Notowania

Skończy się zatrudnianie Ukraińców? Wiceminister: "to możliwy skutek wzrostu płacy minimalnej"

Wyraźny wzrost płacy minimalnej może w pierwszej kolejności prowadzić do spadku popytu na pracowników zza wschodniej granicy - ocenił wiceminister finansów Leszek Skiba w ankiecie przeprowadzonej przez "Panel Ekonomistów Polskich".

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Zdaniem wiceministra finansów, wzrost płacy minimalnej może prowadzić do spadku popytu na pracowników z zagranicy. (Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK)

Rząd chce, aby w 2024 roku pensja minimalna wynosiła 4 tys. zł. Zdaniem wiceministra finansów Leszka Skiby nie musimy się obawiać, że z tego powodu pracodawcy zaczną masowo zwalniać pracowników. Ale może być inny skutek, który również dotyczyć będzie rynku pracy.

- Pod wpływem wyraźnego wzrostu płacy minimalnej popyt na pracę będzie malał w segmentach rynku o niskiej produktywności, co w pierwszej kolejności może prowadzić do spadku popytu na pracowników zza wschodniej granicy - skomentował wiceminister finansów.

Skiba ocenił też, że wzrost płacy minimalnej może przyczynić się do wzrostu stopy inwestycji.

- Wzrost płacy minimalnej będzie bodźcem prowadzącym do wzrostu stopy inwestycji. W korzystnych warunkach makroekonomicznych może być impulsem do zwiększenia roli maszyn i urządzeń w sektorach o niskiej produktywności, gdzie obecnie firmy w większym stopniu korzystają z pracy rąk - oceniłł wiceminister finansów.

- Analizy wskazują, że nie istnieją poważne bariery związane z finansowaniem inwestycji dotyczące poziomu środków własnych, dostępu do kredytu, ceny kredytu itd. Oznacza to, że wzrost płacy minimalnej może być realnym bodźcem na rzecz wzrostu inwestycji, choć zapewne wywołującym turbulencje w niektórych przypadkach - dodał.

Obejrzyj: Wyższa płaca minimalna to jeszcze droższe śmieci? "Kpina, hipokryzja"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-01-2020

SZ3 lata temu placilem 18 zeta za fryzjera. Teraz 26 zl. To prawie 50 proc wiecej. Niedlugo to bedzie ze 40-50 zl. Dobra zmiana. Ci z najnizsza nie … Czytaj całość

26-01-2020

RobiWitam wszystkich.Rozumiem niezadowolenie małych przedsiębiorców (uczciwych).Sam pracowałem w takiej małej firmie gdzie pracodawca nażekał na te … Czytaj całość

25-01-2020

BabkaZredukowałam załogę o 2/3.Teraz nie będę płaciła tak wysokich podatków. No i oczywiści ZUSu.Moi pracownicy wyjechali za granicę.Tam płacą podatki.U … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (488)