Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|
aktualizacja

Akcyza na papierosy i alkohol. Senat odrzucił projekt dużej podwyżki

349
Podziel się:

Senat odrzucił ustawę podnoszącą akcyzę na alkohole i wyroby tytoniowe. Miała ona wynieść aż 10 procent, choć wcześniej mowa była o około 3-procentowej podwyżce.

Akcyza na alkohol i papierosy. Senat odrzucił projekt podwyżki, przygotowany przez rząd.
Akcyza na alkohol i papierosy. Senat odrzucił projekt podwyżki, przygotowany przez rząd. (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

Wniosek o odrzucenie ustawy złożyli we wtorek senatorowie KO, w środę poparła go komisja budżetu i finansów publicznych - podaje PAP.

Za odrzuceniem nowelizacji głosowało 51 senatorów, przeciw było 46, nikt nie wstrzymał się od głosu.

- Znając możliwości, wiedząc, na jak różnorodne przedsięwzięcia wydawane są pieniądze, obawiając się, że na przykład 1,7 mld zł może być skierowane na podreperowanie budżetu telewizji publicznej, którą kieruje pan Kurski, w związku z tymi obawami wszystkimi i jeszcze wieloma innymi, zdecydowaliśmy się złożyć wniosek o odrzucenie ustawy - argumentowała senator Agnieszka Kołacz-Leszczyńska z KO.

Zobacz także: Obejrzyj też: Emilewicz: "Wstydliwie niska akcyza nie służy celom społecznym"

Nie oznacza to jeszcze, że podwyżek, które chce przeforsować PiS, nie będzie. Nawet jeśli Senat jest przeciw, to projekt po powrocie do Sejmu może zostać ponownie przegłosowany i uchwalony.

Przypomnijmy: projekt ustawy podnoszącej akcyzę na alkohol i wyroby tytoniowe nie był konsultowany z branżą. Powinien, ale po raz kolejny zastosowano mechanizm przyjęcia ustawy "w trybie odrębnym". Zgodnie z prawem można bowiem przyjąć projekt w takim trybie bez konsultacji, o ile uzasadniają to okoliczności lub "gdy waga lub pilność sprawy wymaga niezwłocznego jej rozstrzygnięcia".

Jakie okoliczności zaszły w tym przypadku? Tego rząd nie ujawnił.

Według projektu akcyza w 2020 roku miała być średnio o 10 proc. wyższa niż do tej pory. To znacznie więcej, niż rząd zapowiadał w Aktualizacji Planu Konwergencji, opublikowanej wiosną.

"Na 2020 rok przewiduje się indeksację o 3 proc. stawek podatku akcyzowego na wyroby akcyzowe będące używkami tj. alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, wyroby nowatorskie" - pisał rząd w projekcie ustawy budżetowej.

W listopadzie rząd jednak zmienił plany. - Jesteśmy bardzo zaskoczeni. Nikt z nami tego nie konsultował. Podwyżka dotknie wszystkich, również budżet - mówił wtedy money.pl Andrzej Szumowski ze Stowarzyszenia "Polska Wódka".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(349)
iter
4 lata temu
yyyy
antyPOKO
4 lata temu
A może te 1,7 mld miało być przeznaczone na Domy Dziecka,dla niepełnosprawnych i itp. pani senator Agnieszko Kołacz-Leszczyńska ? Chamstwo i obstrukcja aż bije z argumentów totalnie POrąbanych.
lolopj
4 lata temu
Podniesienie tak wysoko akcyzy spowoduje rozrost szarej strefy i SPADEK wpływów do budżetu. HA!HA!HA! Gdyby KO poparła ten wniosek, to by PiS-owi zaszkodziła, a nie pomogła...
olo
4 lata temu
Senat nic nie może odrzucić !!! Może zaproponować zmiany na co sejm moze się zgodzić ale nie musi i wtedy ustawa idzie do podpisu prezydenta bez zmian !
Aro
4 lata temu
Widać komu w Senacie najbardziej smakuje alkohol.
...
Następna strona