Notowania

Sklepy, które sprzedają papierosy, muszą to zgłosić. Inaczej tytoniu zabraknie

Do 20 maja każdy podmiot, który prowadzi sprzedaż wyrobów tytoniowych, musi być zarejestrowany w specjalnym systemie. Dotyczy to także sklepów i hurtowni. Tylko to umożliwi swobodny handel papierosami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Domena publiczna)
Sklepy do 20 maja mają czas, by zarejestrować sprzedaż wyrobów tytoniowych. Inaczej nie będą mogły nimi handlować (Fot: Pixabay.com/Domena publiczna)

Zgodnie z nowymi przepisami, do 20 maja każdy podmiot gospodarczy, w tym sklep i hurtownia, który prowadzi sprzedaż papierosów, musi być zarejestrowany w systemie śledzenia wyrobów tytoniowych Track&Trace - przypomina Polska Izba Handlu. Rejestracja jest częścią unijnego systemu śledzenia ruchu i pochodzenia tych produktów.

Jak dodaje PIH, od 20 maja każda paczka papierosów, ale też każde opakowanie zbiorcze zawierające wyroby tytoniowe w ilości większej niż paczka, wprowadzane do obrotu na terenie Unii Europejskiej - czy to przez producenta, czy też importera - musi być zarejestrowane w systemie śledzenia wyrobów tytoniowych Track&Trace.

Obejrzyj: Może zabraknąć papierosów w sklepach. Przez UE

Celem wprowadzenia systemu przez unijną dyrektywę, jak przekonuje Komisja Europejska, było wyeliminowanie z obrotu nielegalnych wyrobów tytoniowych.

System wymaga rejestracji producentów, linii produkcyjnych, importerów, dystrybutorów, punktów detalicznych i śledzenia produktów przez wszystkie podmioty uczestniczące w obrocie do ostatniego dystrybutora przed pierwszym punktem detalicznym – czyli sklepem.

Track&Trace pozwoli skarbówce śledzić drogę wyrobów tytoniowych od producenta do sprzedawcy. Przygotowuje go Polska Wytwórnia Papierów Wartościowcyh. Tylko firmy zarejestrowane w systemie będą mogły swobodnie handlować papierosami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: papierosy, tytoń, sklepy, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-05-2019

To jakiś absurd,Czyli ten kto legalnie kupuje papierosy w hurtowni i później je sprzedaje, odprowadza normalnie podatki, ten musi się zarejestrować, a ci co sprzedają … Czytaj całość

15-05-2019

czekama czy system zarejestruje patologie i nierobow co dostaja 500 plus i wydaja na uzywki

15-05-2019

56A JAK Z PAPIEREM TOALETOWYM????

Rozwiń komentarze (49)