020 rok przewiduje się indeksację o 3 proc. stawek podatku akcyzowego na wyroby akcyzowe będące używkami tj. alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, wyroby nowatorskie" - pisał rząd w projekcie ustawy budżetowej.

W listopadzie rząd jednak zmienił plany. - Jesteśmy bardzo zaskoczeni. Nikt z nami tego nie konsultował. Podwyżka dotknie wszystkich, również budżet - mówił wtedy money.pl Andrzej Szumowski ze Stowarzyszenia "Polska Wódka".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: akcyza, akcyza na alkohol, akcyza na wyroby tytoniowe, podatki, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-12-2019

💋Brawo...dziękuję...palacz

18-12-2019

GhhCo senat moze

18-12-2019

GromkiPokazuje to tylko, że senat jest zbędnym tworem politycznym... W ogóle mamy za dużo darmozjadów na wiejskiej. W szczególności pisowcow

Rozwiń komentarze (349)